XIII Dni Kultury przeszły już do historii!
Trzynaste, ale z pewnością nie pechowe! Tegoroczny program był bardzo różnorodny i „ na bogato”. Przez trzy dni (18-20 marca 2015) oferta edukacyjna Kopernika została wzbogacona, a raczej rozszerzona, o szereg propozycji, które wykraczały poza wiedzę i umiejętności nauczane w ramach normalnego programu zajęć.
50 zaproszonych gości prowadzących zajęcia, wśród których znalazło się m.in.: 3 naszych obecnych nauczycieli, 2 rodziców, 10 uczniów i ponad 30 absolwentów. Odbyło się 35 warsztatów i spotkań.
Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in.: jak można realizować swoje pasje i przekształcić je w sposób na życie;
jak wykorzystać pojawiąjące się na studiach możliwości (czyli np. studiować kilka kierunków jednocześnie, uczestniczyć w kołach naukowych, nawiązywać kontakty na przyszłość). Były zajęcia z robotyki i prezentacja urządzeń (projekt Arduino) – prowadzone przez gości z Politechniki Wrocławskiej i Akademii Epsilon z Lubina. Pokazały one jak teorię wciela się w praktykę, a bycie naukowcem czy inżynierem może być nieustanną inspiracją do tworzenia nowych projektów. Na wykładach z fizyki i o niej – można się też było przekonać, jak budować błyskotliwe kariery zawodowe w oparciu o przedmioty ścisłe. Spotkanie dotyczące paralotniarstwa (oprócz możliwości wygrania lotu w tandemie) było również lekcją fizyki, geografii, matematyki i fotografii!
Wiele tegorocznych propozycji stawiało na propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia (np. zajęcia z Manufakturą fitnessu, aerobik, spotkanie o tym jak się zdrowo i świadomie odżywiać). Aby jednak wzmocnić „ducha w zdrowym ciele”, uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu psychologii - o motywacji, realizowaniu, celów i asertywności. Nie zabrakło propozycji, które uczyły bardzo praktycznych umiejętności - szycia, zdobienia tortów, wykonania własnej koszulki, obróbki zdjęć w photoshopie, rysowania, tworzenia klipów filmowych czy pisania scenariuszy! Co prawda sztuka iluzji nie wydaje się dosyć praktyczną umiejętnością, ale ,jak się okazuje może, być sposobem na życie i pracą. Było też o prawie, o udziale w Erasmusie, o tym czy warto zrobić sobie rok przerwy zanim zacznie się np. SGH (i co tam można robić). I w końcu - czy warto studiować w Skandynawii – a jeśli tak - to dlaczego i co. Wszystko spiłął wątek ekonomiczny – warsztaty FOREX i gry inwestycyjnej Cashflow – w ramach projektu z BZ.
W tym roku DK objęły również projekty uczniów w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” – przekonaliśmy się, że bycie osobą niepełnosprawną nie wyklucza jej z aktywności sportowej – „Gra w ciemności” – projekt uczniów z 1d przekroczył granice szkoły, a wizyta znanego aktora (odtwórcy roli nauczyciela w Carte Blanche) zaowocowała wspólnym meczem Andrzeja Chyry i Mistrzów Polski w goalballa (gry dla osób niewidomych i niedowidzących). Nasz słynny absolwent został Ambasadorem drużyny z Wrocławia. Zobacz artykuł na stronie miasta
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie płyną z takich doświadczeń.  Ale DK to tradycyjnie również, a może przede wszystkim, pokaz i popis talentów artystycznych Kopernika. Scena Dla Każdego pomieściła w tym roku rekordową liczbę 35 występów, a że (jak nazwa wskazuje) nasza scena jest dla każdego – pojawili się na niej nie tylko wokaliści i tancerze, ale również aktorzy, instrumentaliści i akrobatki, które okazały się w tym roku nie do pokonania. Dziewczyny z Fundacji Ruchu Ocelot zgarnęły całą pulę – oprócz nagrody głównej, przypadła im również nagroda publiczności
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Piękno (prace można podziwiać na „wystawie w kominie”) ponownie pokazał po raz dziewiąty, że piękno dla każdego oznacza coś innego. XIII DK towarzyszył w tym roku Festiwal Piosenki Francuskiej i po raz drugi szkolny Projekt Runway.
Kto skorzystał z naszych propozycji z pewnością jest pod ich wrażeniem. Kto nie znalazł ciekawej dla siebie propozycji po prostu uczestniczył w lekcjach, bo nasze DK to nie obowiązek  - to opcja dla tych, którzy chcą być inspirowani – a my wiemy – że za chwilę – będą naszą inspiracją! Dodamy tylko, że program Dni Kultury został zaakceptowany przez Radę Rodziców przy I LO. Zobacz artykuł na stronie miasta. Zdjęcia część 1, część 2.
Na koniec, ale jakże ważny (!) raz jeszcze DZIĘKUJEMY SPONSOROM. Dzięki ich hojności tegoroczne nagrody były z pewnością bardzo atrakcyjne!
Naszymi darczyńcami byli:
Pan Grzegorz BurasPrezes Auto Centrum VICTORIA w Lubinie,
Pan Witold Wesołowski – właściciel biura projektowego,
Jerónimo Martins SGPS, S.A
Urząd Miasta Lubin
Rada Rodziców przy I LO
Butik Babska Szafa