Przedstawiamy gości XIX edycji Dni Kultury w I LO. Indywidualne wydarzenia ułożone są w kolejności alfabetycznej, grupowe lub związane z projektami ZWZT na końcu listy. Przy każdym wydarzeniu znajdziecie NUMER, dzięki któremu łatwiej będzie znaleźć wybrany temat podczas zapisów 13 marca na przerwach po 3 i 4 lekcji w AULI!!!
Wszystkie wydarzenia będą dokumentowane w formie zdjęć lub filmików. 


SZYMON BURAS 
Cześć wszystkim,
nazywam się Szymon Buras, jestem absolwentem 1LO w Lubinie, a obecnie studentem IV roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Oprócz typowych zobowiązań studenckich jestem zaangażowany w działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, gdzie w tym roku pełnię funkcję Koordynatora Narodowego ds. Wymiany Naukowej Studentów Przyjeżdżających, a niedawno obroniłem również tytuł Trenera umiejętności miękkich IFMSA-Poland. W ubiegłym roku założyłem także Studenckie Koło Naukowe Fizjologii Człowieka, którego jestem aktywnym członkiem do tej pory.
Mój wolny czas to sporty wodne, muzyka i bliscy - pływam żaglówką, gram na pianinie, czego początki miałem w Grupie Kopernika ;) i jestem instruktorem kitesurfing’u.

21 marca – lekcja 1- AULA - udział biorą wszystkie biol-chemy - NR 1
Prądy w sercu, czyli o układzie bodźcotwórczo-przewodzącym serca i podstawach interpretacji elektrokardiogramów (wykład). 

Podczas wykładu przejdziemy przez wiedzę z zakresu anatomii oraz fizjologii serca, a konkretniej układu bodźcotwórczo-przewodzącego serca. Zgromadzoną wiedzę wykorzystamy w podstawowej interpretacji zapisów elektrokardiogramów (EKG). Wykład będzie prowadzony dla wszystkich osób, które ciekawią tematy ludzkiego ciała - dla tych, którzy już siedzą w temacie, ale też dla tych, co chcą się dowiedzieć czegoś od zera.
Serdecznie zapraszam!

 

21 marca – lekcja 3 i 4 SALA 123

Zarządzanie sobą w czasie - jak zwiększyć efektywność, aby maksymalnie wykorzystać dany nam czas (trening umiejętności miękkich). [max 25 os.] NR 2

Zapraszam Was na trening z zarządzania sobą w czasie. Umiejętność przydatna każdemu niezależnie od wieku i etapu życia. Podczas sesji dowiecie się czy można zarządzać czasem, jakie są metody zarządzania sobą w czasie, na czym polegają i jak to wykorzystać w życiu codziennym, aby osiągać cele, na które nigdy nie mieliście czasu.



JAKUB BYCZEK 
Jakub Byczek - gitarzysta, producent nagraniowy, redaktor radiowy, reżyser dźwięku.  Absolwent I LO oraz Amerykanistyki i Politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z krakowską sceną muzyczną od 2016 roku. Współtworzy liczne projekty muzyczne w tym mi.in  zespół Basi Dratwińskiej czy Loob.  Koncertował z autorskim materiałem na polskich jak i zagranicznych scenach. W 2020 roku zadebiutował podczas Lotos Jazz Festiwal 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej z autorskim projektem Byczek and New Funk Generation. Od 2021 roku współpracuje z jazzową rozgłośnią Jazzkultura, gdzie prowadzi autorskie audycje. Wyprodukował szereg koncertów oraz sesji nagraniowych w tym dla prestiżowej amerykańskiej rozgłośni radiowej KEXP.

 

21 marca - 5 lekcja - AULA


„Od pracy w studio po produkcje koncertów w NOSPR czyli o pracy z muzyką od podszewki” - NR 3
Zapraszamy na spotkanie z absolwentem mat-fizu, który opowie o swojej ścieżce kariery i pasji do muzyki. Będzie wiele inspiracji i sporo muzyki!
Bądźcie koniecznie!!!

 

 

MARCEL DOMNIK
Jestem absolwentem I LO w Lubinie i aktualnie studiuję Geoinformatykę na Politechnice Wrocławskiej. Ostatnie kilka miesięcy spędziłem w Grecji, na Krecie. Postanowiłem wyjechać na wymianę studencką w ramach programu Erasmus. Kocham podróżować, uwielbiam piłkę nożną oraz mam zajawkę do filmów.


