70 lat minęło...

5 października obchodziliśmy jubileusz 70-lecia istnienia naszej szkoły. Był to niezwykły dzień, który rozpoczął się wspólnym okolicznościowym zdjęciem społeczności Kopernika. Następnie w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się msza pod przewodnictwem Bp Marka Mendyka, po której wraz ze sztandarem szkoły w akompaniamecie werbla przeszliśmy do szkolnej auli. Prowadzący uroczystość p. Małgorzta Wójcik i p. Stanisław Lis przywitali gości, ktrórzy zaszczycili nas swoją obecnością, byli to m.in:
Jego Ekscelencja Biskup Marek Mendyk,
Prezydent Lubina Pan Robert Raczyński,
Starosta Powiatu Lubińskiego Pan Adam Myrda, 
Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk, 
Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Jadwiga Musiał,
Przewodnicząca Rady Miasta Pani Bogusława Potocka,
Naczelnik Wydziału Edukacji i Administarcji Pan Andrzej Pudełko,
Dyrektorzy polacówek oświatowych i związków zawodowych.
Na uroczystości oczywiście nie mogło zabraknąć byłej dyrektor I LO Pani Barbary Tokarskiej, emerytowanych nauczycieli, grona nauczycielskiego oraz absolwentów. Uroczysta akademia rozpoczęła się występem naszego ucznia Krzysztofa Polańskiego. 
W części oficjalnej dyrektor Jóżef Marciniszyn rozpoczął akademię cytując przemówienie inauguracyjne z 1948r pierwszego dyrektora szkoły Pana Jana Początka, co było niezwykłym przeżyciem dla pierwszego absolwenta Kopernika, obecnego na uroczystości pana Jana Kolaczka. Zacytowane fragmenty przemówienie z 1948 (z domowego archiwum Jadwigi Początek) były tak uniwersalne, że każdy obecny mógł się z nimi identyfikować:
„Rozpoczynając rok szkolny 1948/49 witam najserdeczniej gości …., grono nauczycielskie i Was droga młodzieży. Władzom szkolnym z tego miejsca składam szczególne podziękowanie za rozbudowę naszej szkoły do stopnia pełnej szkoły ogólnokształcącej, która wreszcie umożliwi korzystanie z nauki klasie najbiedniejszej, w przeszłości pomijanej, to jest klasie robotniczej i chłopskiej. (...)
Uczcie się więc, uczcie się dużo, bo w ten sposób tylko będziecie mogli kiedyś po nas stanowić o naszej ojczyźnie, a obecnie przez naukę i pracę dołożycie wiele cegiełek w odbudowę wielkiego dzieła, w odbudowę Polski ."

