KTO na XVIII DK?
Przedstawiamy sylwetki naszych tegorocznych Gości:

ADRIAN FURMAN
„Determinacja a sukces w biznesie. Czy chcieć to móc? (8)
Dyskusja motywacyjna pokazująca historię człowieka, który swoje fizyczne słabości przekuł w biznesową siłę. Skąd się bierze determinacja i wiara we własne możliwości mimo różnych ograniczeń? Prelekcja będzie próbą odpowiedzi na to pytanie, a jej głównym założeniem ma być motywacja uczniów do realizacji marzeń, nawet tych biznesowych. 
Spotkanie będzie też okazją do zadania pytań, a naszego gościa zobaczymy również w reportażu „Wyróżnij się albo zgiń" – materiale filmowym o historii Adriana Furmana, nazywanego Stephenem Hawkingiem biznesu, który swoje fizyczne ograniczenia, łącznie z niemożliwością utrzymania kubka kawy w ręce, przekuł w siłę, tworząc prężnie działającą Grupę AF. Spółka specjalizuje się w branży IT i szerokim consultingu biznesowym.  Po 8 latach obecności na rynku, wyceniono ją niezależnie na ponad 12 mln zł.
Jeżeli chcecie poznać człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych – musicie tu być!
NASZ GOŚĆ
Prezes i założyciel Grupy AF sp. z o.o. oraz spółki Poland IT-Lab LCC
Między etyką a zyskiem nie ma konfliktu. To autorskie hasło, którym Adrian Furman kieruje się od początku swojej biznesowej kariery. Prezes i założyciel Grupy AF sp. z o. o. oraz spółki w Stanach Zjednoczonych Poland IT- Lab LLC nazywany jest Stephenem Hawkingiem biznesu. Łączy ich nie tylko niepełnosprawność, ale też siła charakteru. Obaj uwierzyli, że mogą sięgnąć gwiazd. Hawking przekroczył granice w nauce, Furman udowodnił, że każdą fizyczną słabość można przekuć w siłę – także biznesową. Tak powstała marka Grupa AF, specjalizująca się w branży IT i szerokim consultingu biznesowym.
Grupa AF powołała do życia Fundację „Biznes Bez Barier", która jest swoistym Think Tankiem w zakresie zasad dostępności, prezentowanych drogą elektroniczną dla osób z niepełnosprawnościami. 
Adrian Furman aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju eventach i panelach biznesowych. Artykuły i felietony publikuje na specjalnym blogu tygodnika WPROST.  Występuje jako ekspert na biznesowych konferencjach związanych z nowoczesnymi technologiami w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, min: Kongres 60 Milionów w Berlinie i Nowym Jorku, Quo Vadis Conferences Canada w Toronto czy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.
Najważniejsze odznaczenia:
 „Polskie Inwestycje Przyszłości”
- Członek rządowego Programu Dostępność Plus. 
- Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, w oficjalnym liście wyraziła słowa podziwu i uznania za jego biznesowe osiągnięcia, życząc tym samym powodzenia w rozwoju spółki w Stanach Zjednoczonych. 
- Specjalne wyróżnienie za inspirowanie rozwoju zawodowego osób niepełnosprawnych przyznane przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami.




 
dr r. pr. MATEUSZ DRÓŻDŻ
“Absolwent I LO na rynku pracy – jak dokonać słusznych wyborów?” (33)
Nasz gość pragnie przedstawić swoją ścieżka kariery  - absolwenta I LO. Podczas wykładu zostaną przedstawione wskazówki, rekomendacje dla uczniów liceum w zakresie pracy, jako radca prawny, czy prezes spółki sportowej. Prelegent zaprezentuje swój pogląd na to, jak dokonać wyborów w życiu zawodowym, aby realizować swoją pasję i marzenia.  A my wiemy, że doskonale to wie jak to się robi!
NASZ GOŚĆ:
Radca prawny, pracownik akademicki, w tym Uczelni Łazarskiego oraz PWSZ w Legnicy.
Były przewodniczący rady nadzorczej spółki Cuprum-Med sp. z o.o. Członek Rady Nadzorczej Ekstraklasa S.A. oraz Zagłębie Lubin S.A. Od 2014-2018 członek Stałej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa Imprez Masowych. W latach 2018-2019 Prezes Zarządu Zagłębie Lubin S.A. Właściciel kancelarii prawnej.
Odznaczony Kombatancką Gwiazdę Pamięci "Polska Niepodległa - 1918".
Członek Stałej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jest także członkiem Komisji Sportu Międzynarodowego przy Staffordshire University and Thompson Rivers University.
Uczestnik komisji oraz podkomisji sejmowych do spraw zmian ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Współtwórca projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Jest autorem komentarza do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
Autor około 100 publikacji na temat imprez masowych oraz rekomendacji w zakresie bezpiecznego organizowania imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej lub niemasowej o charakterze artystycznym lub rozrywkowym, organizowanej przez uczelnię wyższą lub samorząd studentów lub koło naukowe lub inną organizację studencką.
Autor licznych publikacji w języku polskim, jak i angielskim zamieszczonych, m.in. Rzeczpospolitej, Gazecie Prawnej, The Warsaw Voice, Edukacji Prawniczej, Przeglądzie Sądowym, Monthly Lawyer, czy chociażby The Global Legal Post. W 2012 r. był współautorem międzynarodowego raportu – Doing Business Report wydanego przez Grupę Banku Światowego.
Prelegent wielu konferencji naukowych, szkoleń, organizowanych między innymi w Polsce, jak i zagranicą.

 

 


JĘDRZEJ PASIERSKI
Spotkanie z Jędrzejem Pasierskim (30)
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na spotkanie z autorem kryminałów, który wydał cztery tytuły i już zyskał ogromne grono czytelników z niecierpliwością oczekujących kolejnych powieści. Na spotkaniu dowiecie się jak to się stało, że prawnik został autorem kryminałów, jak pracuje pisarz, skąd czerpie pomysły i gdzie wszystko się rozgrywa. Oczywiście będziecie mogli zadawać pytania o wszystko inneJ
Spotkanie w Koperniku wplotło się w cykl spotkań promujących najnowszą powieść „Czerwony Świt”, która trafiła do księgarń 26 lutego!
Takie okazje zdarzają się tak rzadko, że po prostu trzeba tu być!
NASZ GOŚĆ
Jędrzej Pasierski (ur. 1984) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. 
Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. 
Laureat II wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz 2019 organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda” za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow. 
Autor thrillera W imię natury oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow "Dom bez klamek i Roztopy. Czerwony świt to kontynuacja serii o warszawskiej policjantce. Zobacz też: Jędrzej Pasierski - autor

 




