Od lat bacznie przyglądamy się losom naszych absolwentów i zawsze staramy się wyśledzać ich niezwykłe kariery oraz sukcesy. Jest nam szczególnie miło, gdy mimo ogromu zajęć znajdują czas właśnie dla swojej Alma Mater.

Jednym z niezwykle utalentowanych i wielokrotnie nagrdzanym absolwentem Kopernika jest Andrzej Chyra. Od lat towarzyszy artystycznym poczynaniom uczniów I LO. Był gościem honorowym I Dni Kultury, zagrał i służył pomocą w pierwszym długometrażowym filmie naszych uczniów z 2006r pt "Apokalipto". Gdy ma czas, zawsze przyjmuje nasze zaproszenia do pracy w Jury DK, znajduje czas na spotkania z uczniami, wsparł I LO medialnie przy pierwszej wizycie the Young Amefricans. Dziękujemy!

Oto sukcesy z ostatniego roku:
Andrzej Chyra - absolwent klasy mat-fiz Kopernika, który sprawuje honorowy patronat nad klasą teatralną (1f 2013/14) 14 września 2014r zdobył nagrodę dla najlepszego aktora tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.  To już trzecia nagroda za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w karierze aktora.


Cieszymy się, że współpraca I LO i Gimnazjum nr 4 w Lubinie odbywa sie na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest pasja do teatru. Oto co Pani Wanda Szumańska, nauczycielka języka polskiego i opiekun Teatru Poezji napisała po wczorajszym spotkaniu, za co serdecznie dziękujemy:
Spotkanie z aktorem

21 października 2013 r. 21 uczniów naszego gimnazjum, należących do Szkolnego Teatru Poezji, wzięło udział w spotkaniu z Andrzejem Chyrą, znanym polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem.

Poszliśmy zobaczyć aktora, spotkaliśmy bezpretensjonalnego, otwartego człowieka. Wspomnienia lat szkolnych, okresu studiów i wielkich ówczesnych pedagogów uczelni warszawskiej czy początków artystycznej kariery, a także refleksyjna opowieść o pracy nad rolą, wchodzeniu w postać bohatera, jej tworzeniu, to tylko niektóre tematy wywołane pytaniami padającymi z sali. Szczere, dogłębne odpowiedzi otwierały kolejne szuflady wartych poznania zagadnień, a to znak pożyteczności tej rozmowy. Tym samym aktor potwierdził wiarygodność przyjętej postawy zdefiniowanej wcześniej, że nie musimy być najlepsi, choć warto się o to starać, ważne jest, byśmy byli skuteczni w tym, co robimy.

Zadowoleni, ale i z uczuciem niedosytu, który nieodzownie towarzyszy dobrym zdarzeniom, opuściliśmy gościnne mury I LO w Lubinie, myśląc nieśmiało o warsztatowym spotkaniu z wielkim aktorem – patronem honorowym naszej skromnej grupy teatralnej, panem Andrzejem Chyrą.