R E G U L A M I N
rekrutacji do klas I-szych
4-letniego liceum dla absolwentów szkoły podstawowej

na rok szkolny 2024/2025

w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lubinie

 

 

I. Postanowienia ogólne

§ 1

1. Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U.  z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021r. poz. 1082 z późn. zm.)

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek

- Zarządzenie Nr 2/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 dla kandydatów do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących (…)

- Zarządzenie nr 9/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 2024 roku w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024, oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach

 

2. I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Lubinie prowadzi nabór do trzech klas pierwszych 4-letniego liceum dla absolwentów szkoły podstawowej:
- klasy A o profilu matematyczno-fizycznym

- klasy B o profilu biologiczno-chemicznym
- klasy C o profilu prawnym

 

3. Rekrutację na podstawie regulaminu przeprowadza Szkolna Komisja Rekrutacyjna, którą powołuje dyrektor szkoły.


4. Kwalifikacja kandydatów odbywa się według ustalonych kryteriów, a kandydaci składają następujące dokumenty:
- wniosek o przyjęcie do szkoły,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
- zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
- zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub tytułu laureata konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim wydane przez właściwego kuratora oświaty ( o ile kandydat takie posiada),
- dokumenty nadające uprawnienia do pierwszeństwa w rekrutacji w przypadku równorzędnych wyników,
- 1 podpisana fotografia,
- opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej (o ile kandydat takie posiada).

5. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 odbywa się za pomocą systemu elektronicznego.

 

 

II. Postanowienia szczegółowe – kryteria rekrutacji:

§ 2

1. Do poszczególnych profili przyjmowani są uczniowie według zasady konkursowej tzn. ci, którzy uzyskali największą liczbę punktów według ustalonych kryteriów.

 

2. Kandydaci do klas pierwszych mogą ubiegać się o przyjęcie do dowolnej liczby oddziałów (klas), listę preferencji układa kandydat zgodnie z rangą swoich własnych wyborów, zaczynając od oddziału, który jest dla niego najważniejszy.

3. Jeżeli kandydat nie zostanie przyjęty do pierwszego, wybranego przez siebie profilu, wówczas podlega ponownej kwalifikacji do kolejnego profilu zakreślonego we wniosku. Za każdym razem punkty uzyskane przez kandydata podlegają weryfikacji zgodnie z obowiązującymi szczegółowymi zasadami punktowania przewidzianymi w poszczególnych profilach.

§ 3

1. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym max 200 punktów, w tym 100 pkt. za wyniki egzaminu ósmoklasisty, 72 pkt. za oceny z 4 przedmiotów wskazanych przez dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, 7 pkt za świadectwo z wyróżnieniem, 3 pkt. za udokumentowaną znaczącą działalność w zakresie aktywności społecznej szczególnie w wolontariacie oraz max. 18 pkt. za inne osiągnięcia.

2. Przedmioty brane pod uwagę w rekrutacji, o których mowa w § 3 ust.1  w poszczególnych profilach:

Klasa A matematyczno-fizyczna: język polski, język obcy, matematyka, fizyka

Klasa B biologiczno-chemiczna: język polski, język obcy, matematyka, biologia
Klasa C prawna: język polski, języka obcy, matematyka, WOS

 

3. Punkty za oceny z przedmiotów, wymienionych w ust.2 ustala się według następującej skali:
ocena celująca – 18 pkt.
ocena bardzo dobra – 17 pkt.
ocena dobra – 14 pkt.
ocena dostateczna – 8 pkt.
ocena dopuszczająca – 2 pkt.

 

4. Wynik z egzaminu ósmoklasisty wyrażony w skali procentowej przelicza się według zasady: wynik procentowy mnoży się przez następujący współczynnik 
a) język polski współczynnik 0,35– max. 35 pkt
b) matematyka współczynnik 0,35 – max. 35 pkt
c) języki obce współczynnik 0,3 – max. 30 pkt

Maksymalna ilość punktów, które można w ten sposób uzyskać to 100 pkt.

 

§ 4

1. Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, które przeprowadzone zostały zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.22 ust.2 pkt 8 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 roku z późniejszymi zmianami (6.12.2015 r.) jest przyjmowany w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Nr 9/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia  26 lutego 2024 r. 


2. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej, którzy uzyskali w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty            na podstawie zawartych porozumień otrzymują:
a) Tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.,
b) Tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.,
c) Tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Nr 9/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 2024 r. 

 

3. Kandydaci, za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
a) Dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.,
b) Dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.,
c) Dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
d) Tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 pkt.,
e) Tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
f) Tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 pkt.
Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Nr 9/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 2024 r. 

 

4. Kandydaci, którzy uzyskali wysokie miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1–3, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu, otrzymują:
a) międzynarodowym – 4 punkty,
b) krajowym – 3 punkty,
c) wojewódzkim – 2 punkty,
d) powiatowym – 1 punkt.

Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem Nr 9/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 2024 r. 

 

5. W przypadku, gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, o których mowa w ust. 1, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcia tego ucznia             w tych zawodach, z tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.

6. Za świadectwo z wyróżnieniem – 7 pkt

 

7. Za stałą, udokumentowaną działalność w zakresie aktywności społecznej, na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu – aktywna współpraca z domem dziecka, hospicjum, schroniskiem dla zwierząt, organizacjami charytatywnymi itp. lub wyróżniająca, udokumentowana działalność na rzecz środowiska szkolnego, zwłaszcza w międzyszkolnych organach samorządów młodzieży, samorządzie szkolnym lub organizacjach młodzieżowych – 3 pkt.

§5

1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednie zapisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. § 8. 

 

2. Przy przyjmowaniu do szkoły, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, pierwszeństwo mają uczniowie spełniające jedno z poniższych kryteriów:

a) wielodzietność rodziny kandydata,

b) niepełnosprawność kandydata,

c) niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców kandydata,

d) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

e) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

f) objęcie kandydata pieczą zastępczą, 

g) kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno- - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.


W/w uprawnienia należy wykazać w stosownych dokumentach: oświadczeniach, orzeczeniach itp. w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata lub pełnoletniego kandydata. Na dokumentach należy umieścić klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”

 

III. Postanowienia końcowe.

§ 6

1.Terminarz rekrutacji do I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lubinie jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r., Zarządzeniem Nr 2/2024 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 dla kandydatów do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących (…)

 

2. Osoby nieprzyjęte do szkoły są zobowiązane do odbioru złożonych dokumentów po upływie terminów odwoławczych.