Gala I Olimpiady Kopernika - wyniki!

Język polski:
I m. Ignacy Urbańczyk z III LO w Lubinie,
II m. Trzybulska Aleksandra III Liceum Ogólnokształcące w Lubinie,
III m. Król Weronika Szkoła Podstawowa nr 3 w Polkowicach,
IV m. Machaj Mikołaj III Liceum Ogólnokształcące w Lubinie,
Język angielski
I m. Hanna Borkowska z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie,
IV m. Natalia Gromek Społeczna Szkoła Podstawowa w Lubinie,
III m. Wiktor Uszko, Społeczna Szkoła Podstawowa w Lubinie,
IV m. Maciej Gmur, SP nr 3 w Polkowicach,
II m. Kacper Marszałek - SP 12 w Lubinie,
II m. Krzysztof Pajdowski – SP 3 w Polkowicach,
III m. Artur Hariasz – SP 9 w Lubinie.
III m. Katarzyna Trzos – Salezjańska Szkoła Podstawowa
Pragniemy podziękować: Radzie Rodziców przy I LO w Lubinie, która była głównym sponsorem nagród w tegorocznej edycji olimpiady. Dziękujemy także panu Staroście powiatu Lubińskiego Adamowi Myrdzie, Pani Dyrektor CK Muza Małgorzacie Życzkowskiej- Czesak, Dyrektorowi I LO panu Józefowi Marciniszynowi oraz wydawnictwu językowemu Macmillan Polska za ufundowanie pozostałych nagród. CK Muza ufundowało nagrody w postaci biletów na warsztaty kulturalne organizowane przez CK MUZA.
I Olimpiada Kopernika była objęta Patronatem Honorowym starosty powiatu lubińskiego Adama Myrdy.
Gratulujemy wszystkim laureatom, dziękujemy opiekunom oraz sponsorom i zapraszamy na II Olimpiadę, którą poszerzymy o dodatkowe przedmioty!
XVII Dni Kultury za nami!
Projekt „Dni Kultury” realizowany jest w Koperniku nieprzerwanie od 17 lat, a od 6 wzbogacony jest o szeroką ofertę warsztatów i wykładów tematycznych. Jest to czas, gdy nasze liceum przeistacza się w centrum kultury i nauki, staje się miejscem spotkań i dyskusji. W ten sposób krzewimy idee i poszerzamy wiedzę, wyławiamy talenty i łączymy pokolenia. Bo wśród naszych gości są obok absolwentów także rodzice, nauczyciele i uczniowie. A z roku na rok zaproszenie na DK przyjmuje coraz więcej osób, które dowiadując się o naszej niezwykłej inicjatywie edukacyjnej, pragną być jej częścią. Pokazujemy w ten sposób, że marzenia się spełniają, a pasja może być czymś więcej niż hobby.
Dni Kultury to nie kilka występów na scenie i możliwość wyrwania się z lekcji - to czas, w którym edukacja staje się czymś WIĘCEJ niż tylko nauką!
Motto DK: Uczymy, Inspirujemy, Poszerzamy Horyzonty to nie slogan a nasza szkolna rzeczywistość.
W tegorocznej - dwudniowej edycji Dni Kultury (21 - 22 marca), uczniowie mieli okazję uczestniczyć w 37 warsztatach, wykładach i spotkaniach tematycznych (program), obejmujących zagadania od psychologii przez programowanie, astronomię, matematykę, fizjoterapię po tworzenie muzyki, malarstwo, zumbę, podróżowanie, historię, charakteryzację ,fotografię, gier fantasy – a to przecież nie wszystkie tematy!
Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć 32 prelegentów - KTO na XVII DK
DK to również możliwość zaprezentowania się Artystów Kopernika – na scenie, przy sztalugach, za obiektywem aparatów czy na wybiegu! Bardzo intensywne dni tradycyjnie wieńczy Gala, podczas której zostały rozdane nagrody we wszystkich przeprowadzonych konkursach: fotograficznym "Piękno", artystycznym "Scena Dla Każdego" i kreatywnym "Runway".
pani Aneta Jaworska - Modelowanie Sylwetki - talony na zabiegi ,
Krzysztof Gumienny - Fundacja FuZja - nagrody specjalne (nagranie studyjne) w SDK,
Tomasz Górzyński - KADR.fotografia - nagroda specjalna w Konkursie fotograficznym "Piękno" (studyjna sesja fotograficzna),

LAUREACI Konkursu Fotograficznego "Piękno":
I miejsce – Jakub Romanik za zdjęcie „Upadek”,
II miejsce - Maciej Edelman za zdjęcie „Skowyt”,
III miejsce - Joanna Pokora za zdjęcie „Powierzchowność”
II miejsce - Aleksandra Mazur,
III miejsce - Kinga Kuśmierczyk i Gaspar Holewa.