MAŁGORZATA ŻYCZKOWSKA - CZESAK 
"Leonardo da Vinci - genialny mistrz sztuk wszelakich". (1)
„Opowiem o niezwykłym poszukiwaniu harmonii pomiędzy człowiekiem i światem, które zajmowało Leonarda da Vinci przez całe życie. O jego pasjach naukowych, badawczych i artystycznych, ale także o projektach wynalazków, do których sięgamy współcześnie.”
Wybierzcie się koniecznie! To będzie świetny wykład!
NASZ GOŚĆ
Absolwentka I LO W Lubinie oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowych studiów menedżerskich w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu,
od 2012r. dyrektor Centrum Kultury "Muza" w Lubinie.
Menedżer kultury z wyboru i pasji. Inicjatorka i twórczyni m.in. Lubińskiej Jesieni Teatralnej, Festiwalu Sztuk Wszelakich i Rękodzieła
oraz letnich koncertów w "Muzycznej Altanie". Od kilku lat wspomaga "Zwolnionych z teorii".
W wolnych chwilach żeglarka, miłośniczka podróży, dobrej książki i ruchu na świeżym powietrzu.






dr inż. ANNA WOJCIECHOWICZ
„Górnictwo kosmiczne - marzenie czy realna przyszłość?” (27)
Temat mówi sam za siebie! Pozycja obowiązkowa nie tylko dla mat-fizów, ale dla wszytkich, którzy interesują się dokąd zmierzamy!
NASZ GOŚĆ
„Dziekan Wydziału Zamiejscowego Uczelni Jana Wyżykowskiego, doktor Nauk o Ziemi, inżynier Górnictwa i Geologii. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Wrocławskiej. 
W latach 2009 - 2015 pracowała w Instytucie Badan Technicznych TPA S.A. (koncern Strabag), jako specjalista ds. badań georadarem. 
W badaniach naukowych wykorzystywała metody sejsmiczne, elektrooporowe, georadarowe, a obecnie metody spektroskopowe. Jej naukową pasją jest górnictwo kosmiczne i oceaniczne."



 


PIOTR SĘDZIK
"Po co nam startupy? - czyli jak zbudować milionowy biznes" (18)
Zapraszamy na spotkanie, które z pewnością będzie inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy mają pomysł na jakiś "biznes", ale wydaje im się, że to za wcześnie i że w zasadzie i tak się pewnie nie uda. Otóż możecie się zdziwić!  O tym jak i dlaczego się udało (i to jak!) opowie Piotr Sędzi. Na spotkaniu dowiecie się jak zbudować startup, a prowadzący postawi akcent na to, żeby pokazać, jak to się obecnie robi - jest tego doskonałym przykładem!. 
NASZ GOŚĆ
Piotr Sędzik - jest przedsiębiorcą z Wrocławia i pasjonatem nowych technologii. 
Współzałożyciel firm: Applover - czyli wrocławskiego Software House’u (applover.pl), specjalizującego się we wdrożeniach dedykowanego oprogramowania dla firm z całego świata, Footsteps (footsteps.city) - jednego z największych providerów aplikacji mobilnych w branży B2G, dostarczającego technologię z zakresu "smart city" do ponad 50 samorządów w Polsce czy Smart Citizen, firmy zajmującej się badaniami i przetwarzaniem danych. 
Uznany przez magazyn Forbes za 1 z 25 najbardziej wpływowych i przedsiębiorczych osób przed 25 rokiem życia. Jego firma Applover została zaliczona do grona 50 najszybciej rozwijających się firm na terenie Europy środkowo-wschodniej. 
Prywatnie kibic Zagłębia Lubin i uczestnik biegów na dystansach ultramaratońskich.

Spotkanie jest częścią projektu "Kod Przedsiębiorczości", który ma na celu uświadomienie młodzieży jak ważna jest wiedza na temat rynku pracy, kompetencji przyszłości oraz Rewolucji 4.0. Nikt tej wiedzy nie przekaże lepiej niż przedsiębiorcy i specjaliści w tej branży. W skłąd zespoły wvhodzą: Maciej Matusiak, Jakub Kozłowski, Filip Droździak.



 
DANIEL SIENKIEWICZ
"Matematyka - a po co mi to? Kat morderca, a życie codzienne" (28)
Po co nam matematyka? Czy warto się jej uczyć? Gdzie jej użyć? Postaram się pokazać jak matematyka uczona w szkole ma się do życia codziennego (programisty). Spróbujemy zastanowić się na popularnymi algorytmami, których każdy z nas używa - często nie zdając sobie z tego sprawy. Nie będzie to kolejna lekcja matematyki teoretycznej - spojrzymy na nią pod całkiem innym kątem. Zapraszam wszystkie osoby - nie tylko te interesujące się informatyką. (max 17 osób)
Nie przegapcie super zajęć - będą niespodzianki!
NASZ GOSC
„Absolwent I LO w Lubinie oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Informatyka - specjalizacja: Aplikacje internetowe i bazy danych. Od 6 lat pracuje jako Software Engineer w „Intel Technology Poland”. 
Po pracy trenuje capoeira, jeździ na desce snowboardowej oraz interesuje się motoryzacją.”

 

 


TOMASZ FORYŚ
„Matematyka łatwiejsza niż myślisz. MATFLIX- aplikacja mobilna - spotkanie z twórcą” (9)
Spotkanie, na którym dowiesz się jak matematyka łączy się z IT i nie tylko! Aplikacja stworzona przez Tomasza Forysia ma już praiw 20 tysiecy użytkowników!Przyjdź i dowiedz się, dlaczego tak się podoba!
NASZ GOSC
Tomasz Foryś - prowadzi Akademii Epsilon.
Matematyk z wykształcenia i zamiłowania. Ukończył Politechnikę Wrocławską, Wydział PPT (Podstawowe Problemy Techniki)
Konsekwentnie realizuje swoje pomysły - ostatni?! - aplikacja do rozwiązywania zadań z matematyki ...

 

.

  
MARIUSZ KRAC
„Fotografia przyrody" (13)
Zapraszamy na spotkanie z fotografem, który pokaże Wam niezwykłe zdjęcia przyrody! 
Dowiecie się o działalności w Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) i osiągnięciach w konkursach ZPFP i wystawach. Oprócz prezentacji fotografii, będziecie mogli dowiedzieć się i wziąć udział w dyskusji na temat  odpowiedniego doboru sprzętu do rodzaju wykonywanych zdjęć, odpowiedniego przygotowaniu do ich wykonywania oraz na temat  „obróbki zdjęć” w danym oprogramowaniu.
Każdy, kto po prostu lubi i robi zdjęcia powinien tu być!
NASZ GOŚĆ
"Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej, a wcześniej Liceum Ogólnokształcacego w Lubinie im. Mikołaja Kopernika, które ukończyłem w 1979 roku. Fotografią interesuję się od dawna, lecz od 10 lat stała się ona moim głównym hobbistycznym zajęciem. 
Fotografuję głównie pejzaż, rzadziej fotografuję architekturę nocą i wykonuję portrety. 
Moje zainteresowanie fotografią krajobrazową wynika z charakteru pracy zawodowej. 
Pracując w kopalni, 1000 m pod ziemią, w ramach rekompensaty wolne chwile chętnie spędzam na otwartej przestrzeni obcując z przyrodą. Lubię wędrówki po górach i oczywiście z racji zamieszkania w województwie dolnośląskim najczęściej bywam w Sudetach. 
Od roku 2013 jestem członkiem Od roku 2013 jestem członkiem okręgu dolnośląskiego Związku Polskiego Fotografów Przyrody. Pracuję na sprzęcie firmy Canon."