21 marca – 2 lekcja - AULA

,,STUDIA I ŻYCIE NA KRECIE" - NR 4
Prelekcja o tym jak wyglądają studia oraz życie na przepięknej greckiej wyspie. Opowiem o programie Erasmus, uniwersytecie, greckich studentach, mieszkańcach, o Krecie - w zasadzie o wszystkim! Jeżeli ciekawi Cię temat podróży, wymian studenckich lub tak jak ja kochasz Grecję, pojaw się na moim panelu na Dniach Kultury! Z wielką chęcią odpowiem na wszystkie pytania!



ANNA MARIA DUBIŃSKA
Anna Maria jest absolwentką naszego Liceum. Obecnie studiuje aktorstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pracuje jako aktorka i modelka; gra w reklamach telewizyjnych, serialach; przed nią debiut teatralny -  jest w trakcie prób do spektaklu musicalowego pt. ,,Chicago”.


21 marca – 4 lekcja LOSZEK
„Moja droga - spotkanie z Anną Marią Dubińską” NR 5
Podczas spotkania z Anią, dowiesz się m.in. jak rozpocząć swoją drogę artystyczną, jak wyglądają egzaminy do Szkoły Filmowej i czy faktycznie są takie straszne, jak wygląda droga od castingu po plan zdjęciowy…i że nigdy nie jest za późno, na zmianę ścieżki, po której kroczysz! 



22 marca – 2 i 3 lekcja SIŁOWNIA 
„Skupienie - cel - działanie - odwaga” – warsztat (max 12 osób) NR 6
Na warsztatach zwrócę uwagę na sprawy podstawowe w sztuce aktorstwa, którymi są m.in. cztery, tytułowe hasła. To na nich skupimy się podczas warsztatu! Jeżeli chcesz dowiedzieć się co pod sobą kryją, to nie zwlekaj, tylko zapisz się już teraz! Do odważnych świat należy!

Warsztat będzie miał charakter praktyczny; mało gadania, więcej działania!



 

TOMASZ GÓRZYŃSKI
Absolwent 2 LO w Lubinie i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Lubinianin z pasji i wyboru; samorządowiec i przedsiębiorca, ale przede wszystkim pasjonat. Współzałożyciel Nieformalnej Grupy Fotograficznej „KADR”. Od wielu lat czynnie dokumentujący największe polskie festiwale, w tym od 20 lat jako członek Kadru główny fotograf festiwalu w Jarocinie. Współautor sesji fotograficznych polskich zespołów muzycznych, okładek płyt i okładek tygodników.

 

 

22 marca – 4 lekcja - AULA
„Fotografia festiwalowa i koncertowa.” NR 7
Zapraszamy na spotkanie o dwóch pasjach, które tu doskonale się uzupełniają: fotografia i muzyka - zobaczycie jak można zatrzymać muzykę w obrazie, jak hobby prowadzi do sieci kontaktów i przyjaźni, jak to jest dokumentować najważniejsze wydarzenia muzyczne w Polsce, zawsze blisko sceny i artystów.

Każdy, kto bez względu na przyszły zawód chciałby posłuchać, jak można połączyć aktywne życie zawodowe i pasję powinien tu być!

 

 


ALDONA KOZIEŁ SALA 2

Romanistka z wykształcenia, amatorka kulinariów z zamiłowania i.... łakomstwa..... – jak sama pisze. Pani Aldona Kozieł poleci zarówno świetną książkę (znacie ją również z naszej biblioteki!),  jak i świetną restaurację, nie wspominając już o przygotowaniu idealnego menu na każdą okazję!
W kuchni, jak w życiu musi "się dziać”, dlatego lubię mieszać, doprawiać,  wyszukiwać lub tworzyć nowe przepisy. Dwa słowa klucze: smacznie i zdrowo. Ważne by danie miało charakter i pozostawało w pamięci osób dla których je przygotowujemy.  Dlatego z miłości do jedzenia, odkrywania nowych smaków i chęci dzielenia się przepisami zrodził się pomysł tegorocznych warsztatów kulinarnych na które zapraszam. 
Aldona Kozieł - kulinarnie zakręcona 😉

22 marca – 2 lekcja ( grupa 1- max 20 os). 3 lekcja (grupa 2 - max 20 os) - NR 8 
QUINOA – KOMOSA RYŻOWA.