Wyróżnienia:
1. Dagmara Turbak,
2. Hanna Ćwian,
3. Karolina Sadowska.
Nagrody Specjalne (studio nagrań - Fundacja FuZja):
II miejsce - Oliwia Kaczmarek i Maja Kuźnik,
Wyróżnienia:
acper Gabała,
Klaudia Adamczyk,
Michał Kamiński.
pani Aldonie Kozieł,
pani Annie Wiśniewskiej,
panu Jakubowi Byczkowi

panu Krzysztofowi Gumiennemu,
panu Sławomirowi Banasiowi,
panu Jakubowi Byczkowi.

pani Annie Wiśniewskiej,
pani Agnieszcze Byszkowskiej,
panu Tomaszowi Górzyńskiemu.
Dziękujemy wszystkim za udział w XVII Dniach Kultury w I LO i zapraszamy za rok!
Organizatorzy - zespół w składzie: Joanna Marciniszyn, Małgorzata Wócik, Mariola Lech, Iwona Kita.
Zdjęcia: DZIEŃ 1, DZIEŃ 2, GALA
Szkolny Strajk Dla Klimatu w I LO!
15 marca 2019 r to dzień, w którym ogłoszono Global Strike For Climate. Inicjatorką protestu przeciwko niszczeniu środowiska i planety jest 16 letnia szwedzka uczennica Greta Thunmerg (zresztą w ostatnich dnaich nominowana do pokojowej nagrody Nobla!) Problem, który dotyczy nas wszystkich i który jest teoretycznie powszechnie znany, nie jest już tak powszechnie rozwiązywany. Wiele się mówi o rozwiązaniach dla poprawy klimatu, ale wszystko wydaje się od lat krążyć w błędnym kole. Młoda Szwedka w heroiczny sposób podjęła jednoosobową walkę ze światem dorosłych odpowiedzialnym za jej przyszłość. Jej wystąpienie na Szczycie Klimatycznym w Katowicach odbiło się szerokim echem na całym świecie, a jej piątkowe strajki dla klimatu przerodziły się w działanie globalne - naprawdę globalne, bo 15 marca do akcji Grety przyłączyła się młodzież w ponad 100 krajach. W naszej szkole akcja miała również charakter edukacyjny i uświadamiający, jak ważne jest każde działanie i jak wiele zależy od każdego z nas - bo tu liczy się każda zmiana. Inicjatorem akcji w Koperniku był Piotr Żabiński (2d), który przygotował i przeprowadził we wszystkich klasach I i II lekcje o zmianach klimatycznych i celach protestu. Piotrek zaprosił do współpracy SU i razem zrobili wielką rzecz, a wszystko zrobione zostało z wielką klasą - ogromną wiedzą i wytrwałością w realizacji celu!!! Dołączyliśmy w ten sposób do grona ludzi, którym zależy na przyszłości planety i nas samych, bo dłużej nie da się uciekać od problemu i odpowiedzialności! Świetna akcja! Zaangażowanie, edukacja, podnoszenie świadomości - a wszystko zrobili sami uczniowie! Jesteśmy z Was bardzo dumni! Brawo Piotrek! Brawo SU! Brawo społeczność Kopernika!!!
Zobacz zdjęcia (hasła na plakatach mówią wszystko i to bardzo dobitnie!)
Cytat ze Szczytu Klimatycznego mówi wszystko:
"We Have Not Come Here to Beg World Leaders to Care,' 15-Year-Old Greta Thunberg Tells COP24. 'We Have Come to Let Them Know Change Is Coming"
("Nie przyszliśmy tutaj po to, żeby błagać światowych przywódców o troskę. Przyszliśmy, aby dać im znać, że Zmiana nadzchodzi.")
Kopernik w finale konkursu "My w Europie" !
