NASI STYPENDYŚCI

29 listopada 2016r. sali widowiskowej Zespołu Szkół Nr XIV we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz stypendystom Ministra Edukacji Narodowej na rok 2016/17. Mamy przyjemność ogłosić, że tegorocznym stypendystą z naszej szkoły został Emilian Gotowiec z klasy 2a. Na zdjęciu Emilian Gotowiec z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Panem Romanem Kowalczykiem.
Gratulujemy!


Anna Bajon, uczennica klasy 3b, została przyjęta do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2016/17. W ramach programu pomocy Fundacja wspiera wybitnie zdolnych uczniów, umożliwiając im bezpłatny udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach: warsztatach, obozach, seminariach, koncertach i wystawach. Nasza uczennica jest niezwykle utalentowaną artystką, która ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i nagród.
Gratulujemy i zachęcamy innych uzdolnionych uczniów Kopernika o zgłaszanie się do kolejnej edycji, do której nabór rozpoczyna się wiosną.

 

NASI OLIMPIJCZYCY
Mamy już dwóch uczniów, którzy dostali się do wyższego stopnia olimpiad przedmiotowych! Do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej zakwalifikował się Maciej Herbut (2a) - opiekun p. Kalina Sienkiewicz. Natomiast Michał Drążek (1c) przeszedł do II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego - opiekun p. Agnieszka Witecka.
Gratulujemy obu Panom ogromnej wiedzy i trzymamy kciuki!!

 

MATURA PRÓBNA z OPERONEM

Nasi uczniowie mieli możliwość napisać w zasadzie wszystkie przedmioty.
22.11 - wtorek - język polski (oba poziomy PP - 170 minut, PR- 180 min)
23.11 - środa - matematyka (oba poziomy PP - 170 min, PR - 180 min)
24.11 - czwartek - język obcy (oba poziomy PP - 120 min, PR - 150 min)),
25.11 - przedmioty dodatkowe (I tura- historia, fizyka, biologia; II tura - WOS, geografia, chemia). Wszystkie PR - 180 min
Przedmioty dodatkowe pisane są tylko na poziomie rozszerzonym. 
 
 
LEKCJA HISTORII I TRADYCJI

"Taka smutna żołnierska dola: Sylwester Bardziński przeszedł z 1 Polską Dywizją Pancerną pół świata, przyniósł na pancerzu swego czołgu wolność m.in. Holendrom, Belgom i Francuzom, a w "nagrodę" władze PRL-u odebrały mu po wojnie polskie obywatelstwo... "Czarnego diabła" z dywizji gen. S. Maczka wspominała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14, Liceów Ogólnokształcących nr 1 i 2 oraz pedagodzy, urzędnicy i żołnierze. 9 listopada gośćmi 1 LO byli m.in. Ppłk rezerwy Waldemar Kotula - kustosz Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu, Andrzej Pudełko - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Nadzoru Właścicielskiego oraz Urszula Kozon z Nadzoru MOPS i Ochrony Zdrowia. Obok pana Dyrektora Józefa Marciniszyna funkcje gospodarzy i koordynatorów pełnili z powodzeniem uczniowie i uczennice z klasy 2C. Gabinet historyczny wzbogacił się o parę ciekawych filmów z pancernymi w roli głównej. Rozwiejemy tu wszelkie wątpliwości: nie opowiadają o "papierowych" pancernych załogi 102, ale o prawdziwych wojownikach II wojny światowej!" Zobacz artykuł na stronie miasta i zdjęcia.

 

"10 listopada przygotowaliśmy akademię z okazji zbliżającej się 98.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan Zbigniew Grochowski, który fotografował Warszawę przed, w trakcie i bezpośrednio po Powstaniu Warszawskim, opowiadał nam o swojej wojennej, fotoreporterskiej przygodzie. Niezwykle barwnie przedstawił okoliczności powstawania filmu fabularnego "Gotowy z nami staniesz" autorstwa harcerzy z Legnicy. Wysłuchaliśmy wierszy K.K Baczyńskiego w znakomitej interpretacji uczniów z klas 2c, 2f, 3a i 3e, wzruszającej piosenki "Miejcie nadzieję" w wykonaniu uczennic z klas 3c i 3b oraz patriotycznych pieśni "Bogurodzica" i "Rota". Te dwa ostatnie utwory zaprezentował co prawda fantastyczny chór klasy 3c, ale przedstawiciele grona pedagogicznego też dołożyli swoje "trzy grosze"... Uzupełnieniem tego wspólnego projektu jest okolicznościowa gazetka ścienna o ojcach założycielach Polski niepodległej. Wykonały ją dziewczęta z klasy 3f." Zobacz zdjęcia.

