WITAJ SZKOŁO!
W tym roku wakacje były wyjątkowo długie:) Dopiero 4 września rozpoczął się rok szkolny 2017/18.  Życzymy wszystkim samych sukcesów, realizacji planów i świetnych projektów, Złotych Wilków, laurów olimpijskich, niezapomnianych wrażeń, imprez i wycieczek, dobrze wybranych i jeszcze lepiej zdanych przedmiotów maturalnych! Niech atmosfera Kopernika robi swoje:) A od jutra bierzemy się ostro do pracy!
Zobacz zdjęcia.


"Gra terenowa" w Koperniku

Jeden z zeszłorocznych zespołów projektowych zwzt - Liga Ogarnięcia - zgrał się tak dobrze, że cały czas pracuje! Nawet w wakacje dziewczyny były bardzo aktywne i poprowadziły Strefę Gier Planszowych na MuzaFantasy. Natalia Jałosińska, Daria Pańczyszyn, Paula Gruca, Zuza Tronina i Angelika Zagajewska - wszystkie z klasy 3a - przygotowały i przeprowadziły "grę terenową" po I LO. Celem zabawy było zapoznanie uczniów klas I z topografią szkoły. W ten sposób uczniowie pięciu klas w ramach zajęć edb odkryli niemal wszystkie zakamarki Kopernika, poznając przy okazji wyjścia ewakuacyjne i rozwiązując kilka zadań i rebusów:) Teraz pierwszoklasiści już wiedzą gdzie jest pedagog, toalety, biblioteka, sekretariat, ksero, pokój nauczycielski, izba pamięci i nie tylko! A wiemy z doświadczenia, że niektórzy dopiero podczas matury odkryli, że np. przy bibliotece jest toaleta:) Dziękujemy dziewczynom za pomysł i jego realizację! Mamy nadzieję, że od jutra pierwszaki będą się przemieszczać po szkole dużo pewniej! 
Zobacz zdjęcia.

 

Narodowe Czytanie 2017 - "Wesele"

"Marzył Stanisław Wyspiański, by „teatr swój widzieć ogromny”. I tak się stało, zostawił po sobie artystyczny dorobek godny miana genialnego. Napisał między innymi sztukę, dla której natchnieniem był ślub chłopki z podkrakowskiej wsi Bronowice, Jadwigi Mikołajczykówny z przyjacielem artysty, poetą i nauczycielem literatury, Lucjanem Rydlem. Wkrótce po premierze w 1901 roku stało się „Wesele” jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych swoich czasów, a potem także i literackim fenomenem. Dziś jest to oprócz „Dziadów” A. Mickiewicza nasz najważniejszy dramat, obdarzony zasłużenie mianem narodowego.
Od początku Narodowego Czytania nasza szkoła wpisuje się w tę ogólnopolską imprezę prezentowaniem dzieł literackich, które zostają w drodze głosowania wybrane przez Polaków. Czytaliśmy już w ramach prezydenckiego projektu komedie Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i oczywiście „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji przybliżającej treść „Wesela”, arcydzieła genialnego pisarza, malarza i wizjonera teatru, Stanisława Wyspiańskiego.
W przygotowaniu i realizacji projektu udział wzięli zarówno humaniści jak i ścisłowcy z IIC i IIA: Kornelia Frankowicz, Alicja Karaban, Jakub Duszeńko i Adrian Szum, którym niniejszym serdecznie dziękujemy i zapraszamy do auli. A także zawsze w wolnych chwilach i w czytelniczej potrzebie do biblioteki". 
Zobacz zdjęcia.

 

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

"27 września 1939 roku powstała konspiracyjna organizacja pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Następnie została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a później w Armię Krajową (AK). W związku z owym Dniem Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się uroczystości w naszym mieście. Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w tej uroczystości wraz z opiekunem p. Mirosławem Przygodą oraz uczniem klasy 2c Michałem Drążkiem, który wręczył kwiaty. 
Pamiętajmy o Polskim Państwie Podziemnym. Pamiętajmy o Bohaterach". 
Zobacz zdjęcia.