Złotem zwana przez Inków, mimo że nie błyszczy. Znana również jako ryż peruwiański, choć kształt jej drobny i okrągły. Prawdziwa bomba witaminowa, źródło minerałów, białka i błonnika. Znakomita alternatywa dla kaszy, ryżu, makaronu czy ziemniaków. To wszechstronne, małe i niepozorne ziarno to: quinoa – komosa ryżowa!
Jeśli chcesz urozmaicić swoją dietę, dostarczyć organizmowi cennych wartości i zaskoczyć swoje kubki smakowe, zapraszam na warsztaty kulinarne, podczas których dowiesz się, jak serwować to niesamowite ziarno na słono i słodko.

 

 

PIOTR MALSKI
Sam o sobie:)
Malski - germanista w I LO w Lubinie, niech mu Bóg wybaczy! Uniwersytet Wrocławski trochę zawinił, że mu dał uprawnienia. Straszy też (udaje!) na lekcjach  HIT-u, ale dzięki niezmierzonej mądrości ministerstwa oświaty już niedługo. Na zajęciach ze "wstępu do psychologii" też markuje, że coś wie o mrocznych pobudkach ludzkiej destrukcji. Kocha bieganie (ma na to papiery), ale bieganie nie kocha jego i ma rację. Kocha też Görlitz; o uczuciach Görlitz do niego źródła milczą. Może tak lepiej?... Dodamy, że będziecie mieć rzadką możliwość posłuchać największego znawcę zakamarków i historii Goerlitz, a jego miłość do tego miasta zaowocowała wydaniem książki autorstwa  naszego prelegenta, która towarzyszyła obchodom 75-lecia I LO!

 

22 marca – 2 lekcja - AULA 

"Görlitz śmiesznie straszne", NR 9

czyli stary ględa będzie „tańczyć*
Bajki opowiadać
Słońce z pomarańczy
W Wasze dłonie składać”
(krwawe, ponure a niekiedy groteskowe legendy, plotki, konfabulacje o miasteczku
nad Nysą Łużycką. Jeśli czas pozwoli, to garść anegdot, żeby nie było, że w szkole to same bujdy…
*tańców nie będzie, przysięgam na zbawienie duszy!)

 

 


LILA ŁOMNICKA
Hej! Mam na imię Lila. Jestem absolwentką I LO. Ukończyłam Politechnikę Wrocławską, na której zdobyłam dyplomy z Informatyki oraz Zarządzania. Obecnie pracuję jako Ruby on Rails Developer we wrocławskim software housie. Jestem ogromną fanką podróży, koncertów i każdej formy aktywnego spędzania czasu.

 
22 marca – 3 lekcja - AULA
„Odwaga w działaniu: Moja droga do pracy w IT poprzez podróże i zmiany”
NR 10

W mojej prezentacji opowiem Wam jak wyglądała moja ścieżka kariery po ukończeniu liceum. Będzie też o korzyściach wynikających z działalności studenckiej. Porozmawiamy o tym, dlaczego czasami warto zrobić krok w tył, jeśli czujesz, że to co robisz, nie jest tym czego chcesz. Oczywiście nie zabraknie opowieści podróżniczych, czyli: jak podróżować jako (biedny?) student, czy warto wyjechać na Camp America i Erasmusa, jak łączyć pracę z podróżami i jak przetrwać na Bałkanach śpiąc na dziko. Przedstawię też blaski i cienie pracy w IT.
Przyjdźcie koniecznie!!!

 

 


