O potrzebie akceptacji Grzegorz Gortat Morze. Odpływ

Czy ciągłe rozpamiętywanie tragedii ma sens? Czy warto wciąż pytać siebie: co można było zrobić inaczej? Są chwile, które zmieniają całe dotychczasowe życie. Dla Patryka wyjazd nad morze zmienił wszystko. Mimo starań najbliższych chłopak buduje wokół siebie mur nie do przebicia. Książka Grzegorza Gortata opowiada o poczuciu winy i wyrzutach sumienia, to krótka historia z przesłaniem dla młodych ludzi zainteresuje i poruszy czytelnika w każdym wieku.

 

Żyć dla siebie Katarzyna Ryrych Mała Jerzego

Córka Jerzego, zwana Małą, od dzieciństwa wtajemniczana jest w sprawy dorosłych. Jej matka i ojciec nie mają w tej kwestii żadnych hamulców. Mała zna problemy, kłopoty i słabości rodziców tak w sferze uczuć, jak finansów czy kariery. Pozornie wszystko jest w porządku, Mała to przecież dziecko znanych ludzi, widywanych na okładkach kolorowych magazynów. Ona sama – zakompleksiona i wycofana, wciąż pozostająca w cieniu, jakby najmniej ważna – musi dać sobie radę i w szkole, i w zwykłej codzienności. Bohaterka książki Katarzyny Ryrych dźwiga olbrzymi bagaż odpowiedzialności, a smutek i świadomość wielkiej liczby problemów rujnują nastolatce najlepsze lata życia. Na szczęście przychodzi czas, kiedy to Mała zaczyna walkę o siebie.


Zauważyć depresję u najbliższych Ewa Nowak Orkan. Depresja

Szesnastoletni Borys cierpi na depresję. Widzi świat tylko w ciemnych barwach, nie radzi sobie w relacjach z najbliższymi, buntuje się. Mimo że wielu ludzi chce mu pomóc, chłopak wszędzie widzi wrogów. Kiedy trafia na oddział psychiatryczny, spotyka tajemniczego Miszę, który ma destrukcyjny wpływ na nastolatka. Książka powstała na prośbę „Bezimiennej Pani Bibliotekarki”, która poprosiła autorkę wielu znanych utworów dla młodzieży o pochylenie się nad tematem depresji wśród młodych ludzi. Ewa Nowak przybliża też problem samobójstw młodych, wyczula na symptomy tej podstępnej choroby i jej dramatyczne skutki.


Akceptacja siebie i tolerancja Anna Onichimowska Koniec gry

Siedemnastoletni Alek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest homoseksualistą. Chłopak mieszka w małej podwarszawskiej miejscowości, przed nim matura i wchodzenie w dorosłość. Bohater chce poukładać swoje życie, zbudować dobre relacje z najbliższymi. Nie jest to łatwe – zostaje wyrzucony z domu, jest nieakceptowany przez brata i rodziców. Książka Anny Onichimowskiej to opowieść
o akceptacji, tolerancji i odrzuceniu. O długiej drodze w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące młodego człowieka pytania w kwestii tożsamości i swojego miejsca w świecie.


Powyższy tekst zredagowano na podstawie recenzji: Bernadety Listwoń.

Źródło: „Biblioteka w Szkole” nr 10/2020.