ALDONA KOZIEŁ
„Pesto po włosku,  pasta po polsku, pychotka międzynarodowo!” (3)
Jak z 3 składników wyczarować smak który poruszy nasze podniebienia? Kurs gotowania "fast" nawet dla opornych. Od tej pory "fast-food" będzie kojarzyć się Wam tylko z czymś co zdrowe lekkie i smaczne. (grupa max 20 os)
NASZ GOŚĆ
„Romanistka z wykształcenia, amatorka kulinariów z zamiłowania i.... łakomstwa..... Lubię poznawać odkrywać mieszać smaki.... Do tej pory mieszałam dla rodziny i przyjaciół, ale ponieważ podobnoJ dobrze mi to wychodzi, postanowiłam podzielić się tym co mi w kuchni gra z innymi poszukiwaczami kulinarnych wrażeń.”
Polecamy absolutnie!!! Pani Aldona Kozieł poleci zarówno świetną książkę (znacie ją również z naszej biblioteki!),  jak i świetną restaurację, nie wspominając już o przygotowaniu idealnego menu na każdą okazję!





EDYTA MARCINIAK
O kobietach" (16)
Pierwsza część spotkania poświęcona będzie krótkiej teorii, opowiem o swojej pasji, podzielę się wskazówkami dotyczącymi przygotowania sesji zdjęciowej, pracy w studiu, oświetleniu itp.
Druga część praktyczna – portret kobiety – będzie to doskonały moment, żeby pokazać, czego się nauczyliście! Modelką będzie Wasza koleżanka Jagoda Jurek:)
Jeśli chcecie uchwycić piękno i niezwykłość kobiet, to nie ma lepszej instruktorki!
Zajęcia przeznaczone są dla 15 osób - uczestnicy muszą przynieść swoje aparaty fotograficzne oraz lampy błyskowe!
NASZ GOSĆ
Jak sama pisze: „Fotografowaniem kobiet zajęłam się w 2012 roku.  W swoich kardach skupiam się przede wszystkim na kobietach, preferuję zdjęcia monochromatyczne,  pracuję zarówno w plenerze jak i w studiu. Indywidualne sesje zdjęciowe są dla mnie bardzo rozwojowe, kreatywne i satysfakcjonujące. Dążąc do coraz lepszych efektów swojej pracy biorę udział w różnych warsztatach i plenerach fotograficznych,  a w roku 2017 ukończyłam szkołę fotograficzną MFF Kwadrat we Wrocławiu”.
Dodamy jeszcze, że od tego roku Pani Edyta Marciniak jest nauczycielką w I LO – uczy języka angielskiego.
Języki są jej kolejną pasją. Z wykształcenia anglistka, zna też język grecki, ponieważ właśnie w Grecji kończyła liceum.





MIROSŁAW PRZYGODA
„Zapraszam do PRL-u”! (39)
miejsce: Muzeum historyczne w Lubinie
Lekcja muzealna Mirosława Przygody na temat życia codziennego Polaków w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, działalności opozycji antykomunistycznej w latach 80-tych oraz zbrodni lubińskiej. Nie zabraknie opowieści o kultowym aucie „Fiat 126p” oraz mini konkursu historycznego…
Do wygrania 6680 złotych, kostka szarego mydła i rolka papieru toaletowego! (max.15 osób) – zbiórka o 12.35 pod wodopojem! 
NASZ GOSC
Mirosław Przygoda jest nauczycielem historii w 1 LO w Lubinie. Pracował w Szkole Podstawowej nr 1, gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II, a także jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim. W młodości wiele lat grał w siatkówkę reprezentując klub akademicki, później LZS Gminy Lubin. Obecnie aktywnie współpracuje z Muzeum Historycznym w Lubinie. Jego pasją są wakacyjne eskapady nad lubuskie jeziora, gdzie wędruje dawnymi szlakami Templariuszy i Joannitów lub znika na całe tygodnie w podziemiach pętli boryszyńskiej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego obcując m.in z nietoperzami... Tym razem opowie o tajemnicach kultowego "Fiacika" i realiach życia w PRL-u!



 
TOMASZ GÓRZYŃSKI, KRZYSZTOF GRYGORCEWICZ
Ujarzmić emocje – fotografia praktyczna w teorii i nie tylko (26)
Zapraszam na warsztaty poświęcone fotografii w praktyce, od pomysłu do realizacji.
Dzisiaj wszyscy mogą zostać fotografami, do tego nie potrzeba wyszukanego sprzętu… no właśnie czy naprawdę tak jest? Jeśli tak to co jest potrzebne?
Jak wykorzystać to co mamy ? Czy trudno jest zbudować studio fotograficzne ? Właściwie to po co mi jest ono potrzebne ?
Ale skupmy się na samym zdjęciu… Pytań można zadać jeszcze dziesiątki, jeśli chcesz poznać odpowiedź to widzimy się na warsztatach!
Uczestnicy proszeni są o przyniesienie wszelkich aparatów, jakie posiadają - z telefonami włącznie:) (max 25 osób)
NASI GOŚCIE
Tomasz Górzyński
 - absolwent 2 LO w Lubinie i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Lubinianin z pasji i wyboru, samorządowiec i przedsiębiorca, ale przede wszystkim pasjonat. Założyciel Nieformalnej Grupy Fotograficznej KADR. Laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych, autor zdjęć do okładek płyt, książek i czasopism o tematyce muzycznej. Dyżurny fotograf wielu festiwali, koncertów i sesji polskich zespołów rokowych.





MIROSŁAWA BOŻYŃSKA
„ Ziemia schodzi na psy. Czy na pewno?” (4)
Podczas wykładu połączonego z ćwiczeniami praktycznymi będzie mogli poznać odpowiedzi na następujące pytania:
- Co się dzieje z naszą planetą? Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci, cierpienia zwierząt i nowe choroby – kto jest temu winien? Pojęcie śladu węglowego. 
- Segregujemy odpady – ale czy umiemy? Ćwiczenia z segregacji śmieci! 
- Nagonka na plastik. Zalety tworzyw sztucznych i skutki ich powszechnego stosowania, m.in. na zdrowie człowieka.
- Czy wiesz co jesz, czyli czytajmy etykiety. Próbka rozszyfrowania składu kilku popularnych produktów żywnościowych. Co trafiło na listę najbardziej szkodliwych pokarmów?
- Chemia wokół nas, czyli znowu: czytajmy etykiety. Zwłaszcza kosmetyków. 
- Moda na eko i bio. Dobre i negatywne przykłady. Idea Zero Waste. 
- Jak możemy zmniejszyć ilość szkodliwych składników i związków w swoim otoczeniu? Przykłady i przepisy. 
- Ziemia nie jest w tak złym stanie, jak się powszechnie wydaje. Stereotypy, według których wydajemy sądy i opinie o świecie, często nie są prawdziwe. 
Te zajęcia to po prostu jest a MUST!
NASZ GOSC
Specjalistka PR (Public Relations) i marketingu w lubińskiej spółce KATPOL. Była dziennikarką „Gazety Lubuskiej”, „Słowa Polskiego”, „Gazety Wrocławskiej” i TVL. Przez pięć lat pracowała w wydziale projektów i promocji Starostwa Powiatowego w Lubinie, później -  w podobnej roli – w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach. Tam też szerzej poznała problematykę gospodarki odpadami, współtworzyła i prowadziła m.in. kampanie edukacyjne, związane z wejściem w życie „rewolucji śmieciowej” w Polsce. Z wykształcenia jest mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, z zamiłowania – pożeraczka książek, filmów i muzyki.