IZABELA MOLL

Absolwentka krakowskiej AWF z tytułem mgr turystyki, z licencją pilota wycieczek zagranicznych z dwoma językami: niemieckim i angielskim i marzeniem o podróżach. Odnalazła się w branży IT w roli certyfikowanego administratora baz danych Oracle. Studia podyplomowe na SWPS (User Experience Design, Negocjacje i mediacje w organizacjach i biznesie) i warsztaty komunikacji NLP pozwoliły jej na łączenie technologii z psychologią zgodnie ze swoimi humanistycznymi zainteresowaniami. Obecnie usprawnia komunikację zarówno na etacie - jako Escalation Manager / facylitator, partnerując klientom w konfliktach powstających na etapie tworzenia i wdrażania oprogramowania, a także jako mediator sądowy, towarzysząc w sporach biznesowych i korporacyjnych.
Lubi poznawanie siebie i możliwości w sytuacjach nowych, różne środki transportu, a także naukę języków obcych (francuski). Jej ulubionym
kolorem jest turkus. Jest może nie tyle twarzowy, co kojarzy się z przestrzenią, spokojem, oddechem. Turkus obejmuje wypływanie na szerokie
wody i spojrzenie z góry na otwartą przestrzeń, łączy mediacje, komunikację w środowisku wielokulturowym i miłość do podróży rożnymi środkami transportu.

21 marca – 3 lekcja - AULA
"Sztuka rozwiązywania konfliktów w liceum i branży IT"” NR 11
Poprowadzi prelekcję opartą na przykładach dostarczonych pogłębionymi wywiadami z licealistami, ankietą i doświadczeniu zawodowym.

21 marca – 4 lekcja – warsztat (max 15 osób) SALA 118
"Siła słuchania, budowanie relacji i skuteczne wyznaczanie własnych celów" NR 12

warsztaty oparte na kreatywnym poszukiwaniu wyjścia z trudnych sytuacji i kształtowaniu charakteru poprzez sposób rozwiązywania sporów.

 

 


MIROSŁAWA MARKOWSKA
Jest wokalistką, songwriterką i producentką w ramach solowego projektu STORMIA. Ukończyła naukę w ILO w 2020 r. W 2018-2019 r. była na wymianie w USA w ramach
programu FLEX. W 2023 r. ukończyła studia w Institute Of Contemporary Music Performance w Londynie z licencjatem z piosenkopisarstwa. Obecnie mieszka i działa artystycznie w Londynie. Mirka jest też autorką naszego logo używanego na bluzach i nowym muralu
J

21 marca 4 lekcja AULA
Emigracja i studia w Londynie oraz kariera muzyczna – spotkanie nie tylko dla muzyków! NR 13

Część Pierwsza: Emigracja i Studia w Londynie opowiem o tym co robiłam w ILO oraz wymianie kulturowej w USA. Dlaczego wybrałam studia w Londynie; procesie rekrutacyjnym i kredycie studenckim. Institute of Contemporary Music Performance – o mojej uczelni ale również o utrzymaniu w Londynie jako studentka. Kilka tipów na przetrwanie w Londynie, które mogę się przydać nie tylko tam
J no i co dała mi emigracja?
Część Druga: STORMIA - moja kariera projekt artystyczny STORMIA, pokażę Electronic Press Kit, czyli prezentację do promocji mojego ostatniego singla. EPK to standard w branży. Pokażę oryginalną wersję w języku angielskim – fajne i bardzo praktyczne użycie języka! Zobaczycie teledysk do singla pt. SUNLIGHT; i opowiem jak powstał oraz jakim etapie jest mój Artist Project (STORMIA) + umiejscowienie na rynku muzycznym.

22 marca – lekcja 4 i 5 SALA 116
How To Be A Songwriter?
- warsztat 90 min. (limit 10 osób, którym zależy na muzyce!) NR 14
Serdecznie zapraszam też dodatkowe osoby, które chciałyby tylko obserwować i najwyżej robić notatki :) *Niech każdy przyniesie coś do pisania, kartkę/zeszyt :)
1. Jak pisać piosenki?
2. Jak być dla siebie dobrym? Uciszanie wewnętrznego krytyka.
3. Jak odkryć swój styl muzyczny? Pokazuję moje dwa niewydane jeszcze utwory jako przykłady różnorodnej muzyki
4. Kreatywność to mięsień
5. Nie narzucaj sobie konkretnego trybu pracy
6. Różne techniki songwriterskie
7. Korzyści kolaboracji muzycznej
8. Robimy piosenkę w programie Logic.

 

 

PATRYK SPALIŃSKI
Działacz społeczny, student Gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz absolwent „Kopernika”. Założyciel pierwszego w historii Lubina ruch miejskiego o nazwie „Akcja Restart”. Dwukrotnie nominowany w plebiscycie Gazety Wrocławskiej jako „Osobowość Roku”. W swojej działalności społecznej i politycznej skupia się na mieszkalnictwie, ładzie przestrzennym oraz urbanistyce.