"11 listopada delegacja środowiska szkolnego z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystościach związanych z 98.Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy za ojczyznę młodzież przemaszerowała wraz z lubinianami pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów i wysłuchano wystąpień okolicznościowych. Obchodom święta narodowego patronował Prezydent Lubina Robert Raczyński".
Obchody 11 listopada w naszym mieście - artykuł.


Z PRAWNIKAMI O PRAWIE

"Dnia 25 listopada naszą szkołę odwiedzili studenci prawa Uniwersytetu Wrocławskiego Martyna Mielniczuk i Rafał Skibicki, którzy poprowadzili dla nas wykłady o ochronie praw konsumenta, a także opowiedzieli o studiach na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr oraz możliwościach, jakie studiowanie prawa stwarza. Martyna (nasza absolwentka) i Rafał to członkowie Studenckiego Koła Naukowego Uniwersytecka Poradnia Prawna, a wykłady odbyły się w ramach prowadzonej przez Poradnię akcji Street Law - Licea Ogólnokształcące, której celem jest zwiększanie świadomości prawnej wśród uczniów liceów. Klasy 1C, 2C i 2E bardzo aktywnie brały udział w zajęciach. Niektórzy uczniowie wykazali się wielką intuicją prawniczą, co wspaniale wróży na przyszłość. Uczniowie mieli wiele pytań, zarówno dotyczących praw konsumenta, jak i studiowania prawa, na które nasi goście cierpliwie odpowiadali. Przedstawili realistyczny obraz studiów oraz przyszłości związanej z wykonywaniem zawodu prawnika, co, mamy nadzieję, pomoże uczestnikom zajęć w wyborze przyszłego kierunku studiów". Dziękujemy i już czekamy na kolejną wizytę podczas tegorocznych Dni Kultury! Zobacz zdjęcia.

SPORT

SZACHY - 2x!

"16 listopada w naszej szkole zostały rozegrane Szachowe Mistrzostwa Powiatu Lubińskiego Szkół Ponadgimnazjalnych. Do zawodów zgłosiły się reprezentacje pięciu szkół: I LO, II LO, ZS nr1, ZS nr2 i ZS w Rudnej. Reprezentacja szkoły: Tomasz Jankowiak (2b), Isztwan Maciej (1a), Maciej Herbut (2a) i Magdalena Zieleniec (2f), rozgromiła przeciwników w pięknym stylu i zajęła I miejsce. W zawodach strefowych nasz powiat będą reprezentować uczniowie I i II LO. W rozgrywkach szachowych, młodzież naszej szkoły od kilku lat reprezentuje powiat i województwo i dlatego w tym roku zostaliśmy uhonorowani organizacją turnieju strefowego, który zostanie rozegrany 28 listopada w auli I LO".


"28 listopada, w auli I LO, zostały rozegrane Strefowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach. W rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje sześciu szkół ponadgimnazjalnych: I LO Lubin, II LO Lubin, I LO Legnica, II LO Legnica, I LO Jawor i LO z Przemkowa.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Tomasz Jankowiak, Maciej Isztwan, Maciej Herbut i Magdalena Zielenieczajęła I miejsce! II i III miejsce zajęła młodzież z II i III LO z Legnicy. Walka była wyrównana, a o wyniku przesądziły małe punkty. 13 grudnia we Wrocławiu, nasi szachiści razem z drużyną z II LO z Legnicy będą reprezentować strefę legnicką w finale Dolnośląskiej Licealiady". Zobacz zdjęcia.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap!!!


SIATKÓWKA - 2X

"4 listopada, zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Siatkową Dziewcząt. W turnieju walczyły reprezentacje sześciu szkół z naszego powiatu. Nasze siatkarki powtórzyły sukces z ubiegłego roku i zajęły II miejsce. W walce finałowej nasze dziewczęta spotkały się z reprezentacją II LO. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany, wzbudził wiele emocji u dziewcząt i widzów. Niestety w tie breaku więcej szczęścia miały rywalki i ostatecznie nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce.
Skład reprezentacji:
Sandra Szarkowicz, Angelika Jesionka, Oliwia Czechowska, Adrianna Dębska, Karolina Stasik, Klaudia Zontek, Dominika Marfiany, Aleksandra Więch, Dominika Morawska, Justyna Tofil i Justyna Pater."