"Krzysztof Świstak (1f), Piotr Romański (1b) i Patryk Spaliński (1e) to nasi eksperci od samorządności. którzy wystąpią w trzecim etapie ogólnopolskiego konkursu "My w Europie", poświęconym w tym roku w/w zagadnieniu. Trzeci etap - czytaj: FINAŁ! Zatem nasze dobre fluidy posyłamy w piątek 05.04 na ulicę Koszarową we Wrocławiu, gdzie mieści się Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego - miejsce konkursowych zmagań. A na razie gratulujemy, przy okazji także ZS nr. 1 w Lubinie, którego reprezentantów spotkamy jako konkurentów we Wrocławiu." Opiekun p. Piotr Malski
"TURBOLANDESKUNDE" - III miejsce!
"8 marca trzyosobowa drużyna w składzie Karolina Sadowska 1c, Michał Konieczny 2a, Michał Drążek 3c miała zaszczyt reprezentować naszą szkołę w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Austrii "TURBOLANDESKUNDE", w którym brało udział 12 najlepszych drużyn z województwa Dolnośląskiego. Atmosfera w otoczeniu woluminów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu sprzyjała duchowi walki:) Nasza drużyna dzielnie walczyła zdobywając ostatecznie III MIEJSCE !!!
Bardzo gratulujemy i cieszymy się z kolejnego sukcesu."
Zobacz zdjęcia.
"Wir gratulieren Dawid Nicke!"
"Jeśli pragniesz poznać urokliwe zakątki Nadrenii-Palatynatu, skorzystaj z porad Dawida Nicke, ucznia klasy 1F. Oto bowiem ekspert z dziedziny krajoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem w/w kraju związkowego w Niemczech. Kompetencje Dawida potwierdzone zostały 1.wyróżnieniem w konkursie "Rheinland-Pfalz - Sehenswürdigkeiten", zorganizowanym przez VII LO we Wrocławiu. 05.04. Dawid osobiście odbierze nagrodę w stolicy Dolnego Śląska. Wunderbar! " Opiekun P. Piotr Malski
Gratulujemy!
W kręgu poezji i prozy lagrowej

Ich niezwykłe, pełne zadumy, osobistej refleksji i wrażliwości prezentacje wybranych utworów poetyckich oraz fragmentów prozy zostały wysoko ocenione przez jury, ale także wywarły wrażenie na innych uczestnikach.
Laureatkami konkursu zostały Julia Macioszczyk (II miejsce) i Adrianna Kowalska (III miejsce). Dziewczyny będą reprezentowały Dolny Śląsk 4 kwietnia 2019r. w etapie ogólnopolskim konkursu w Rudzie Śląskiej. Ponadto wyróżnieniami nagrodzono Julię Malinowską i Alicję Semeniuk.
Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, a laureatkom życzymy powodzenia w finale krajowym.
SPOTKANIE Z HISTORIĄ

I miejsce naszych w "kulturówce"!
Zdobyliśmy I miejsce w XII konkursie kulturoznawczym organizowanym przez SLO w ramach "Dni Brytyjskich". Konkurs „Bridging The Cultures” wygrali: Michał Konieczny i Szymon Romanek z 2a.
Opiekun: p.Małgorzata Wiszowska
Gratulujemy zwycięstwa i ogromnej wiedzy!
Sukcesy plastyczne
"Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszego liceum stanęły na podium w konkursie plastycznym „Landmarks of English Speaking Countries” organizowanym w ramach XXI Dni Brytyjskich przez SLO w Lubinie. Są to: Klaudia Marciniak kl.1e – I miejsce, Dorota Antosz kl.1f - III miejsce.
Gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów!"
1 marca - pamiętamy!
1 marca pochylamy głowy, aby przez krótką chwilę pomyśleć o dramatycznych losach żołnierzy wyklętych...
Pamiętaliśmy też o majorze Zygmuncie Pękale ps. "Śmiały" (był naszym gościem we wrześniu), który odszedł w wigilię 2018 r.
Współpraca z muzeum w Lubinie.
6 marca rozpoczęliśmy tegoroczną współpracę z Muzeum Historycznym w Lubinie. Klasy trzecie realizujące rozszerzeniez historii wysłuchaływykładu pana Piotra Sroki na teamt reformacji na Dolnym Śląsku.
Program współpracy z miejscowym muzeum prowadzi nauczyciel historii I LO, pan Mirosław Przygoda.
Aplikacji do nauki duńskiego stworzona przez uczniów Kopernika!
W ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii nasi uczniowie realizują w tym roku wiele bardzo ciekawych projektów. Jednym z nich jest aplikacja do nauki języka duńskiego - języka, którego nie można się tak powszechnie uczyć (przynajmniej u nas), a przy kontaktach I LO z Danią - pomysł jest nie tylko oryginalny, ale niezwykle przydatny!