Dyrektor podziękował również wszystkim, którzy przez lata wspierali i sprzyjali naszemu liceum, wręczając im pamiątkowe tabliczki "Przyjaciela Szkoły", otrzymali je (przedstawiamy w porządku alfabetycznym):
Pan Grzegorz Buras, Prezes Autocentrym VICTORIA w Lubinie,
Pan Andrzej Chyra - absolwent, członek Komitetu Honorowego,
Pan Tomasz Górzyński, firma RAG Lubin,
Pan Krzysztof Komornicki,
Pan Grzegorz Kubacki,
Pan Piotr Midziak, Prezes RCS Lubin,
Pan Adam Opatowicz - absolwent, członek Komitetu Honorowego
Pani Renata Szwebs,
Pan Jarosław Twardowski, Prezes Fundacji KGHM Polska Miedź,
Pan Adrian Włodarczak,
Pan Kazimierz Ziółkowski, Prezes PKS Lubin.
Całość zakończył występ naszej absolwentki, znanej w Europie sopranistki Pani Beaty Dunin - Wąsowicz.
Po akademii wszyscy zostali zaproszeni do udziału w zwiedzaniu szkoły i poczęstunku w klubie LOSZEK. 
Na tym jednak nie zakończył sie program obchodów 70-lecia. O godz. 19.00  w hali RCS w LUbinie spotkało się ponad 550 absolwentów i sympatyków Kopernika, którzy do białego rana bawili się na Balu Absolwenta. Wrażenia z balu można śledzić na profilach fb uczestników, którzy podkreślają niesamowitą atmosferę i możliwość spotkania wielu pokoleń uczniów Kopernika od 1951 do 2014 r. To był niezwykły, pełen wzruszeń i wrażeń dzień. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w przygotowania do jubileuszu. Szczególne podziękowania składa dyrektor pracownikom zaangażowanym w organizację tak dużego przedsięwzięcia.
Organizator Balu: I LO I Rada Rodziców przy I LO,
miejsce: Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie,
Dekoracja hali - p. Magdalena  Zając "Wena" (Spalona)
DJ, oprawa techniczna/swiatła - Pan Arek Elertowicz (RCS),
Catering: Piekielna Kura Lubin,
Gościnnie wystąpili artyści z Warszawy:
Old Jazz Band w składzie: p.Zbigniew Konopczyński (puzon), p. Paweł Tartanus (banjo i śpiew), p. Florian Ciborowski (kontrabas), p. Adam Kupiec (trąbka).
Saksofonista - p. Kacper Duraj,
Autorem znaku graficznego 70 - lecia jest Marek Skoneczny (3b).
Dziękujemy!!!! CDN...
Zobacz zdjęcia i artykuł na stronie miasta.Julia Adamowicz - maturzystka na 100%!

Mamy ogromny zaszczyt poinformować, że w gronie 45 najlepszych polskich maturzystów spośród 247 840 zdających egzamin w sesji maturalnej 2018 znalazła się JULIA ADAMOWICZ (absolwentka z klasy 3a). W ten sposób Julia została FINALISTKĄ V edycji Ogólnopolskiego Projektu "Matura na 100", który jest organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Fundację "Zawsze warto". Organizatorzy promują w ten sposób najlepszych maturzystów, którzy uzyskali wyniki 100% lub niemal 100% ze wszystkich zdawanych przez siebie egzaminów!  Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że w tym elitarnym gronie znalazła się nasza tegoroczna maturzystka!
Nasza absolwentka oprócz dyplomu otrzymała rekomendację w języku polskim i angielskim poświadczającą jej osiągnięcia. Gratulujemy i życzymy powodzenia w nowej szkole - a jest nią Uniwersytet Jagielloński!!!
Tytuł laureata uzyskało 25 z 45 wyróżnionych w całym projekcie. Wszystkich finalistów można zobaczyć TUTAJ
Projektowi „Matura na 100 Procent” przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. 
C
elem projektu, którego pilotażowa edycja miała miejsce w roku 2014 i dotyczyła najlepszych maturzystów Województwa Małopolskiego, jest kształtowanie i wspieranie rozwoju przyszłych elit naszego kraju poprzez utworzenie systemu wieloletnich stypendiów oraz przez nagrody rzeczowe. Ma to być dodatkową motywacją do nauki dla młodzieży potrafiącej sprostać ponadprzeciętnym wyzwaniom edukacyjnym.
Pomysł wyłonienia i nagrodzenia najlepszych maturzystów narodził się wówczas, gdy okazało się, że w dniu ogłoszenia wyników egzaminów maturalnych cała uwaga mediów, a co za tym idzie – opinii publicznej, koncentruje się na uczniach, którym się nie powiodło na maturze. Prawie nikt nie zwraca uwagi na tych, którzy zdali egzaminy maturalne na poziomie 90 czy 100 procent.
Zadaniem, które postawili przed sobą organizatorzy projektu jest zmiana tego stanu rzeczy. Widzimy konieczność eksponowania znakomitych osiągnięć naszych uczniów oraz dodatkowego ich nagradzania. Pamiętamy równocześnie, że sukces ucznia jest w jakiejś mierze osiągnięciem jego nauczycieli i rodziców, a także szkoły" (...) 