 

22 marca – 1 lekcja - AULA
„Duch osiedli. Czy w PRLu budowano lepiej niż teraz?" NR 16
Polskie miasta to prawdziwy przekrój historii i rozwoju wielu pokoleń. Przechadzając się po jakiejkolwiek miejscowości można zauważyć, jak przestrzeń się zmienia - a wraz z nią nasze samopoczucie i jej postrzeganie. 
Osiedla w PRL-u planowano zupełnie inaczej niż dziś: zabudowa była luźniejsza, częściej przetykana zielenią, a w projektach osiedli uwzględniano sklepy, szkoły i komunikację miejską. Z realizacją tych planów szło już gorzej. Pomimo tego wiele osób porównuje PRL-owskie blokowiska ze współczesnymi ciasnymi, ciemnymi osiedlami i pyta: co się stało z naszą urbanistyką?


 

Pascal Rutkowski

Jestem maturzystą i pasjonującym się marketingiem uczniem w naszej wspaniałej szkole. Na co dzień zajmuję się promocją oraz komunikacją zewnętrzną. Obecnie pełnię funkcję dyrektora działu marketingowego w fundacji Szkolna Giełda Pracy. Ponadto jestem Liderem Społeczności oraz byłem pracownikiem Zwolnionych Z Teorii. Dotychczas zrealizowałem dwa projekty społeczne, a trzeci jest już w trakcie realizacji. Dodatkowo, aktywnie angażuję się w organizację eventów esportowych w EWF E-Sport oraz pracuję w naszym lokalnym kinie. Niedawno zostałem także ambasadorem Wyciskarki Potencjału x NewsUp

22 marca - lekcja 4 SALA 103

Jak osiągnąć sukces w liceum - czyli możliwości XXI wieku. NR 17

Doświadczenie szkolne może być znacznie więcej niż tylko siedzenie w salach lekcyjnych i przyswajanie materiału. W dzisiejszym dynamicznym świecie istnieje mnóstwo możliwości, które można wykorzystać, aby osiągnąć sukces w liceum i przygotować się do przyszłości. W trakcie tych zajęć chciałbym podzielić się z wami moją własną historią i tym, jak udało mi się zacząć budować swoją karierę jeszcze w czasach szkolnych.
Przygotuj się na inspirującą podróż po świecie możliwości, która pomoże ci lepiej zrozumieć, jak osiągnąć sukces w liceum i wykorzystać potencjał, który tkwi w każdym z nas.

 

 

 


ANGELIKA WOJTASIK
Zajęcia poprowadzi absolwentka I LO, a obecnie wykwalifikowana jako trener sportowy, personalny, motoryczny i taneczny (style: hip-hop, house, popping)  Sportem i tańcem zajmuje się przez całe życie,  Angelika od 20 lat jest tancerką, a od 8 lat trenerem.  Zaczynała od tańca towarzyskiego, aktualnie specjalizuje się w takich stylach jak: hip-hp, house i popping. Dodatkowo pracuje i prowadzi zajęcia oraz warsztaty jako trener sportowy, personalny, motoryczny w różnych klubach sportowych (2 lata prowadziła zajęcia dla piłkarzy w klubie Iskra Kochlice, ostatnio również również w Football Academy Głogów). Angelika od 2 lat trenuje boks i kickboxing, a dodatkowo miała przyjemność współpracować z Klubem Armia Lubin, gdzie prowadziła zajęcia Mobility w Sportach Walki.

 

 


21 marca – lekcje: 1 – 3 (grupa 1) lekcje: 4 – 6 (grupa 2) NR 18  SIŁOWNIA
EFEKTYWNY TRENING - TEORIA + PRAKTYKA (grupa max 12 os) zajęcia ok. 2,5 h
Pamiętajcie, że poza liczeniem ciągów, trzeba umieć je podnosić!;)
W części teoretycznej dowiesz się:

- jak poprawnie się rozgrzać, aby ciało było gotowe do treningu,
- jak aktywować mięsień, aby podjął pełną pracę,
- omówimy popularne ćwiczenia i najczęstsze popełniane błędy
- jak trenować, by mieć najlepsze efekty
- porozmawiamy o podstawowej suplementacji
- jak dobrać odpowiednie obuwie do każdego rodzaju treningu.

