Koszmarne liczby

 

Niektórzy wpadają w panikę już na samą myśl o liczbach. Wbrew pozorom ten silny lęk ogarnia nie tych, którzy z matematyką są na bakier, lecz wręcz przeciwnie – osoby uzdolnione matematycznie.

 

     Dla niektórych osób prawdziwym koszmarem jest odliczenie równej kwoty w sklepie, sprawdzenie w kasie czy rachunek na pewno się zgadza, albo przeprowadzenie prostego dodawania. Osoby, które odczuwają lęk przed liczeniem, doświadczają stresu we wszelkich sytuacjach związanych z matematyką. (…) Szczególnie stresujące jest dla nich liczenie w obecności innych.

     Mark H. Ashcraft, psycholog poznawczy z University of Nevada, wyjaśnia, że osoby odczuwające silny lęk przed liczbami – który czasem nazywany jest fobią matematyczną – nie wierzą we własne możliwości i zdolności matematyczne oraz spodziewają się niepowodzeń w tym obszarze. (…)

   Mogłoby się wydawać, że awersję do liczb mają osoby o ubogich zasobach poznawczych i niewielkich zdolnościach matematycznych. Badania pokazały jednak, że istnieje jedynie słaba zależność między ogólnym poziomem inteligencji a lękiem przed matematyką.

   Dlaczego arytmetyka wywołuje tak silny lęk u niektórych osób? Jeśli interesuje Was odpowiedź na to pytanie zapraszamy do lektury wrześniowego numeru „Charakterów”.

   Opracowano na podstawie artykułu Patrici Thivissen o tym samym tytule.