Grupa projektowa Dun_speak stanęła na wysokości zadania!
"W rozwijającym się świecie przed młodym pokoleniem otwiera się coraz więcej możliwości na rozwój swojej edukacji. W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych krajów przy wyborze studiów stała się Dania, ze względu na wysoki poziom nauczania i przyjazną młodym gospodarkę. Niestety wielu absolwentów szkół średnich napotyka problem w kontakcie z Duńczykami- brak jakiejkolwiek znajomości języka. Tutaj pojawia się projekt społeczny DUN-SPEAK ze swoją aplikacją o tej samej nazwie, którego celem jest nauczenie ludzi tego niszowego języka, a także przekazanie przydatnych faktów o samej Danii, jej mieszkańcach i kulturze. DUN-SPEAK jest projektem zorganizowanym w ramach olimpiady "Zwolnieni Z Teorii" składającym się z grupy piątki uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie: Katarzyna Haraś, Paulina Kucharczyk, Bartosz Kochański, Igor Kwaśnik i Marek Hajduk - wszyscy z klasy 2b. Nadrzędnym celem zespołu jest stworzenie aplikacji do języka duńskiego i jej promocja poprzez różne środki."
DUN-SPEAK w akcji! Jest aplikacja!
"APLIKACJA DUN-SPEAK JEST JUŻ DOSTĘPNA! INNOWACYJNY PROJEKT LICEALISTÓW Z LUBINA Od niedawna można już pobrać aplikację DUN-SPEAK uczącą w łatwy i przystępny sposób języka duńskiego. Aplikacja oferuje duńskie fiszki, ciekawostki o kraju oraz przydatne dla studentów informacje o duńskiej edukacji i warunkach życia."
O projekcie uczniów z klasy 2b już pisaliśmy, ale teraz po prostu każdy z Was może skorzystać z ich pomysłu. Olimpiada Zwolnieni z Teorii doskonale pokazuje na tym przykładzie , jak dużo można zrobić i ile się przy okazji nauczyć, realizując swój projekt społecznosciowy. Jesteśmy przekonani, że aplikacjka zespołu DUN-SPEAK będzie przydatna dla wielu naszych uczniów, którzy mają wręcz stały kontakt z Danią. Jako pierwsi - obowiązkowo - powinni ją ściągnąć na telefony z systemem ANDROID - uczniowie z klasy 2e, która już w kwietniu będzie na warsztatach edukacyjnych właśnie w Danii!
Przedstawiamy krótki opis kolejnego z tegorocznych projektów ZWzT, który realizowany jest przez uczniów naszej szkoły. Mentorką i opiekunką Olimpiady w I LO jest Pani Mariola Lech, która już dwukrotnie poprowadziła Kopernika na szczyt w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Faktycznie, kompetencje i umiejętności nabywane w trakcie pracy w grupach projektowych są nieocenione!
SaveME:
"W naszym mieście realizowany jest projekt społeczny SaveMedotyczący uzależnienia od urządzeń elektronicznych wśród dzieci i młodzieży. Jak sama nazwa wskazuje, „ocal mnie” jest apelem o ostrożność i zwrócenie uwagi na szerzący się problem. Inicjatywa realizowana jest przez pięcioro uczniów naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. W skład grupy wchodzą uczniowie klasy 1a: Ola Franas, Karolina Zawadzka, Marcel Domnik, Kuba Lis oraz Igor Lech. Pomysł na temat projektu przyszedł spontanicznie, ponieważ każde z nich posiada młodsze rodzeństwo i niepokoi się, co może się stać, jeśli nikt nie zacznie działać. Projekt zrealizowany został w trzech etapach w SP nr 14 w Lubinie. Na początku do rodziców dzieci została wysłana prezentacja informacyjna, zawierająca m.in. wyniki przeprowadzonej przez zespół ankiety. Następnie podobną prezentację grupa przedstawiła dzieciom. W ostatnim etapie zostały przeprowadzone warsztaty z tańca, piłki nożnej (pojawili się na nich dwaj piłkarze Zagłębia Lubin – Dominik Hładun oraz Bartek Slisz), grania w planszówki wraz z firmą Planszowisko z Legnicy (dzięki pomocy niezastąpionego Michała Andrzejewskiego) oraz „zwykłych” zabaw. Dzieci bawiły się świetnie, poznały problem oraz jego rozwiązania i kto wie - może z tej małej iskry rozpali się w kimś wielki płomień?"