W części praktycznej czeka cię:
- rozgrzewka,
- aktywacja,
- mobility,
- Trening Full Body Workout na własnym ciężarze
- mini rozciąganie i wyciszenie.

NIE PRZEGAPCIE!!!

 

 

Zajęcia ZWZT projektu „Się ruszaj! Wymówki nie szukaj”:

 

EWA KAUCH
Ukończyłam AWF Wrocław na kierunku sport. Od najmłodszych lat jestem związana ze sportem, który  chcę zaszczepić wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Przez lata szkoliłam się jako trener, mam ukończony szereg kursów i szkoleń. Jestem instruktorem kickboxingu oraz trenerem personalnym. Dodatkowo od zeszłego roku zaczęłam naukę jako terapeuta zajęciowy. 
Na co dzień prowadzę zajęcia w klubie sportowym. W listopadzie zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Świata, co przyczyniło się do tego, że aktualnie zajmuję 3 miejsce w rankingu światowym WAKO. Należę do Kadry Narodowej od ponad 3 lat. Jestem multimedalistką  mistrzostw Polski oraz pucharów Polski. W mojej karierze zdobyłam 4 krotnie Mistrza Polski, Wicemistrza Europy z 2022r. oraz Puchar Świata w 2021r. w swojej kategorii.

21 marca – lekcja 4 i/ lub lekcja 5 – dwa niezależne zajęcia!!! SALA GIMNASTYCZNA
„Kickbxing – pierwsze starcie”.
 NR 19 
Na ogólnorozwojowym treningu „Kickboxing – pierwsze starcie” zapoznacie się z tym sportem –  jest to dyscyplina łącząca kopnięcia z technikami boksu. Skupimy się na podstawowych technikach stosowanych w kickboxingu oraz zasadach walki.




MARTA GOSZKA
Jestem  absolwentką I LO w Lubinie. Moją praktyką od ponad ośmiu lat jest Ashtanga Vinyasa Joga. Fascynacja tą odmianą praktyki nieodmiennie rośnie z każdym dniem. Niesamowite jest też to, że wszystko czego doświadczam praktykując asany przenosi się na moją codzienność i sposób postrzegania świata.
W 2019 roku ukończyłam kurs nauczycielski we Wrocławskiej Akademii Ruchu, pod okiem Beaty Darowskiej, pod egidą Johna Scotta. Natomiast w 2021 roczny kurs na Holistycznego Terapeutę Ciała i Umysłu w instytucie Nirmala Piyusha Mittala. Joga to dla mnie nieustanna droga poznawania siebie i otaczającego mnie Świata.


22 marca – 2 i 3 lekcja – sala gimnastyczna
"Yoga - stress out". NR 20

W czasie 1,5 godzinnego warsztatu dowiesz się dlaczego Joga jest jednym z najlepszych sposobów na uwolnienie ze stresu. W dzisiejszym świecie musimy umieć poradzić sobie z uderzającymi nas ze wszystkich stron bodźcami; umieć je posegregować i wybrać te, którym warto poświęcić swoją uwagę i czas. Jeśli tego nie zrobimy dopada nas chaos.
Joga daje proste narzędzia do uporządkowania umysłu, bo Joga to "Nauka siebie przez siebie".
Podczas warsztatu poznacie:
1. Proste techniki oddechowe - nauka kontroli oddechu;
2. Sposób na koncentrację - krótkie i skuteczne techniki uważności;
3. ASANY - czyli pozycje ułożenia ciała - trochę teorii;
4. Powitanie Słońca;
5. 15 minut relaksu prowadzonego w pozycji Savasana (pozycja trupa)

 

 



CYKL SPOTKAŃ W MUZEUM HISTORYCZNYM (RYNEK)  
Rozrywka w PRLu 


Mirosław Przygoda
Relikt lubińskiej edukacji opuszcza pielesze I LO aby, korzystając z gościnności lubińskiego muzeum, zabrać nas w sentymentalną podróż do przeszłości.
"Czasy mojego dzieciństwa i dojrzewania przypadły na lata PRL-u, więc pamiętam je dobrze jako ubogie i siermiężne, a mimo to szczęśliwe. Zacznijmy więc opowieść o kultowych gadżetach i magicznych miejscach. Nie bądźcie zaskoczeni, ale zrobią to za mnie... moi najlepsi uczniowie!