 

 


MACIEJ WODZIŃSKI i BLUEMIND
"Autyzm - zrozum zanim ocenisz" (37)
Wystąpienie będzie dotyczyło, z jednej strony, aspektów codziennego życia – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych – z jakimi spotykają się osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny. Z drugiej zaś, chciałbym przybliżyć słuchaczom istotne bariery, utrudnienia i stereotypy, z jakimi stykają się osoby w spektrum, a których badaniem i zwalczaniem zajmuję się w swojej pracy naukowej i popularyzatorskiej.
NASZ GOŚĆ
Doktorant filozofii na lubelskim UMCS, prywatnie były maszer i ojciec dwójki wspaniałych dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. 
W swojej pracy naukowej skupia się na badaniu społecznego odbioru autyzmu oraz walce z fałszywymi przekonaniami na temat ASD, a także popularyzacji wiedzy na temat spektrum i szerzej pojętej filozofii.
Po prostu przyjdź i dowiedz się w jakim świecie żyją autyści, a jest ich wśród nas nie tak mało...

 

 


DONATA KACZKOWSKA
 i OpenMinded! 
"OpenMinded! - Otwórz umysł" (40)
Podczas wykładu nakreśli specyfikę problemów psychicznych, z którymi możemy spotkać się na co dzień - zaburzeń depresyjnych, lękowych oraz odżywiania. Będzie to również okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, która pomoże właściwie reagować na problemy otaczających nas osób. Pani Kaczkowska wystąpi w ramach współpracy z projektem OpenMinded, realizowanym w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Czas trwania: 90 minut
Będziecie czas na pytania i ćwiczenia - przyjdźcie koniecznie!!!
NASZ GOŚĆ
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, obecnie pracuje w Poradni Psychologicznej. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Nieustannie kształci się w kierunku psychoanalizy, regularnie zdobywając wiedzę od naukowych autorytetów w kraju i za granicą - pasjonaci psychologii z pewnością rozpoznają nazwiska takie, jak chociażby Andrzej Samson, pionier polskiej psychologii. 
OpenMind – to grupa licealistów pragnących szerzyć wiedzę na temat zaburzeń odżywiania, stanów depresyjnych, nerwicy natręctw i stanów lękowych, które są najpowszechniejszymi problemami natury psychicznej w realiach XXI wieku, a także zwrócić uwagę na "pierwszą pomoc psychologiczną".

 



 


JOANNA KOZAK  i  STRESSLESS
"Kiedy stres chce Cię zjeść." (7)
Stres spotyka nas każdego dnia w różnych sytuacjach. Radzenie sobie z nim jest ważną umiejętnością, która pomaga stawiać czoła rozmaitym wyzwaniom.Zapraszam na wykład podczas którego dowiesz się czym jest stres i jak oswoić jego objawy podczas egzaminu, ważnej rozmowy czy innych sytuacji.
NASZ GOŚĆ
psycholog, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny. Ukończyła szereg szkoleń m. in. kurs Uważności Mindfulness- Redukcja Stresu Uważnością oraz szkolenie z technik relaksacji w pracy z dziećmi i dorosłymi.
Na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, odżywiania, kryzysami sytuacyjnymi itp.
Prowadzi własny gabinet psychoterapeutyczny oraz pracuje w Poradni Psychologicznej oraz na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym.

 

 
JAKUB IZDEBSKI
"Kino superbohaterskie"  (2)
W ciągu ostatniej dekady kino superbohaterskie zdominowało światowe kina. Adaptacje komiksów Marvela zarabiają miliardy, a „Czarna Pantera” i „Joker” walczą o Oscary. Jak wyglądały pierwsze filmy oparte na przygodach zamaskowanych mścicieli? Na czym polegała wyjątkowość kinowego Supermana? Z jakich powodów James Cameron zrezygnował z realizacji przygód Spider-Mana? Jaki element filmowego stroju Batmana doprowadza fanów do furii? Dlaczego twarzą Kinowego Uniwersum Marvela został szerzej nieznany Iron Man? Przede wszystkim: jaka jest tajemnica sukcesu gatunku? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielę podczas swojego wykładu, streszczającego niemal 80 lat kina superbohaterskiego.
To świetna propozycja nie tylko dla wielbicieli kina!
JAKUB IZDEBSKI 
"Scenariusz – najważniejszy element filmu" (35)
Mówi się, że bez dobrego scenariusza nie powstanie dobry film. Ale czym właściwie jest scenariusz filmowy? 
Czy to tylko dialogi i historia? Jak ważny jest sposób narracji? Na jakie pytania musi sobie odpowiedzieć każdy scenarzysta zanim przystąpi do pisania? Jak skonstruować dobrego bohatera? Dlaczego nie ma zajmującej historii bez konfliktu? Podczas wykładu wykorzystane zostaną fragmenty twórczości najwybitniejszych scenarzystów ostatnich lat, między innymi Aarona Srokina („The Social Network”) i Quentina Tarantino („Pulp Fiction”).
NASZ GOŚĆ
Jakub Izdebski, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, magister filmoznawstwa i doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą kina superbohaterskiego oraz sposobów obrazowania przez nie zmian politycznych i społecznych na świecie. Publikował między innymi  w „EKRANach”, „Kinie”, „Przeglądzie kulturoznawczym” oraz serwisie internetowym Interia Film.