 

BOHATERON. Wyślij kartkę do powstańca

"Powstania Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Bohaterowie, którzy brali w nim udział, poświęcili młodość, by walczyć o naszą wolność. Akcja BOHATERON, do której włączyło się także nasze liceum,  umożliwia każdemu wysłanie kartki i napisanie kilku słów do wybranego Powstańca (w ubiegłym roku było to blisko 100 tys. pocztówek). Na stronie BohaterON.pl w zakładce POWSTAŃCY znajdziecie listę osób, do których można napisać. W ten sposób możemy pokazać, że pamiętamy i dziękujemy. 
Od poniedziałku do czwartku
 szkolni wolontariusze odwiedzą Was na lekcjach historii. Będą rozdawać kartki i udzielać dalszych informacji o akcji. Liczymy na Was.
Klasa 2e już napisała kartki do Powstańców".

 

Sukces w Maratonie Językoznawczym!

"W piątek, 22 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Maratonie Językoznawczym organizowanym przez wydział Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. I… mamy sukces! Dziewczyny z klasy IId : Magdalena Wiciak, Aleksandra Obszańska i Aleksandra Skibicka zajęły II miejsce wśród 57 drużyn z całego Dolnego Śląska, nie tylko z Wrocławia, ale również z Opola, Jeleniej Góry, Wałbrzycha czy Kędzierzyna Koźla. Nasza druga drużyna w składzie: Michał Konieczny Ia, Aleksandra Mika IIId i Nina Piestrak IIId zajęła 12 miejsce. 
Gratulujemy!XVI Wrocławski Maraton Matematyczny

"22 września w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się eliminacje  do Finału XVI Maratonu Matematycznego. W barwach I LO w Lubinie walczyło  30 osób. Do finału przeszło aż 10 osób: Jakub Dobrzański (1a), Łukasz Kuziak (1a), Filip Kobyłecki (1b), Paweł Angulski(1b), Marek Hajduk (1b), Jakub Mazurowski (3a), Dominika Skórko (3a), Kamil Błachuta (3b), Tomasz Jankowiak (3b), Dawid Komarnicki (3b). Podczas Finału  23 września rozegrano aż 13 rund. Najlepsi z Kopernika byli: Jakub Dobrzański - 9 rund, Marek Hajduk - 9 rund, Dominika Skórko - 8 rund, Jakub Mazurowski - 6 rund. To bardzo dobre wyniki -gratulujemy!" (na zdjęciu finaliści)Wojsko i medycyna - czemu nie!?

25 września, w ramach spotkań pn "Ścieżki kariery" organizowanych przez doradcę zawodowego panią Mariolę Lech, klasa 3d miała niewątpliwą przyjemność spotkać się z naszym absolwentem, a obecnie studentem Akademii Wojskowej Medycznej wydziału lekarskiego, Hubertem Krzepkowskim. Było to nowe spojrzenie na studiowanie wymarzonej przez wielu uczniów biol-chemów medycyny. 
Bardzo nam się podobało! Dziękujemy!Kopernik nowych kompetencji!

W tym tygodniu nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w dwóch  bardzo ciekawych spotkaniach.
20 września, nasza absolwentka Małgorzata Kacprzak opowiedziała o ścieżce zawodowej, która rozpoczęła się w klasie dziennikarskiej I LO i, jak na razie, dotarła do kwatery głównej Google w San Francisco, gdzie sprawuje funkcję Security & Privacy Program Manager. Opowieść o "Drodze do Doliny Krzemowej" z pewnością była bardzo inspirująca i bardzo osobista, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni! Na szczęście było to pierwsze z cyklu spotkań Kopernika z Google!
Z kolei 21 września naszym gościem był Marcin Bruszewski, jeden z twórców innej niż wszystkie - Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wizytę zawdzięczamy faktowi, że nie kto inny, ale właśnie MY jesteśmy w tym najlepsi w Polsce! Inni pytają nas jak to się robi!
Dziękujemy za spotkanie i zabieramy się do roboty! Wszystkich już myślących o tegorocznych projektach społecznościowych, dzięki którym zdobywa się bezcenne kompetencje przyszłości, z pytaniami i po wsparcie zapraszamy do Pani Marioli Lech (sala 103). Dodamy jeszcze tylko, że 21 września cztery klasy III odwiedziły "Salon Maturzysty" na Politechnice Wrocławskiej:)
Dużo się działo, a już jutro uczestniczymy w Maratonie Matematycznym i Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej! Co za tydzień!
Dziękujemy naszym gościom i trzymamy kciuki! 
Zobacz zdjęcia.