22 marca – od 2 do 7 lekcji wg harmonogramu: (miejsce Muzeum Historyczne w Lubinie)

9.00- 10.15 (klasa 1B/zapisy)
"Pan Samochodzik i giełdziarze". NR 21

Patryk Wypyszewski opowie o swoich zabawkowych trofeach rodem z PRL-u, które wyglądają jak nowe, ale nierzadko liczą ponad 50 lat!
Patryk Wypyszewski jest uczniem klasy 2F o profilu biologiczno-chemicznym. Od 10 lat interesuje się przedmiotami związanymi z czasami PRL, głównie jest to miniaturowa motoryzacja i kultowe zabawki z tamtych lat. "Poluje na okazję" na lubińskiej giełdzie, a także na internetowych aukcjach. Opowiada, jak remontować i konserwować stare autka i sprzęt audio.

 

 

11.00-12.15. (klasa 1F/ zapisy)
"Skarb na strychu...". NR 22
 Kajetan Kółko, p. Zbigniew Tyndyk i Krzysztof Węgrzyn snują opowieści o legendarnym DEFIL-u, przemycając od czasu do czasu gitarowe melodie na oryginalnych instrumentach rodem z PRL-U...
Kajetan Kółko, który odkrył tytułowy skarb w szkolnej Izbie Pamięci, jest uczniem mat-fizu, którego pasją jest granie na gitarze i sprzęt gitarowy . Poza tym uwielbia samochody z lat 70-80, a także jest wielbicielem muzyki rockowo-metalowej (głównie granej na gitarach) .

 

 

 

 

 

13.00-14.15. (klasa 4A/zapisy)
"Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji - Jarocin". NR 23
Bartłomiej Górzyński
zabiera nas do małego wielkopolskiego miasteczka  które w dobie PRL-U stało się oazą wolności. Grały tam najważniejsze zespoły nowej fali, najwybitniejsi wykonawcy; piosenki urastały do roli manifestów politycznych...

Bartłomiej Górzyński: „mam 16 lat i uczęszczam do drugiej klasy naszego liceum. Interesują mnie wszelkiego rodzaju sporty drużynowe, kino, muzyka, historia oraz bardzo lubię gotować. Zdarza mi się również uczestniczyć w festiwalu jarocińskim, który to będzie tematem mojego wykładu.”



 

 


WYRABIANIE KOSMETYKÓW NATURALNYCH NR 24

21 marca – 3 lekcja - warsztaty (grupa max 15 osób) SALA  203 I 305
Jesteśmy uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego, które biorą udział w projekcie ekologicznym.
W ramach tego projektu podejmujemy przeróżne działania, a naszą specjalnością jest produkcja naturalnych kosmetyków.
Chciałybyśmy Was zaprosić na warsztaty, podczas których zaprezentujemy Wam jak sporządzić w 100% naturalne kosmetyki: peeling cukrowo - kawowy o działaniu anti-aging, masełka do ust o właściwościach nawilżających  i przeciwzapalnych, a także antyperspirant, który nie tylko zapobiega przykremu zapachowi, ale także pielęgnuje skórę.
Zobaczycie jak w łatwy, szybki i tani sposób można samemu sporządzić kosmetyki w 100% naturalne i zdrowe. Warsztaty mają na celu zainspirować Was do własnych poszukiwań oraz do odwagi w samodzielnym i kreatywnym działaniu.
Zapraszamy na nasze warsztaty!



LUBIŃSKI KLUB FANTASTYKI - WSZYSTKO SALA 1

Lubiński Klub Fantastyki "Ostatnie Przymierze" (www.lkfop.pl) zaprasza na drobny pokaz tego, co można robić w czasie naszych cotygodniowych piątkowych spotkań w Centrum Kultury Muza.

 

 

 

 

21 marca – lekcja 2 i 3 
"Główkuj nad planszą"
NR 25 - nauka gry i rozgrywki w abstrakcyjne logiczne gry planszowe. Tak mamy szachy, ale nie tylko.

 

21 marca – lekcja 4 
"Wprowadzenie do gier fabularnych"
NR 26 - czym są gry RPG, jak się w nie gra, czy są dla każdego i czy w czymś mogą nam pomóc?