 

 



KLAUDIA i PIOTR BURCHARD
„GONG – Magiczna kąpiel w dźwiękach” (25)
Zapraszamy Was w niezwykłą podróż! Prowadzący zabiorą Was w niezwykłą podróż pełną dźwięków i niesamowitych wrażeń! Pierwsza część spotkania będzie wykładem/ prezentacją, a w drugiej zapraszamy na koncert! 
Przyjdź na wyjątkową ucztę dla ciała i ducha!
NASI GOŚCIE
Klaudia Burchard
 - od kilku lat zajmuje się wspólnie  z mężem „terapią dźwiękiem”. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym oraz neurologopedą. Zawodowo prowadzi terapię z dziećmi oraz osobami starszymi, prywatnie prowadzi sesje dźwiękowe z wykorzystaniem gongów oraz innych instrumentów archaicznych. Wykonuje masaże dźwiękiem misami tybetańskimi. Jest również  nauczycielem gry na gongu oraz masażu misami. Posiada I stopień inicjacji „Reiki – leczniczy dotyk dłoni”. Spełnia się zawodowo oraz poszerza swoją wiedzę z zakresu medycyny holistycznej. Pomaganie ludziom  jest bliskie jej sercu. Dlatego stara się przekazywać swoją wiedzę i umiejętności wszystkim potrzebującym.
Piotr Burchard - wraz z żoną prowadzi firmę „Neurorytm”, której mottem jest pomagać ludziom. Na co dzień pracuje zawodowo w jednej z firm KGHM, zaś po pracy zajmuje się tym co pokochał wiele lat temu – „terapią dźwiękiem”. Interesuje  się filozofią, religioznawstwem, medycyną holistyczną oraz wszystkim tym, co nieznane i ciekawe. Wraz z żoną ukończył I stopień inicjacji „Reiki – leczniczy dotyk dłoni”, kurs nauczycielski gry na gongu oraz masażu misami terapeutycznymi. Zgłębia wiedzę na temat człowieka jako istoty energetycznej (czakry, biopole, aromaterapia, techniki wizualizacji) i stara się wykorzystywać ją w trakcie terapii dźwiękowych. Jest otwarty na ludzi i chętnie pomaga tym, którzy tego potrzebują.





MARCIN DOMONIK, JAKUB BYCZEK, GASPAR HOLEWA
"Trzech typów i gitara czyli generalnie o życiu w pracy twórczej" (14)
Zapraszamy na "luźny wywiad", spotkanie z z profesjonalnie zajmującymi się muzyką Jakubem Byczkiem i Marcinem Domonikiem i aspirującym do muzycznej kariery Gasparem Holewą. Na spotkaniu będziecie mogli dowiedzieć się jak wygląda życie zawodowe, gdy nie ma szefa, a droga do przodu jest niejasna i pełna wybojów. Jedno jest jednak pewne - spełnia się swoje marzenia!  Będzie cie mogli porozmawiać o różnych ścieżkach kariery w muzyce, jak pobudzić kreatywność i jak wyróżnić się spośród tłumu oraz realizować artystyczne ambicje.
Takiego trio jeszcze u nas nie było! Energia, pasja i doświadczenie! Posłuchaj co mają do przekazania!
NASI GOŚCIE 
MARCIN DOMONIK
muzyk, trener wokalny, kompozytor, autor tekstów. 
Od wielu lat współpracuje z młodymi artystami, pokazując im właściwą drogę do realizacji muzycznych marzeń. 
Sam czynnie włącza się w projekty muzyczne w roli muzyka i producenta. 
Na stałe współpracuje z producentami i artystami polskiej sceny rozrywkowej. 
Oprócz muzyki, pasjonat fotografii i filmu.
Laureat i uczestnik programów telewizyjnych „Szansa na sukces” i „Tak to leciało”.
Swoje trenerskie umiejętności szlifował pod okiem dr Barbary Tritt.
JAKUB BYCZEK
Absolwent Kopernika.
Współzałożyciel zespołu Mikrokosmos, muzyk, twórca, student Amerykanistyki i Politologii UJ, redaktor audycji radiowej BlueStory. 
W 2020 roku zadebiutował podczas 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej z premierą płyty Naprawdę Basi Dratwińskiej oraz autorskim projektem Byczek and New Funk Generation. 
W 2019 roku otrzymał stypendium od European Blues Union za sprawą, którego wystąpił podczas Nottoden Blues Festival, uznawanego za największy festiwal Bluesowy 
w Europie.
GASPAR HOLEWA
Uczeń klasy 2e, gitarzysta amator, którego zamiłowanie do muzyki zrodziło się w murach 1 LO, gdy pewnego razu (jako gimnazjalista) przyszedł na konkurs Anglofamy i ujrzał występ Grupy Kopernika, który poprzysiągł sobie pobić pewnego dnia...
Poza tym miłośnik kina, szeroko pojętej popkultury i pracy twórczej.

 















MICHAŁ KOSSAKOWSKI
„Od Grupy Kopernika po Eurowizje Junior czyli jak połączyć artystyczną dusze i zacięciem technicznym” (17)
Na spotkaniu chciałbym historycznie cofnąć się do czasów kiedy to wspólnie z grupą znajomych stworzyliśmy „Kopernik Musical”, a rok później oficjalnie zawiązała się „Grupa Kopernika”. Porozmawiamy sobie o tym co teraz dzieje się na wielkich scenach polskich i zagranicznych produkcji i jak połączyć artystyczną duszę, bo kiedyś sam występowałem na scenie, z tym jak technicznie przygotować taką produkcję. 
Postaram się pomóc odnaleźć w sobie małe dziecko każdemu kto przybędzie i pokazać, że przy odrobinie „ciężkiej pracy” można zajść naprawdę bardzo daleko i zdobywać wysokie szczyty. Pokażę, że artysta to też człowiek i można z nim normalnie porozmawiać i spędzić czas poza pracą. 
Do zobaczenia artystyczne dusze i Wy sprzętowcy!!!! ??
NASZ GOŚĆ
„Nazywam się Michał „Kossi” Kossakowski i jestem absolwentem  I LO w Lubinie. Los chciał, że na czas studiów zawędrowałem do Warszawy i tak jakoś już tam zostałem. Skończyłem 3 kierunki: Realizacje dźwięku, Dziennikarstwo, Zarządzanie. Aktualnie zajmuje się realizacją oświetlenia na wszelkiego rodzaju wydarzeniach artystycznych. W „Koperniku” również odpowiedzialny byłem za oprawę audio-wizualną wszystkich przedsięwzięć artystycznych.

 


UNA WABIŃSKI
HIP-HOP – warsztaty taneczne (31)
Będzie taniec ale nie tylko. Prowadząca opowie o pewności siebie, o tym jaką rolę w jej budowaniu odgrywa taniec. Z pewnością będzie to olbrzymia dawka inspiracji, energii i tańca. BE THERE!!!
NASZ GOŚĆ
Pochodząca z Kanady, mieszka obecnie w Polsce. Tańczy od 14 lat. Przygodę z tańcem rozpoczęła w studio tanecznym Jade’s Hip-Hop Academy w Brampton w Kanadzie pod kierownictwem Jade Jager Clark. Miała okazję występować w telewizji, reprezentować Kanadę w UDO World Street Dance Championships w Glasgow, jak również wielokrotnie wygrywać zawody w grupach i solo.
Uwielbia dzielić się swoją taneczną pasją. Na zajęciach skupia się na technice, i świadomość tancerza. Zawsze chce zapewnić by uczestnicy wychodzili uśmiechnięci i z poczuciem osiągnięcia celu.