 

Duńskie warsztaty klasy 2b

"Tradycją już jest, że jesień w naszej szkole to czas podróży, a jak powszechnie wiadomo to one najbardziej poszerzają horyzonty. W dniach 9 - 16 IX. 2017r. klasa 2b - pod opieką pani prof. Małgorzaty Wójcik i pani prof. Marioli Lech -  uczestniczyła w wyjeździe naukowym do Danii.  
W trakcie wycieczki poznaliśmy system duńskiego szkolnictwa; uczestniczyliśmy w spotkaniu z nauczycielami oraz uczniami Katedralnego Liceum w Aalborgu oraz braliśmy udział w lekcjach języka obcego. Zapoznaliśmy się również z możliwościami, które oferuje Uniwersytet w Aalborgu - uczestniczyliśmy w wykładzie na wydziale inżynierii biomedycznej, a także odwiedziliśmy Uniwersytet Ludowy we Vra oraz bibliotekę miejską w Aalborgu. Podczas wyjazdu mieliśmy możliwość zgłębienia duńskiej historii i kultury. W trakcie wyjść do Muzeum Sztuki Aros w AarhusMuzeum Mosbjerg, a także w Muzeum Sztuki w Skagen zapoznaliśmy się z działalnością takich artystów jak: Christian Krohg, Peder Severin Krøyer i Gerda Wegener. Poszerzyliśmy wiedzę o historii wikingów zwiedzając Wzgórze i Muzeum Wikingów, odwiedziliśmy także skansen w Aarhus oraz Muzeum Wojskowe i Marynistyczne w Aalborgu. Wzięliśmy udział w warsztatach wykonywania świec, a chętne osoby pomagały w trakcie pokazu wyrobu cukierków w manufakturze cukierków w Skagen. Poznaliśmy walory przyrodnicze Danii - odwiedziliśmy zasypaną latarnię Rubjerg Knude, a także przylądek Grenen, który jest punktem spotkania dwóch mórz - Bałtyckiego i Północnego. Mieszkanie w domu na wrzosowisku, wspólne gotowanie oraz wieczorne spacery na plaży – to wspaniałe dopełnienie naszej wyprawy. Wróciliśmy do Polski z bardzo pozytywnymi wrażeniami i zapałem do nauki języków obcych. Wszystkie te miejsca mogliśmy zobaczyć dzięki pani Renacie Szwebs – za co bardzo dziękujemy." Zobacz zdjęcia.

 