"Nie Bądź Bierny" - ZWzT.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły licznie zaangażowali się w projekty społecznościowe, robione w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jesteśmy od 3 lat w ścisłej czołówce w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Umiejętności i doświadczenia zdobywane przez młodzież w trakcie realizacji projektów są nieocenione, a profesjonalne certyfikaty biznesowe bezcenne. Przedstawiamy jeden z tegorocznych projektów i jedno z działań:
"Dnia 25 lutego na 3, 4 i 5 lekcji odbyły się w naszej szkole wykłady dla klas pierwszych na temat zachowania się będąc świadkiem wypadku drogowego. Na miejscu zjawili się strażacy, którzy przekazali swoją wiedzę oraz pokazali, jak używa się ich specjalistycznego sprzętu. Spotkanie było organizowane przez grupę projektową "Nie Bądź Bierny" biorącą udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", w skład której wchodzą: Karolina Krysiak, Marcin Krac, Zachariasz Adamski i Arkadiusz Szymaszek (kl. 2a)."
ZWzT w akcji - "Plastic is not fantastic!"

Trening z Moniką Garboś
Od kilku lat program Dni Kultury w I LO uzupełniamy propozycjami zespołów realizujących projekty społeczne w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Nasi uczniowie wykazują się ogromną determinacją, żeby uczynić swój projekt atrakcyjnym i merytorycznym. Dzięki ich zabiegom pozyskujemy interesujących prelegentów i prowadzących zajęcia praktyczne. Tak było w tym roku choćby z zespołem, który już świetnie wszyscy znamy - Confident Woman:
"Dnia 21 marca 2019r. grupa projektowa z klasy 1d "Confident Woman" zorganizowała w I Liceum Ogólnokształcącym trening interwałowy przeprowadzony przez Panią Monikę Garboś, który miał na celu zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Postanowiłyśmy wybrać Panią Monikę ze względu na jej charyzmę i profesjonalne podejście do osób, z którymi współpracuje. Na warsztaty przyszło bardzo dużo licealistów, którzy byłi chętni do działania i rzetelnie wykonywali każde z ćwiczeń. Sala była wypełniona endorfinami oraz pozytywną energią:)"
"Be Aware" - ZwzT 2019
Przedstawiamy kolejną z tegorocznych grup projektowych ZWzT i jego działania:
"KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy grupą sześciu licealistek z I LO w Lubinie, biorących udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", w ramach której realizujemy nasz własny projekt społeczny.
O CZYM JEST NASZ PROJEKT?
Projekt "Be Aware!" ma na celu uświadomienie mieszkańców Lubina i okolic o szkodliwości odpadów w środowisku, a przede wszystkim plastiku. Chcemy zmienić ich myślenie na bardziej panoramiczne i przyszłościowe. Działamy głownie w internecie, gdzie umieszczamy ciekawostki dotyczące tego, jak plastik wpływa na nas i jak można go wykorzystać w pożyteczny sposób. Chcemy jednak zaistnieć nie tylko w mediach społecznościowych, ale również wyjść do ludzi. Pierwszym krokiem było stworzenie plakatów, które w prosty i przyjemny sposób opisują, jak możemy zacząć dbać o nasz dom - Ziemię, można je już znaleźć w autobusach miejskich w naszym mieście. Mamy również w planach poprzez rozdawanie toreb wielokrotnego użytku, zachęcić ludzi do zmiany ich codziennych nawyków. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o naszą przyszłość i naszą planetę.
GDZIE MOŻNA NAS ZNALEŹĆ? Facebook: Be Aware Instagram: beaware"
Liczysz się" - ZWzT
Prezentujemy działania kolejnego z tegorocznych zespołów projektowych ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii:
"Uczniowie pokażą że ty też "Liczysz się" Troje uczniów naszej szkoły z kl. 2A chce zachęcić do korzystania z przywileju jakim jest branie udziału w wyborach. Razem tworzą projekt "Liczysz się" na olimpiadę Zwolnieni z teorii i uważają że każdy głos ma znaczenie. Frekwencja wyborcza w naszym regionie jest stosunkowo niska, zwłaszcza wśród osób które dopiero wchodzą w wiek wyborczy, i właśnie to chcą zmienić dzięki projektowi. Uczniowie serdecznie zachęcają do odwiedzenia projektu na Facebooku, Instagramie i YouTube oraz oczywiście do głosowania w wyborach do europarlamentu 26 Maja i do sejmu jesienią tego roku."