 

 


MONIKA BRONIKOWSKA
„Kobieta samotnie w Ameryce Łacińskiej ” (34)
¡Hola! i cześćJ
dokładnie 10 lat temu w tym czasie mniej więcej ślęczałam nad książkami przygotowując się do najważniejszego egzaminu życia – matury.
Życie zdążyło już trochę zweryfikować czy był to najważniejszy egzamin mojego życia i o tym właśnie opowiem na Dniach Kultury!
O samodzielnej (choć zdecydowanie nie samotnej!) podróży po Ameryce Łacińskiej – 14 miesięcy, 9 krajów, niezliczona ilość nowych znajomości i przyjaźni, piękno natury i ciekawość kultur tak mi wtedy obcych. 
O tym, czy jest bezpiecznie podróżować samej jako kobieta w krajach Ameryki Łacińskiej i o tym, który kraj stał się moim ulubionym.
Spotkanie dla wszystkich, którzy marzą i boją się zrobić więcej!
NASZ GOŚĆ
"Obecnie mieszkam we Wrocławiu, gdzie pracuję w firmie Smith+Nephew jako HR Coordinator obsługując rynki krajów niemieckojęzycznych, Hiszpanię i Portugalię oraz Polskę. W wolnym czasie tańczę salsę cubanę i bachatę oraz jeżdżę na szosówce, uczę się hiszpańskiego, nauczam prywatnie niemieckiego, a ostatnio zaczęłam również biegać! 
Ciężko mi usiedzieć w miejscu, więc więcej mnie wszędzie indziej, jak w domu!"





KACPER MARCINIAK
"Dziennikarstwo w pigułce" (19)
Podczas warsztatów dowiesz się wszystkiego o studiach dziennikarskich. Pomogą ci one zdecydować, czy to kierunek dla ciebie i podjąć tę najważniejszą decyzję, dotyczącą twojej przyszłości. Dodatkowo poznasz odpowiedzi na wszelkie przewijające się pytania: jak wyglądają zajęcia na dziennikarstwie? Z czym wiąże się studiowanie dziennikarstwa? Czy studia dziennikarskie mogą pomóc w zdobyciu zawodu? Czy dziennikarstwo można połączyć z drugim kierunkiem studiów? Jak wygląda rekrutacja i czy łatwo przez nią przejść?
Pobawimy się również w tworzenie newsów dziennikarskich z użyciem profesjonalnego sprzętu.
NASZ GOŚĆ
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie, klasy o profilu matematyczno-geograficznym. 
Obecnie student III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. 
Od II roku studiów rozpoczął pracę jako dziennikarz sportowy w dolnośląskim tygodniku Słowo Sportowe. Od 2019 jest dziennikarzem w dziale Inne Sporty na weszło.com



MACIEJ HERBUT
"Sekrety obwodów" (38)
Czy ciekawi cię jak wyglądają elementy w twojej komórce? Chciałbyś się dowiedzieć jak działają podstawowe obwody elektroniczne? Dlaczego prawo Ohma jest tak ważne? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas 90-minutowego spotkania podczas tegorocznych DK. W programie: krótki wstęp teoretyczny o elementach elektronicznych oraz budowa obwodu w praktyce! 
Zapraszamy na prezentację teoretyczną w pierwszej części spotkania, a po niej na warsztaty praktyczne. 
Nie przegapcie takiej okazji! 
NASZ GOSĆ
Absolwent Kopernika, obecnie jest studentem II roku mechaniki i budowy maszyn na Politechnice Wrocławskiej. Jego specjalizacją jest inżynieria lotnicza, co nie przeszkadza mu w rozwijaniu zainteresowań naukowych z innych dziedzin.




KONRAD NIEDŹWIECKI
Jak przeżyć ze zwierzyńcem w mieszkaniu? (36)
Na spotkaniu chcę Wam opowiedzieć jak wygląda mój świat od rana do wieczora. Przedstawię swoje zwierzęta, moją pracę z nimi i jak wygląda moje zwariowane życie. Postaram się zgłębić Waszą wiedzę o kotach, psach, ale też o terrarystyce i akwarystyce. Opowiem czemu wybrałem taki styl życia i co się z nim wiąże. Podpowiem jak podjąć decyzję o wyborze zwierzęcia dla siebie i czy w ogóle to robić!
Jeśli choć trochę interesuje Cię życie zwierząt czy przyroda - serdecznie zapraszam! 
Jeśli to dla Ciebie nieznany temat i nie masz wyrobionego zdania, tym bardziej wpadaj!
Nie widzimy inaczej – trzeba tu być!
NASZ GOŚC
Absolwent Kopernika, od zawsze chadzający własnymi ścieżkami!  Pracuje w sklepie zoologicznym i jest to coś co kocha od zawsze! Każdy szuka pracy marzeń – Konrad ją znalazł! Opiekuje się psami w znanej hodowli, bierze udział w wystawach psów, jego zwierzęta czasem: uczestniczą w sesjach zdjęciowych. Jak sam mówi: „Cały mój świat od zawsze krąży wokół zoologii”. 
Realizując swoje pasje, on i jego psy mają na swoim koncie parę osiągnięć Blue ukończony Championat Polski, funkcja reproduktor, zdjęcia z sesji znajdowały się m.in. w Amerykańskiej gazecie "International Kid" (na całej stronieJ) czy też we włoskim "Colour PhotoMagazine". Konrad pracuje i opiekuje najbardziej utytułowanym w Polsce Czarnym Terierem Rosyjskim. Potrzebujecie speca od zwierząt? – właśnie go znaleźliście!

 

 


NICOLE KITA
„ Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej” (29)
W trakcie warsztatów dowiecie się:
- Jak znaleźć ofertę pracy?
- Jak napisać CV?  Na co zwracają uwagę rekruterzy?
- Jak wygląda proces rekrutacyjny w dużych firmach?
- W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
- Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna?
- Jakie pytania mogą paść?
- Abstrakcyjne zadania - jak im sprostać?
- O co warto zapytać podczas rozmowy?
- Kiedy otrzymam informację zwrotną?
- Wpadki i triki podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Chcesz się dowiedzieć jak dostać pracę marzeń?  Musisz tu być!
NASZ GOSĆ
Pasjonatka baletu, już w wieku 4 lat uczęszczała do szkoły baletowej przy Fundacji Capitol, a w wieku 10 lat rozpoczęła naukę w szkole baletowej w Bytomiu. W roku 2002 stanęła do konkursu baletowego i wygrała szansę nauki w prestiżowej szkole baletowej Heinz Bosl w Monachium. 
Ze szkołą baletową w Monachium związana była aż do matury.
Po zdaniu egzaminu dojrzałości kontynuowała naukę na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Filologii Germańskiej i jednocześnie pracowała jako baletnica w Operze Wrocławskiej. 
Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w międzynarodowych korporacjach, pracowała między innymi we wrocławskiej siedzibie YE – międzynarodowym koncernie świadczącym profesjonalne usługi doradcze i audytorskie, a obecnie pracuje na stanowisku Team Leader w dziale AP w firmie Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o. Jako Team Leader zajmuje się rekrutacją pracowników oraz jest odpowiedzialna za kontakty z klientami. 
Ukończyła również studia podyplomowe dla tłumaczy przysięgłych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. 

