Dni Kultury są już za nami Ich Motto: Uczymy, Inspirujemy, Poszerzamy Horyzonty to nie tylko hasło, ale cel tego przedsięwzięcia. Jest nim bowiem rozwijanie zainteresowań, pasji oraz kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.
Ta idea przyświeca DK od początku i jesteśmy pewni, że w 19 edycji nie było inaczej.
W DK nasze liceum wychodzi poza tradycyjne ramy nauczania. Szkoła staję się miejscem spotkań, wykładów, warsztatów i dyskusji. To doskonała okazja, aby zobaczyć i posłuchać zaproszonych gości , którzy pasjonują się różnymi dyscyplinami kultury i nauki. Pokazujemy, że szkoła to nie tylko miejsce edukacji, a sama edukacja to więcej niż nauka. W tym roku uczniowie mogli wybierać spośród 31 propozycji, a zakres wydarzeń obejmował m.in.: medycynę, fotografię, studia za granicą i Erasmus, tworzenie muzyki i pracę w przemyśle muzycznym, trening umiejętności miękkich, psychologię, sieci neuronowe, aktorstwo, jogę, kickboxing, sztukę rozwiązywania konfliktów, urbanistykę, programowanie, efektywny trening, sentymentalną podróż do PRLu, zdrowe odżywianie, tworzenie kosmetyków czy sesję gier z Klubem Fantastyki.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim naszym gościom, którzy znaleźli czas na wykłady, warsztaty i spotkania z uczniami Kopernika. Niektórzy z nich to nasi uczniowie i nauczyciele, ale zdecydowana większość to absolwenci (choć nie tylko:), którzy przyjechali na DK z różnych miejsc: od Wrocławia przez Warszawę aż po UK. Tym bardziej dziękujemy za zaangażowanie i chęć podzielenia się swoją pasją!
Gośćmi XIX DK były Panie i Panowie:
Szymon Buras, Jakub Byczek, Anna Maria Dubińska, Tomasz Górzyński, Aldona Kozieł, Piotr Malski, Lila Łomnicka, Izabela Moll, Mirosława Markowska, Patryk Spaliński, Angelika Wojtasik, Ewa Kauch, Marta Goszka, Kamil Stefaniak i Przemysław Stępień z Lubińskiego Klubu Fantastyki, zespół p. Mirosława Przygody: Patryk Wypyszewski, Kajetan Kółko, Zbigniew Tyndyk, Krzysztof Węgrzyn, Bartłomiej Górzyński; zespół kosmetyków p. Aleksandry Kułaczkowskiej: Julia Łagowska, Julia Banasiak, Weronika Matyas, Agata Solińska, Justyna Marciniak, Julia Bonk, Nikola Hajduga, Sandra Sobczak oraz Przemek Mazurowski i Mateusz Adamowicz.

Ogromnie dziękujemy jurorom w dwóch konkursach DK, a byli to:
Anna Maria Dubińska (SDK, Runway)- studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, modelka,
Mirosława Markowska (SDK, Runway) - songwriterka i producentka w ramach solowego projekty STORMIA
Jakub Byczek (SDK, Runway) - gitarzysta, producent nagraniowy, redaktor radiowy, reżyser dźwięku.  
Szymon Buras (SDK) - student Uniwersytetu Medycznego z mocnymi korzeniami w Grupie Kopernika:)


Wyniki konkursu talentów Scena Dla Każdego:
I miejsce zespół w składzie: Dominika Ślązak (3C), Wiktoria Szczepańczyk (2D), Oskar Bieleń (4E), Wojciech Chochołowicz (3A), Michał Repeła (3D), Kacper Rodziewicz (2A), Oliwia Will (2D) za wokalno-instrumentalny występ - Lipki
II miejsce: Paweł Pachucki (2B) za Non più Andrai z op. Le Nozze di Figaro W.A Mozarta
III miejsce: Maja Grzybalska (1D) za „Your Song” Eltona Johna
Wyróżnienie otrzymała Anna Stefanek (2e) – za taniec do Two Feet "I fell like I'm drowning"

Wyniki ekologicznego konkursu modowego RUNWAY:
I miejsce: Zoriana Oliinyk (2D),
II miejsce: Marika Tomczak (3B),
III miejsce: Alicja Fijołek i Klaudia Cacek (3C),
Wyróżnienie: Łucja Adamowicz (1A),
Wyróżnienie dla modeli: Yurij Kosmaczew i Piotr MusielakOrganizatorkami DK są: Joanna Marciniszyn, Iwona Kita i Mariola Lech.
Konferansjerkę prowadzili: Maciej Kokociński (3B), Martyna Wilczura (3A), Hanna Węglińska (4C) i Michał Repeła (3D).
Obsługa techniczna, oprawa dźwiękowo-wizualna DK: Kajetan Jeleń (3A), Wojciech Chochołowicz (3A), Aleksandra Zielińska (4A), Bartosz Ziętek (2B).
Foto: Dawid Kosiorowski (2B), Szymon Zając (3A), Weronika Bukowska (3A), Milena Niklasz (2C), Oliwia Laskowska (3A).
Fundatorami nagród jest Rada Rodziców Przy I LO.
Dziękujemy również Muzeum Historycznemu w Lubinie za umożliwienie przeprowadzenia 3 spotkań DK.
Zdjęcia