Grupa "SPATIUM": Bartosz Doszczeczko, Krzysztof Stępień, Aleksandra Sobolewska, Magdalena Zieleniec i Norbert Rykowski, czyli uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii bardzo konsekwentnie realizują zamierzenia ambitnego projektu naukowego. Przeprowadzili już cały cykl wykładów - mieliśmy również okazje posłuchać go podczas XIV Dni Kultury. Sami uczniowie rozpoczynając projekt w Olimpiadzie napisali o sobie:
"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy nie boją się zadawać trudnych pytań oraz szukać odpowiedzi. Naszym celem jest przede wszystkim rozbudzenie ciekawości, oraz zwiększenie świadomości o wszechświecie wśród społeczeństwa. Podczas serii wykładów postaramy się pokazać wam jak wygląda kosmos, jaką rolę w nim odgrywamy, jak się rozpoczął, oraz jak się skończy. Na stronie naszego projektu będziemy zamieszczać nagrania z wykładów oraz ciekawostki, które skłonią was do refleksji nad tym, jak działa świat, w którym żyjemy".
Jak zapowiedzieli, tak robią i to na dodatek wychodzą zdecydowanie  dalej niż można by się spodziewać! 21 marca, (w dzień wagarowicza:) młodzi naukowcy byli na szkolnym boisku już o 5.20 po to, aby przygotować balon meteorologiczny, który wypuścili w przestworza! "Lot balonu, dzięki użyciu radiosondy, miał dostarczyć danych o warunkach, jakie panują w stratosferze. Na pokładzie znajdowały się też kamery, które nagrywały Ziemię z wielkiej wysokości." I faktycznie balon poszybował bardzo wysoko - a pierwsze zdjęcia (obok), które zrobił na wysokości 30 km! (dotarł do 32 km) robią niesamowite wrażenie! 
Gratulujemy i dla nas już jesteście wygranymi!
Zobacz artykuł na stronie miasta i zdjęcia oraz krótki film o projekcie.
Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki sponsorom projektu SPATIUM, a są to:
- Gmina Polkowice 
- Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o.
- Rada Rodziców przy I LO w Lubinie 
Honorowy patronat nad projektem objął burmistrz Polkowic - Pan Wiesław Wabik.