"3 listopada zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Siatkową Chłopców. W zawodach wzięły udział reprezentacje siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego. Od bardzo dawna nie byliśmy mistrzami, aż do dzisiaj. Nasi wspaniali siatkarze po emocjonującym meczu z reprezentacją ZS nr1, odnieśli zasłużone zwycięstwo i zdobyli I miejsce. Nasza drużyna będzie reprezentować powiat w dalszych rozgrywkach strefowych, które odbędą się w Głogowie. Dziękujemy za wspaniała sportową postawę.
Skład reprezentacji I LO:
Szymon Drzazga, Miłosz Stolarczyk, Maciej Herbut, Mateusz Banaszak, Tomasz Kipiel, Daniel Gorgoń, Sebastian Sznajdrowicz, Dominik Marcińczyk, Krzysztof Osuch, Patryk Łukasiewicz".
 


BADMINTON - 2x!

"Dnia 9.11.16 w Złotoryi odbyły się zawody strefy legnickiej w kometce. Bardzo dobrze spisały się reprezentacje I LO dziewcząt i chłopców zajmując odpowiednio I i III miejsce, kwalifikując się tym samym do zawodów wojewódzkich we Wrocławiu. Nasze reprezentacje wystąpiły w składach:
Więcław Alicja kl Ib, Zimna Klara kl Ic, Pater Justyna kl IIb, Pielech Artur kl IIId, Rogacki Bartosz kl Ia, Ossowski Oskar IIa, Kuzian Mateusz kl Ia.


28 listopada 2016r odbył się we Wrocławiu Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Badmintonie. Obie startujące w zawodach drużyny Kopernika spisały się bardzo dobrze! Reprezentacja dziewcząt w składzie: Aleksandra Olszewska (3c), Alicja Więcław (1c) i Klara Zimna (1c) zajęła III miejsce. Natomiast drużyna chłopców zakończyła rywalizację na IV miejscu. Skład drużyny męskiej: Oskar Ossowski (2a), Oskar Pielech (3d) i Mateusz Kuzian (1a). Opiekun p. Krzysztof Kalisz.


WARCABY!

Magdalena Zieleniec (2f) wywalczyła IV miejsce w Finale Dolnośląskim w Warcaby 100-polowe Mieszkańców Wsi i Miast w Krzeszowie (gmina Kamienna Góra). Zawody odbyły się 6 listopada i wiemy, że chociaż konkurencja była bardzo mocna, Magda walczyła do samego końca, a zdobywając 8 punktów (po ciężkich 7 partiach) udało jej się zająć tak wysoką pozycję!
Gratulujemy!

 

UCZYMY SIĘ NIE TYLKO W SZKOLE!
"8 listopada uczennice klas pierwszych i drugich wzięły udział w spotkaniu z pracownikami wrocławskiego oddziału firmy Ocado. Oprócz obejrzenia nowoczesnego i przyjaznego zatrudnionym biura miały okazję dowiedzieć się jak wygląda droga do kariery informatyka, wziąć udział w warsztatach z programowania i zapoznać się z interesującymi perspektywami. W opinii dziewcząt olbrzymią zaletą jest elastyczny czas pracy, możliwość działania w grupie i łączenie zainteresowań z wykonywaną pracą. Wizyta pomogła przełamać stereotyp programisty-samotnika, a jego obraz zastąpili sympatyczni i pełni pasji ludzie".

 

"I Liceum już od kilku lat współpracuje z Biblioteką Publiczną „Łącznik” przy ulicy Odrodzenia 24. W tym tygodniu kl. IIf miała okazję spotkać się i porozmawiać z Gają Grzegorzewską, autorką kryminałów (środa). Uczniowie kl. IIc poznali jednego z najlepszych w Polsce twórców literatury fantasy – Andrzeja Ziemiańskiego (czwartek), zaś Ie dobrze się bawiła, słuchając barwnych opowieści Krzysztofa Skiby, członka zespołu „Big cyc” (piątek). Finałem był przeprowadzony przez pisarza Dariusza Rekosza piątkowy czterogodzinny „Wieczór z mitologią”, pełen konkursów, zagadek i quizów, w którym uczestniczyli uczniowie klas: Ie, Ic i IIf. Wielkie podziękowania dla organizatora całego przedsięwzięcia, pani Małgorzaty Gojdź". Zobacz zdjęcia.

