„ JUTRO BĘDZIE LEPIEJ?”
„ Czym byłoby życie bez nadziei? Iskrą odrywającą się od rozpalonego węgla i gasnącą natychmiast”- pisał poeta Friedrich Holderlin. Czym tak naprawdę jest nadzieja? Gdzie szukać jej źródeł? (…)

 


ŹRÓDŁA NADZIEI
Nadzieja jest niezbędna jak powietrze w trudnych chwilach, ale pomaga także radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Zdaniem psychologów sprzyja przeżywaniu szczęścia, lepszym wynikom w nauce oraz dłuższemu życiu. A co najważniejsze, niemal każdy może ją w sobie rozwinąć.(…)

KORZYŚCI Z NADZIEI
Nadzieja sprawia, że czujemy się lepiej, ale możemy z niej czerpać także wiele innych korzyści. Badania pokazują, że osoby pełne nadziei są częściej głęboko przekonane, że życie ma sens, rzadziej cierpią z powodu depresji i lęku.(…) Ponadto nadzieja sprzyja innym pozytywnym emocjom oraz pomaga osiągnąć poczucie szczęścia i dobrostan.

Patrzenie w przyszłość z otuchą może pomóc w osiągnięciu sukcesu.(…) Naukowcy zauważyli, że nadzieja sprzyja lepszym wynikom na studiach. Co ciekawe, to właśnie poziom nadziei pozwala przewidzieć- trafniej niż iloraz inteligencji, cechy osobowości czy wcześniejsze osiągnięcia naukowe- jak studenci będą sobie radzić na studiach.

Maturzystów – bo maj za pasem i nadzieja może gasnąć  oraz wszystkich zainteresowanych tym optymistycznym wątkiem odsyłamy do lektury „Charakterów”.

Opracowano na podstawie artykułu Kirsten Weir o tym samym tytule.