 



 
RICK GALVIN
"BREXIT okiem Brytyjczyka” (23)
Presentation talking about some of the key steps in getting to Brexit, 
some of the economic impacts of Brexit on Poland, plus topical aspects of Brexit for our specific audience.
NASZ GOŚĆ                 
"A multi-career, international traveller now inspiring young students in 1LoStarted working life in the UK as a chartered accountant after a successful eduction culminating in a BA degree.
Spent 16 years working in financial services in the UK, before an addictive windsurfing habit and a chance meeting led to a career and continent change.   
Five years spent running a windsurfing centre in Egypt during which I made many Polish friends.
Another chance meeting and 3 months later I made the move to Poland, where, after a short break, a career in teaching beckoned as a native speaking English teacher (CELTA qualified).
Now married to a lovely Polish girl and living a quiet life in a small village outside Lubin and teaching English including private lessons for 1Lo students."

 

 


PETER LAMBERT
„English accents by Peter Lambert” (11) i (12)  
W czasie wykładu połączonego z ćwiczeniami uczniowie będą mogli zapoznać się między innymi z wymową londyńską, irlandzką czy szkocką.   Szczególnie polecane dla osób wybierających się na Wyspy oraz tych którzy chcieliby usłyszeć jak mówi się w Wielkiej Brytanii. (max 15 osób)  
Chcesz mieć dobry akcent!? – Zapisz się!
NASZ GOSC
Anglik pochodzący  z Chesterfield.  Wieloletni nauczyciel języka angielskiego w Polsce i Anglii. Do Polski przyjechał po raz pierwszy w 1992 r. co było ciekawym doświadczeniem.  Lubin to jego miasto i tu prowadzi szkołę językową. Często odwiedza swój kraj ojczysty i chętnie o nim opowiada.  
Może mówić godzinami o piłce nożnej, polityce i pogodzie oczywiście.  
Zawodowo interesuje się różnorodnością dialektów i akcentów w Wielkiej Brytanii. 

 



GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ
„Lekcja żywej historii czyli podróż w czasie” (32)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 39’-45’ zaprasza na lekcję historii, podczas której zostanie zaprezentowane umundurowanie żołnierza z okresu II wojny światowej i Powstania styczniowego. Pokaz obejmuje również uzbrojenie indywidualne strzelca z okresu II wojny świtowej. Zaprezentowany będzie także sprzęt łączności, wykorzystywany w Wojsku Polskim w okresie II RP
NASI GOŚCIE
Kornelia Szymańska, Roman Kułaga, Krzysztof Betha, Ada Szymańska, Adrian Słowik
Grupa GRH 39’-45’ powstała w 2013 roku, liczy 25 osób z różnych części kraju m.in z województwa dolnośląskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego. Odtwarzamy sylwetki żołnierzy z września 39’, okresu międzywojennego, żołnierza radzieckiego, polską partyzantkę oraz ludności cywilnej do lat 50.


 


ALKSANDRA RYBIŃSKA, JOANNA KAŃKA, MONIKA SARNAT
"Pasja a praca"- PASSions (15)
Nie jesteś zdecydowany/a jaki kierunek studiów będzie dla Ciebie idealny, a może nie jesteś pewny/a jak pogodzić pasję z przyszłą pracą? Projekt ,,PASSions” przybliży Wam jak połączyć pasję z przyszłą karierą pod hasłem ,,Pasja a praca”. Naszymi gośćmi bedą studentki z kierunku Game Design Aleksandra Rybińska i Joanna Kańka z Krakowa, których największym marzeniem jest tworzenie grafiki do gier komputerowych! Trzeci gość to studentka Kognitywistyki Monika Sarnat, również z Krakowa, której największą pasją jest obserwacja ludzkich zachowań w grupie społecznej! Opowiedzą o zestawieniu życia codziennego ze swoimi zainteresowaniami! Pora wziąć sprawy w ręce i pomyśleć o przyszłości! Jednak czym jest przyszłość bez pasji? 
Zapraszamy serdecznie i koniecznie!
NASI GOŚCIE
Aleksandra Rybińska, Joanna Kańka - studentki kierunku Game Design - Wyższa Szkoła Europejska im.Tischnera w Krakowie.
Monika Sarnat - studentka Kognitywistyki - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
Spotkanie realizowane jest w ramach Olimpiady ZWZT przez zespół PASSions w składzie:  Joanna Tobjasz, Ewa Ziętek, Wiktoria Urbańska, Jakub Sokołowski, Angela jężak, Kacper Klimas.




MICHAŁ ZDOBYLAK
A) „Uprawa egzotycznych roślin jadalnych w polskich warunkach klimatycznych” – wykład/prezentacja (24A)
Motywem przewodnim warsztatów są egzotyczne rośliny jadalne.
Zajęcia będą składać się z trzech części (trzy lekcje), w których każda składa się z części  teoretycznej oraz praktycznej bazującej na przedstawionej wcześniej teorii.
W części pierwszej (A) za pomocą prezentacji multimedialnej oraz fizycznych roślin  przedstawię rodzaje roślin, które uprawiam oraz zaprezentuję jedne z nich.
B) „Rozmnażanie wegetatywne roślin” (max 15 os) – warsztaty/wykład (24B)
Natomiast w części drugiej (B) pokażę jak należy szczepić rośliny, wyjaśnię co oznacza to pojęcie, wytłumaczę po co stosuje się je  oraz opowiem o jego wadach i zaletach. Następnie zaprezentuję jak ze sklepowego ananasa pozyskać sadzonkę oraz to jakimi cechami musi  się charakteryzować, w trakcie wybierania w sklepie.C) „Biotechnologia w hodowli roślin” – wykład (max 30 os) (24C)
W części trzeciej (C) przedstawię zarys biotechnologi roślin, wytłumaczę jej definicję oraz rolę jaką odgrywa we współczesnym świecie. Użyję do tego m.in prezentacji multimedialnej. Opowiem o kulturach in vitro, tzn. uprawach w szkle oraz zaprezentuję moje dotychczasowe  sukcesy odniesione  na tym obszarze biotechnologii.
Takich zajęć jeszcze nie mieliśmy !To spotkanie nie tylko dla biol-chemów, ale dla wszystkich, którzy lubią rośliny i sami chcieliby poeksperymentować z roślinami!
NASZ GOSĆ
"Jestem uczniem klasy 2D. Już jako mały chłopiec obudziłem w sobie miłość do botaniki. Zainteresowany roślinami egzotycznymi, zacząłem ich uprawę. Rozpocząłem  od granatowców i fig.  Dziś prowadzę swoje domowe laboratorium oraz hoduję rośliny ,,w szkle’’. W swojej kolekcji posiadam takie rośliny jak: mango, awokado, dragonfruit czy jackfruity, czyli drzewa o największych jadalnych owocach na świecie!  W trakcie swojego wykładu poprowadzę Cię od uprawy roślin, aż po biotechnologię. Opowiem o wzlotach i upadkach oraz ogromnej determinacji, jak również technikach i rozwiązaniach wykorzystywanych w mojej ,,pracy’’ . Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to wszystko  robię, jakie inne rośliny posiadam oraz pragniesz nauczyć się w jaki sposób pozyskać własne ananasy, nie kupując ich jako gotową roślinę. 
Przyjdź na mój wykład i zacznij swoją uprawę już dziś!!!"