 

21 marca – lekcja 5
"Przebłyski lepszego jutra" NR 27
 - jak może wyglądać odżywalna cywilizacja i dlaczego potrzebujemy nowych opowieści o przyszłości? Pogawędka o solarpunku — ruchu fikcji spekulatywnej, sztuki i aktywizmu, głoszącym radykalną nadzieję.


21 marca – lekcja 6
(9 osób i widzowie) NR 28
"Quiz wiedzy o fantastyce"
- zmierz się w eliminacjach, by rywalizować o nagrody w finale (9 najlepszych osób z eliminacji zostanie podzielonych na 3 drużyny po 3 osoby). Pytania m.in. z Gwiezdnych Wojen, Harry'ego Pottera, Gry o Tron, Wiedźmina, filmowego uniwersum Marvela i z wielu innych kategorii.

 

22 marca – 1 lekcja (grupa 1 ), 2 lekcja (grupa 2), 3 lekcja (grupa 3) – każda gr – max 10 osób NR 29
"Warsztaty malowania figurek"
— praktyczne podstawy sztuki samodzielnego malowania figurek do gier (i nie tylko). Uczestnicy po warsztatach będą mogli zabrać pomalowaną przez siebie figurkę.

 

22 marca – sesja to lekcje 4, 5, 6 i 7 - max 6 osób (to jest jedna grupa na cały dzień) NR 30
"Tata za burtą (sesja RPG)" (6 osób – sesja
 — czy śmierć bogatego finansisty, który spędzał wakacje na swoim jachcie u wybrzeży malowniczego miasteczka Brindlewood Bay to tylko wypadek, czy może morderstwo? Z tą zagadką będą się musiały zmierzyć Znawczynie Zbrodni.

Konwencją tego konkretnego systemu jest odgrywanie grupy przyjaciółek w starszych wieku, detektywek amatorek. Oczywiście nie trzeba być starszą (ani młodą) kobietą, by zagrać.
www.lkfop.pl



NEW!!!


PRZEMEK MAZUROWSKI
MATEUSZ ADAMOWICZ

Uczniowie klasy maturalnej I LO i pasjonaci programowania. W ubiegłym roku wraz z drużyną zajęli 4 miejsce w finale hackathonu IPN „Histhack” na PGE Narodowym, tworząc krótką grę osadzoną w realiach Powstania Warszawskiego. Opracowali i stworzyli grę VR dla jednego z muzeów. Ponadto Mateusz jest fascynatem sztucznej inteligencji i z zapałem zagłębia się w jej szczegóły od wielu lat.


21 marca -  lekcje od 3 do 5 - SALA INFORMATYCZNA (302)
„Pyton - Snake w Pythonie!” - warsztaty IT (grupa max 20 osób) NR 31

Jeśli chcesz nauczyć się pisać gry w Pythonie, jednym z najpopularniejszych języków programowania, to te zajęcia są właśnie dla Ciebie. Wymagana jest jedynie podstawowa wiedza z zakresu programowania (np. czym są zmienne, jak działają podstawowe instrukcje warunkowe i pętle). Jeśli nie dysponujesz tą wiedzą – nic straconego! Wystarczy, że przed zajęciami poświęcisz kilka godzin na zapoznanie się z podstawowymi poradnikami z Pythona – w serwisie youtube jest ich aż za dużo! Podczas zajęć stworzymy grę podobną do klasycznego Snake’a krok po kroku, wprowadzając Was do biblioteki Pygame. Mamy nadzieję, że zaszczepimy w Was pasję programowania! 


MATEUSZ ADAMOWICZ

22.03.2024 lekcje 3-4 

„Sieci Neuronowe” - wykład - LOSZEK (max 60 osób) NR 32
Każdy z nas słyszał to hasło, jednak mało osób wie czym tak naprawdę one są. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak „uczy się” komputer, oraz poznać mechaniki działania „cyfrowego mózgu”, myślę że powinieneś przyjść. Będzie dużo teorii i matmy, której nie unikniemy, ale poznasz też piękno działania tego modelu uczenia maszynowego, wraz z przykładami użycia w codziennym życiu.



21 marca - lekcja 6 i 7
SCENA DLA KAŻDEGO - konkurs talentów Kopernika (zgłoszenia do 15 marca)

 
22 marca - lekcja 6-7
Konkurs modowy RUNWAY i GALA XIX Dni Kultury (zgłoszenia do 15 marca)