 

PROFILAKTYKA
"Jak niebezpieczny jest kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu, mogli się przekonać nasi uczniowie biorąc udział w szkolnych zajęciach profilaktycznych ,,Trzeźwość na drodze”. Obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problemy z określeniem kierunków, odległości, możliwości oceny sytuacji, zniekształcenia widzianego obrazu i w końcu podwójne widzenie, to reakcje pokazujące   jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdu tylko ,,po kilku piwkach”. Najnowsze symulatory jazdy wykorzystywane przez polskich i zagranicznych rajdowców i sportowców, urządzenia do mierzenia czasu refleksu oraz alkogogle, w których widzi się świat jak osoba będąca pod wpływem alkoholu, to doświadczenia na urządzeniach, które pokazały uczniom, którzy właśnie w szkole średniej przystępują do egzaminu na prawo jazdy, czym może się zakończyć brawura i brak wyobraźni". Zobacz zdjęcia.

 

PREWENCJA TEATRALNA

"Dnia 27.10.2016 uczniowie w składzie : Ada Pielech IId, Ola Matkowska IId, Laura Chmielowiec IId, Magdalena Zieleniec IIf, Ania Żabska IIIe, Karol Deka IIIe i Gabriela Walczak IIIb pod opieką Pani Teresy Menzler brali udział w finale konkursu "Prewencja Teatralna", który odbył się w Centrum Kultury Muza. Nagrodą główną był Puchar Przechodni Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie. Cel konkursu stanowił apel do młodzieży, jak nie dać się wciągnąć w różne niebezpieczeństwa, które niesie nastoletnie życie. Nasi uczniowie przygotowali i nagrali scenkę rodzajową, która przedstawiała zagrożenia w szkole. Przeszli eliminacje, a później zdobyli trzecie miejsce. Wszyscy byli zadowoleni z nagród i doświadczenia, jakie przyniósł konkurs. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie sami przygotowali scenariusz, wybrali dla siebie role. Szczególnie zaangażowani w tworzenie byli Gabriela Walczak i Karol Deka, Ania Żabska nagrała scenkę i ją zmontowała, a Magda Zieleniec czuwała nad stroną techniczną przedstawienia. Dziewczęta z II d wspaniale czuły się na scenie, a szczególnie Ola Matkowska, na którą zwróciła uwagę dziennikarka z portalu Lubin.pl. Wszystkim serdecznie gratulujemy!" Zobacz zdjęcia.

POTYCZKI JĘZYKOWE - nowy sezon!

"29.11.2016r. w auli naszego liceum już po raz ósmy spotkały się drużyny z gimnazjówLubina i powiatu lubińskiego, walcząc o Puchar Dyrektora I LO w Potyczkach polsko-angielskich. Tematem przewodnim pierwszego etapu z jęz. polskiego była wizyta w Soplicowie i zasady dobrego zachowania, natomiast z jęz. angielskiego tematyka związana z domem i jego wyposażeniem. Poniżej przedstawiamy wyniki ostatniej konkurencji oraz wyniki końcowe po wszystkich konkurencjach.
Wyniki ostatniego etapu z języka polskiego:
Gimnazjum nr 4 – 8/20p
Gimnazjum nr 5 – 15/20p
Gimnazjum Salezjańskie -20/20p
ZSI w Lubinie -10/20p
Gimnazjum w Ścinawie -20/20p
Ostateczna klasyfikacja i punktacja po pięciu konkurencjach wygląda następująco:
1 miejsce- Gimnazjum Salezjańskie- 92,5 p
2 miejsce Gimnazjum nr 5- 84p
3 miejsce Gimnazjum w Ścinawie- 83p
4 miejsce Gimnazjum nr 4- 79 p
5 miejsce ZSI w Lubinie- 77 p
Dziękujemy wszystkim drużynom za zaangażowanie i zapraszamy na kolejny etap, w styczniu 2017r.!" Zdjęcia.

 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information