Trzymamy kciuki!
ZWzT - Głodnie
"Czy wiesz, że rocznie wyrzucamy 1/3 żywności zdatnej do spożycia? A zdajesz sobie sprawę, że dziennie z powodu głodu umiera 25 tysięcy ludzi? A może wiesz, że w tym momencie miliard ludzi na świecie nie ma dostatecznej ilości pożywienia? Liczby te są ogromne, tak jak problem marnowania żywności. Chcemy uświadomić to zwłaszcza młodym ludziom, bo to oni są naszą przyszłością. Zacznijmy zapobiegać, dopóki nie jest za późno!"
Grupa projektowa zwzt Głodnie: Jesteśmy grupą uczennic z naszego liceum, która w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii mierzy się z problemem marnowania żywności. Chcemy pokazać, że głód nie dotyczy tylko krajów 3 świata, że marnowanie żywności niesie za sobą okropne konsekwencje, ale przede wszystkim chcemy powiedzieć w jaki sposób możemy zniwelować ten problem. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że dziennie z powodu głodu umiera 25 tys osób czy że rocznie wyrzucamy 1/3 żywności zdatnej do spożycia.
stressOFF - zwzt
"Jesteśmy grupą licealistek i bierzemy udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której realizujemy projekt o nazwie "stressOFF". Stres według nas jest istotnym, lecz ignorowanym społecznym mankamentem. Występuje niezależnie od wieku we wszystkich grupach społecznych, prowadzi do zaburzeń psychicznych, niszczy relacje międzyludzkie, często jest przyczyną poważnych chorób. Naszym celem jest pokazanie jak można radzić sobie ze stresem na różnych płaszczyznach życia oraz uświadomienie społeczeństwu, że sami są twórcami stresu."
"Price of Style" - moda a środowisko
"Dzisiaj realizacje zakończyła kolejna grupa projektowa z naszego liceum, „Price of Style” zajmująca się tematem „fast fashion”, jego konsekwencjami wobec środowiska i nieludzkim traktowaniem pracowników przez fabryki produkujące odzież dla sklepów sieciówkowych. Mieliśmy szansę gościć panią Martę Niemczyńską i panią Aleksandrę Kaszubowską z Biblioteki Ubrań - bibliotekaubran.pl, które na wykładzie przedstawiły nam ciemne i jasne strony mody. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób można zmieniać swoje podejście do zakupów i przede wszystkim ograniczać kupowanie nowych ubrań. Jedną z odpowiedzi może być właśnie stworzona przez naszego gościa biblioteki ubrań."
SPORT
Kolejne sukcesy sportowe Kopernika!
Po ciężkich walkach nasi uczniowie pokonali oba zespoły i 13 marca, będą reprezentować strefę legnicką w rozgrywkach wojewódzkich we Wrocławiu.
Natomiast 5 marca odbyły się zawody piłki ręcznej dziewcząt. Przedstawicielki naszej szkoły wywalczyły 3 miejsce wśród lubińskich szkół ponadgimnazjalnych.
Edukacje i integracja 1a w Warszawie
Uczniowie klasy 1a oraz 8 osób z klasy 2b wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Warszawy. Trzydniowy wyjazd był bardzo intensywny, a jego głównym celem było poznanie kilku uczelni wyższych. Program obejmował: wizytę na Politechnice Warszawskiej (wykład na temat detonacji spalin w Instytucie Techniki Cieplnej), poznanie Ikea Studio Pracy (Ikea stworzyła w Polsce wyjątkową przestrzeń dla osób chcących poznawać firmę jako markę pracodawcy - to pierwsze takie miejsce Ikea na świecie) , wizytę na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, prelekcję na Giełdzie Papierów Wartościowych, wizytę w Teatrze Studio - spektakl:„Kartoteka rozrzucona”, warsztaty w Szkole Głównej Handlowej (w ramach klasy akademickiej SGH) oraz wykład w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Etnograficzne.
Poza wątkiem edukacyjnym, klasa z pewnością miała doskonałą sposobność poznać się bliżej i spędzić wspólnie czas ze sobą i z wychowawcą p. Joanną Marciniszyn oraz nauczycielką przedsiębiorczości i koordynatorem klasy akademickiej p. Mariolą Lech.
Zobacz zdjęcia.