Dzień Edukacji Narodowej

14 października to bardzo ważny dzień dla wszystkich nauczycieli! Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu oraz Dyrekcji Kopernika! Okolicznościowa akademia odbyła się w piątek. Nauczyciele zostali uhonorowani Nagrodami Dyrektora, a dzień wcześniej Nagrody Prezydenta Miasta Lubina odebrały Pani Małgorzata Wójcik i Joanna Marciniszyn. Z ogromną dumą informujemy, że Nagrodę Ministra przyznawaną za szczególne osiągnięcia otrzymała Pani Mariola Lech (uroczystość wręczenia odbędzie się 17 października w Legnicy). Część artystyczną przygotowała klasa 2c.
Gratulujemy wszystkim i życzymy kolejnych sukcesów! Zobacz zdjęcia.

 

Nowa siłownia szkolna wyposażona dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A.

"Z pewnością wszyscy zauważyli zmiany w naszej siłowni. Nowe wyposażenie szkolnej siłowni zostało sfinansowane przez Fundację KGHM Polska Miedź S.A.  Wymiana sprzętu sportowego stała się niezbędna, ponieważ w szkole funkcjonowała siłownia z przestarzałym sprzętem – atlasem wielofunkcyjnym. Zależało nam bardzo na  uatrakcyjnieniu obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego. Pomysł doposażenia siłowni wypłynął w trakcie przygotowań do obchodów  70–lecia  naszej szkoły. W związku z jubileuszem zwróciliśmy się z prośbą do Fundacji KGHM, sztandarowej firmy naszego miasta i regionu, aby pomogła nam w realizacji tego ambitnego projektu. 
Serdecznie dziękujemy za wsparcie i tak hojny dar z okazji jubileuszu najstarszego liceum w naszym mieście. 

 

 

 

Bezkonkurencyjni w przełajach!

Jutro czeka nas wyjątkowy dzień i bardzo ważny dzień - świętujemy 70 urodziny "Kopernika"!!! Tymczasem, życie szkolne biegnie normalnym rytmem i tak wczoraj nasi sportowcy odnieśli wielki sukces zdobywając dwa pierwsze miejsca - niezły urodzinowy prezent! Dziękujemy!!!
"3.10.2018r. odbyły się sztafetowe biegi przełajowe w Lubinie. Trzeci rok z rzędu nasi uczniowie znaleźli się na podium. Obie drużyny do ostatniego tchu walczyły o pierwsze miejsca. Sztafeta dziewcząt (10x800m) wystąpiła w następującym składzie: Julia Wilczyk (3b), Klaudia Borkowska i Ania Wróblewska (3d), Agnieszka Osiewalska, Klaudia Wnuk (2d), Martyna Hończaryk, Julia Kaczanowska i Iga Kurczaba (2e), Oliwia Andrejczyn (1c), Julia Kowalik (1f). Do drużyny chłopców (10x1000m) należeli: Bartosz Rogacki (3a), Filip Zaraziński (3b), Kuba Osuch, Krzysztof Osuch i Wojciech Stępień (3e), Szymon Buras (2d), Szymon Nowakowski i Kacper Przysada (2e), Igor Lech (1a), Tomek Herejczak i Mateusz Żabiński (1c)".


"Tadeusz Kantor - Artysta Totalny"

18 października klasy 3b, 3e i 2b wzięły udział w wykładzie pt. "Tadeusz Kantor - Artysta Totalny". Wykład prowadziła Pani Małgorzta Życzkowska - Czesak, której serdecznie dziękujemy za przybliżenie sylwetki tego niezwykłego artysty. Dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie, z wykształcenia polonistka, gościła już u nas z tym wykładem podczas zeszłorocznych Dni Kultury. Wtedy jednak skierowany był on tylko do maturzystów, a chcieliśmy, aby więcej uczniów mogło poznać Artystę Totalnego, jakim niewątpliwe był  Tadeusz Kantor - malarz, reżyser, scenograf, teoretyk sztuki. Pani Małgorzta Życzkowska - Czesak w niezwykle interesujący sposób i to zaledwie w godzinę przekazała najważniejsze i najciekawsze dziełą tego wybitnego polskiego artysty. Wszystko obrazowały fragmenty filmów, happeningów i obrazy Tadeusza Kantora. Ci , którzy nie mogli uczestniczyć w wykładzie mogą zapoznać się z twórczością artysty m.in. w NINATECE.
Dziękujemy i liczymy na kolejne spotkanie podczas tegorocznych Dni Kultury!