 


MACIEJ RAPA
"Urzeczywistniaj swoje marzenia" (5)
- czyli o tym jak pierwszy raz spałem samemu w namiocie i dlaczego żeby to zrobił musiałem pojechać aż za koło podbiegunowe."
Człowiek orkiestra - może byc pszczelarzem, tancerzem, pojechać na koniec świata i jeszcze wejść na samą górę;)!
Przyjdż i posłuchaj jak się to robi!
NASZ GOSĆ
Maciej Rapa - Gdyby trzeba opisać Macieja w dwóch słowach byłoby to "człowiek renesansu" - wspina się, przechodzi odległe szlaki górskie, ponadto skacze ze spadochronem, jest harcerzem, zielarzem, pszczelarzem oraz członkiem Klubu Wysokogórskiego "Lubin". Człowiek z tendencją do poznawania granic wytrzymałości ludzkiego organizmu a także przekraczania ich. Kieruje się w życiu powiedzeniem "bariery są po to, żeby łamiąc je zyskać motywację...do przełamania kolejnych"

 

 


Lubiński Klub Fantastyki "Ostatnie Przymierze"

Blok gier bitewnych, sesja RPG, quiz wiedzy o fantastyce, Rummikub, malowanie figurek (21) i (41)
Lubiński Klub Fantastyki "Ostatnie Przymierze" zaprasza na drobny pokaz tego, co można robić w czasie piątkowych spotkań w Centrum Kultury Muza.
Blok gier bitewnych - wprowadzenie do tematu gier bitewnych oraz prezentacje gier X-Wing, TANKS oraz Warhammer 40k. Prezentacje będą odbywać się w czasie całego trwania bloku w zależności od aktualnych chętnych, przyjść można w każdym momencie.
Nauka i turniej gry Rummikub - klasyczna, prosta i ciągle popularna gra, o zasadach podobnych do remika. Po krótkim wyjaśnieniu zasad odbędzie się turniej złożony z fazy eliminacji, półfinału i finału. Dla zwycięzców nagrody i zaproszenia na Mistrzostwa Polski Szkół.
Warsztat malowania figurek - praktyczne podstawy sztuki samodzielnego malowania figurek do gier (i nie tylko). Uczestnicy po warsztatach będą mogli zabrać pomalowaną przez siebie figurkę.
Quiz wiedzy o fantastyce - zmierz się w eliminacjach, by rywalizować o nagrody w finale (dla 3 lub 9 osób, w zależności od frekwencji). Pytania m.in. z Gwiezdnych Wojen, Harry'ego Pottera, Gry o Tron, Wiedźmina, filmowego uniwersum Marvela i z wielu innych kategorii.
Sesja RPG Dark Heresy - W dalekiej przyszłości grupa śledczych natrafia na tajemniczy spisek, który zagraża całej planecie. Tylko działania bohaterów mogą doprowadzić do zlokalizowania i uśmierzenia zagrożenia.
NASI GOŚCIE
Waldek, Przemek, Michał, Karolina, Radek, Piotr, Kamil





KAROL HANEBACH
„Numizmatyka – podróże w przeszłość” (10) i (22)
Wykład będzie połączony z prezentacją zbiorów pod takim samym tytułem i będzie podzielony na dwie niezależne części tematyczne. Część 1 – Waluta zaborców na terenach polskich lata 1900-1914, pieniądz odradzającej się Polski w 1917. Część 2 – Waluta II RP, okupacja niemiecka na terenach Polski 1940-1944.
Serdecznie zapraszamy nie tylko tych, którzy mają pojęcie o numizmatyce!
NASZ GOSĆ
„Interesuję się numizmatyką, gdyż jest to zajęcie przynoszące całe mnóstwo satysfakcji i korzyści. Zainteresowanie to miało swoje początki po otrzymaniu zbiorów rodzinnych po swoich przodkach (pradziadkach, stryjach, rodzicach). Stopniowo przerodziło się to w prawdziwe hobby. 
Do obecnej kolekcji staram się dołączać kolejne okazy z giełd, bazarów staroci. Wchodząc w posiadanie danego okazu, zaczynam się nim interesować, badać, szukać i zdobywać informacje na temat jego pochodzenia czy czasów, z których się wywodzi. Jest to bez wątpienia doskonała okazja do odkrywania historii Polski i panującego w ówczesnej epoce systemu monetarnego.”
To kolejna opowieść o prawdziwej pasji!


 


BLUEMIND
"Zobacz, usłysz i poczuj tak jak autysta... " (6)
Zapraszamy na warsztaty o tematyce autyzmu organizowane przez naszą grupę projektową Blue Mind w ramach olimpiady ZWZT. Dzięki nim będziesz mógł/mogła zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim na własnej skórze poczuć jak autyści odbierają świat i z jakimi problemami zmagają się na co dzień. 
Program warsztatów obejmuje:
· krótką prezentację
· uświadomienie jak zachować się przy osobie ze spektrum
· doświadczenia pokazujące jak funkcjonują zmysły osób z autyzmem
· konkurs z fantastycznymi nagrodami:)
Polecamy te warsztaty naprawdę wszystkim! Tak niewiele wiemy o ludziach z autyzmem! A przecież jest ich wśród nas wielu. Ciekawe ilu z Was wie, że Greta Thurnberg jest autystką.. Warto wiedzieć, jak oni widzą świat! Musicie tu być!





IGNACY URBAŃCZYK
„Zdrowie zaczyna się od siły” (20)
Siłownia dzisiaj jest lekarstwem, a nie trucizną. Potrafi zabezpieczać przed kontuzjami i w razie potrzeby umie je leczyć. Maksymalizuje komfort pracy - zarówno dużo siedzącym za biurkiem pracownikom korporacji, jak i ciężko pracującym ratownikom górniczym. Kształtuje sylwetkę, siłę, kondycję, moc, szybkość. Niejednokrotnie jest najlepszym wyborem przy bólach pleców, kolan i barków, prześcigając basen, rower i jogę. Jeśli interesuje Cię jak trener jest w stanie naprawiać ciało, jednocześnie dając świetny wygląd - przyjdź i posłuchaj o podejściu opartym na nauce, które w Polsce dopiero raczkuje. Zobacz, jak obalane są mity. Zdobądź wiedzę, która wprowadzi Twój trening na nowy poziom. Zrozum swój organizm. Odważ się na świadomość.
NASZ GOSC
Pomimo młodego wieku, uczeń Kopernika, to trener trójboju siłowego, przygotowania siłowego oraz motorycznego; pasjonat fizjoterapii, naprawiania ludzi sztangą i długich spacerów z psem; ukończył kursy z zakresu: diagnostyki i naprawy ciała za pomocą treningu, planowania treningu oraz techniki treningu siłowego.
Przyjdźcie koniecznie!