2a - Dania 2017

"Jak wszyscy wiemy wyjazd do Danii to najważniejsze, poza studniówką, wydarzenie klasowe w naszej szkole. Klasa 2a od 17 do 23 września razem z wychowawcą p. Lucyną Krawiec i p. Martą Bugajenko przemierzyła 1035 km w 14h (prędkość średnia : 74 km/h) aby dotrzeć do tego pięknego kraju. Celem wycieczki było żeby się czegoś nauczyć. Nie obyło się też bez części rozrywkowej, nawet w autobusie. Po dotarciu do Aarhus zwiedziliśmy Muzeum Sztuki Współczesnej, które pomogło nam zrozumieć, że sztuka to nie tylko sztywni ludzie na dziwnych obrazach ale przede wszystkim dzieła pełne emocji a czasem nawet kontrowersji. W skansenie podziwialiśmy architekturę i bawiliśmy się w starodawnym wesołym miasteczku. Spotkaliśmy też foki w miejscu złączenia się dwóch mórz, robiliśmy świeczki (lekcja cierpliwości nagrodzona pysznym ciastem) i przyglądaliśmy się produkcji cukierków, które potem oczywiście zjedliśmy. Żeby zachować formę - w końcu była z nami pani Marta- graliśmy w siatkówkę i chodziliśmy na spacery po plaży po zmroku. Byliśmy też częścią duńskiej szkoły w Storving. Oczywiście uczestniczyliśmy w lekcjach matematyki. Popołudnie spędziliśmy w domach uczniów grając, rozmawiając, gotując wspólnie. Odwiedziliśmy również Uniwersytet w Aalborgu, gdzie wyposażenie i sposób nauczania zrobiły na nas ogromne wrażenie. Na koniec naszej podróży po duńskich szkołach gościliśmy w Hojskole. Dowiedzieliśmy się co się tam robi, a robi się wiele - od malowania, przez projektowanie, muzykę aż do sportu. Na naszej liście były też gratki dla koneserów: muzeum marynistyczne, wojskowe oraz sztuki lokalnej. Wyjątkowe było muzeum człowieka, które ukazywało życie w różnych momentach. Przed powrotem byliśmy w bibliotece. Może to niektórych zdziwi ale nikt nie chciał stamtąd wychodzić. Ilość rzeczy, wystaw, sprzętu nawet nas przerosła czasowo. Dania to piękny kraj, daje dużo możliwości, co dzięki pani Renacie Szwebs udało nam się zobaczyć. DZIĘKUJEMY! Ta wycieczka zostanie długo w naszej pamięci". Zobacz zdjęcia.


1d "Sprzątała Świat"

W dniu 22 września 2017r. klasa Id z wychowawca p. Lucyną Powałą uczestniczyła w akcji "Sprzątania Świata"
"Sprzątaliśmy teren wzdłuż obwodnicy lubińskiej i ulicy Spacerowej w kierunku Zalewu Małomickiego. Okazało się, że wbrew naszym oczekiwaniom mieliśmy bardzo dużo pracy. Sprzątając pozornie czyste ulice natknęliśmy się na ogromną ilość odpadów. Były wśród nich: części szafek kuchennych, fragmenty odkurzaczy, deskorolek i drobnego sprzętu kuchennego. Przeraziła nas ogromna ilość wyrzuconych na trawniki butelek. W drodze na działki odkryliśmy obok przystanku autobusowego - dzikie wysypisko. Szkoda,że mieszkańcy naszego miasta nie dbają o porządek swojej najbliższej okolicy.
Udział w akcji uświadomił nam ogromna potrzebą dbałości o własne miejsce zamieszkania. 
Zachęcamy do szerszego udziału w "Sprzątaniu Świata"i "sprzątaniu Lubina":)

 

Sztafeta NASZA!

"W dniu 26 IX 2017 r. odbyły się sztafetowe biegi przełajowe w Lubinie, które zakończyły się wygraną obu drużyn Kopernika! Na najwyższym miejscu podium podziwialiśmy zarówno nasze dziewczyny jak i chłopców i piękny był to widok:)
Sztafeta dziewcząt (10 x 800 m) występowała w następującym składzie:
Oliwia Blecharz, Wiktoria Sitarczyk, Anna Wróblewska, Julia Wilczyk, Karolina Sajak, Katarzyna Skarb, Oliwia Kaczmarek, Klaudia Borkowska, Agnieszka Osiewalska, Martyna Hończarek.
Do drużyny chłopców (10 x 1000m) należeli: 
Piotr Włodarczak, Maksymilian Gajewski, Szymon Buras, Wojciech Stępień, Filip Zaraziński, Krzysztof Osuch, Mikołaj Jaszczyszyn, Szymon Nowakowski, Bartosz Kaliciak, Mateusz Dydyński". Obie ekipy do startu przygotowała p. Agata Swoboda
Gratulujemy pierwszych miejsc obu drużynom!Sukcesy w szermierce!

"W sobotę odbyły się w Radlinie pierwsze zawody z cyklu Puchar Polski Juniorów w szermierce. Turniej ten był pierwszym etapem eliminacji do Mistrzostw Świata we Włoszech . W zawodach wystartowali uczniowie naszej  szkoły Tomasz Kałuziński (1a) i  Piotr Kołpa(2a). Rewelacyjnie wystąpił Tomek, który zajął III miejsce

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information