 

"Przyszłość pracy - rewolucja 4.0" - spotkanie z p. Wojtkiem Wdowiakiem

19 października w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w CK Muza klasy 1a,1b,1c,1e, 1f, 3e, 3c uczestniczyły w wykładzie z p. Wojtkiem Wdowiakiem pt. "Przyszłość pracy - rewolucja 4.0Nasz absolwent, Wojtek Wdowiak jest współzałożycielem HOBNOB.pro i Kariera.pl. Myśli i działa globalnie, wierząc, że za chwilę wszyscy będziemy mogli pracować gdzie chcemy i z kim chcemy. W wolnych chwilach bada zastosowania i potencjał technologii Blockchain na Akademii Leona Koźmińskiego. Nadchodzi czas rewolucji. Dużą część naszej pracy będą wykonywać roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Jak będzie wyglądał rynek pracy za 10 lat? Jak budować swoje umiejętności i karierę, żeby nie przegrać z AI? Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych padły podczas wykładu "Przyszłość pracy - rewolucja 4.0".
Wykorzystując obecność naszego gościa w Lubinie, poprosiliśmy też o warsztaty dotyczące projektów, które Pan Wdowiak poprowadził z klasami 2b i 1a. 

 

Dolnośląski Festiwal Nauki - czyli fizyka na wf!

"11 października gościliśmy w naszej szkole dr Małgorzatę Kałwę, wykładowcę Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia odbywały się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i wiązały się ze współpracą naszej szkoły z dolnośląskimi uczelniami. Pani Kałwa poprowadziła zajęcia dydaktyczne połączone z warsztatami dla nauczycieli. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 3c, 3e, 3a i 2e. Tematyka zajęć była związana z wykorzystaniem praw fizyki w bezpiecznym planowaniu i organizowaniu własnej aktywności fizycznej w ramach usprawnienia mobilności ciała i doskonalenia siły mięśniowej.  Na pierwszej godzinie był realizowany temat  „Ćwiczenia Klappa jako trening zdrowotny”, a na drugiej  „Trening siłowy w częściowym podwieszeniu ciała z wykorzystaniem taśmy TRX”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a nasi uczniowie  aktywnie w nich uczestniczyli". Zobacz zdjęcia.     

 

 

Paweł Angulski - wicemistrzem Polski w kulturystyce juniorów!

Paweł Angulski (2b) został podwójnym wice-mistrzem Polski w kulturystyce juniorów do lat 18!!! Zawody: Mistrzostwa Polski Szkół Ponadpodstawowych oraz Mistrzostwa Polski juniorów w kategorii do lat 18 odbyły się 20 października w Gorzowie. Jesteśmy pełni uznania za ciężką pracę włożoną w przygotowania do tych zawodów!
GRATULUJEMY!!!Gloria Klughardt - sukcesy w Pucharze Europy!

"W dniach 27-28 na planszach w Klagenfurcie (Austria), został rozegrany I Puchar Europy w Szpadzie Kadetów. W tych zawodach startowała uczennica naszej szkoły Gloria Klughardt (1d) . Gloria świetnie się spisała i zajęła IX miejsce (krok przed finałem). Trzeba zaznaczyć, że był to najlepszy wynik uzyskany przez reprezentantki Polski". Opiekun p. Oleg Bugajenko.
Serdecznie gratulujemy!

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information