PONOWNIE WŚRÓD NAJLEPSZYCH SZKÓŁ DOLNEGO ŚLĄSKA

W opublikowanym wczoraj XV Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, który tradycyjnie przeprowadziły dziennik Rzeczpospolita i portal edukacyjny Perspektywy, "Kopernik" znalazł się ponownie na 14 miejscu w województwie i na 222 w Polsce! Po raz kolejny jesteśmy w pierwszej piętnastce najlepszych szkół Dolnego Śląska! (Zobacz zestawienie)W rankingu oceniano m.in. sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matur oraz opinie wyższych uczelni. W zestawieniu pod uwagę były brane szkoły, w których do matury przystąpiło minimum 12 uczniów - w tym kontekście nasz wynik jest tym bardziej satysfakcjonujący (w ubiegłym roku do matury przystąpiło 215 uczniów:)
Gratulujemy uczniom, nauczycielom i dyrekcji!


JERSZ - I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE!
22 stycznia otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego - Jersz English High Flier 2012 -  Łowcy Talentów. Ponownie jesteśmy w ścisłej czołówce! W tym roku do konkursu (rozgrywanego w dwóch kategoriach - dla klas I i klas  II - III) przystąpiło w "Koperniku" 127 uczniów. Najlepsi byli:
Paweł Utracik (3d - po prawej) - 1 miejse w województwie i 11 w kraju!
Michał Słowiński (1a) - 1 miejsce w województwie i 12 w kraju!
Do pierwszej dziesiątki najlepszych w województwie weszli również:
Małgorzata Kuczenko (3g), Martyna Mielniczuk (3b) - 3 w woj./13 w kraju
Paweł Pawecki (1d) - 4 w woj./ 62 w kraju
Kamila Majewska (2e), Ada Tatuśko (2c) - 4 w woj/ 19 w kraju,
Adam Mazur (3a) - 5 w woj/ 24 w kraju
Wiktor Jędrzejewski (3a) - 8 w woj./47 w kraju.
Marcin Gołda (2e) - 7 w woj/34 w kraju.
Oprócz wymienionych uczniów jeszcze 37 osób (I-III) uplasowało się w pierwszej trzydziestce w województwie! Zobacz artykuł na stronie miasta.


WIRTUALNA PODRÓŻ PO AUSTRII I PRAWDZIWA PANI WICEKONSUL!
25 stycznia 2013r odbyło się wręczenie nagród w konkursie językowo-krajoznawczym: "Eine virtuelle Reise nach Österreich", którego pomysłodawcą był nauczyciel języka niemieckiego w I LO pan Piotr Malski.
I miejsce w konkursie zajęli uczniowie klasy 2f: Jakub Mydłowski, Tomasz Łabowski oraz Tomasz Klapczarek.
II miejsce (3f) - AnnaSkoczylas, Izabella Książek, Klaudia Dworczak,
III miejsce (2f): Marta Taler, Marta Urban, Klaudia Lubryka,
IV miejsce (2f) - Jessica Groszek, Agnieszka Hajduk,
V miejsce (2c) - Dawid Fołtyniewicz, Martyna podgórska.
Było to jednak niezwykłe wręczenie konkursowych wyróżnień i dyplomów, ponieważ uczestnicy odebrali je od wyjątkowego gościa, którego mieliśmy zaszczyt przywitać w naszej szkole - Honorowej Wicekonsul Republiki Austrii pani Jolanty Charzewskiej-Miller. W uroczystości uczestniczył również doradca Prezydenta Lubina pan Andrzej Pudełko. Zobacz zdjęcia i artykuł na stronie miasta.


SUKCESY MATEMATYCZNE - PODSUMOWANIE SEMESTRU

22 stycznia rozegraliśmy w naszej szkole ostatni mecz matematyczny rundy eliminacyjnej. Naszym przeciwnikiem była drużyna II LO w Lubinie. Pokonaliśmy przeciwnika 38 do 10, co oznacza, że mając na koncie jedną porażkę mamy szansę przejść do drugiego etapu rozgrywek jako  lucky loser:). Trzymamy kciuki za naszą dużynę i gratulujemy trzech zwycięstw pod rząd!

Znamy już uczestników Limesowego Konkursu Matematycznego zakwalifikowanych do II etapu zawodów na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wśród 27 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poziomu rozszerzonego znalazło się aż 14 naszych "matematyków". Na poziomie podstawowym walczy dalej 6 uczniów. II etap konkursu odbędzie się 26 lutego 2013 r. w II LO.

Etap szkolny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej już dawno za nami. Uzyskane przez naszych uczniów wyniki zostały wysłane do komitetu organizacyjnego. Do 2 lutego zostanie ogłoszona lista zakwalifikowanych do etapu okręgowego (2 marca) na stronie Fundacji Matematyków Wrocławskich.


II ETAP OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Tuż przed feriami otrzymaliśmy informację o uczniach zakwalifikowanych do etapu okręgowego I Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania, której tematem jest "Mała Firma".Kolejny etap odbędzie się 1 marca w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Zakwalifikowali się następujący uczniowie: Kacper Kunysz (1a), Przemysław Kocjan (1a), Jan Mowiński (1a), Jakub Szewczyk (1a), Marcin Biel (1b), Przemysław Demczyszak (1b), Szymon Włodarczak (1d).


PRÓBNA USTNA MATURA Z ANGIELSKIEGO

 W piątek 18 stycznia odbył się próbny ustny egzamin z języka angielskiego. Tradycyjnie już anglistki I LO organizują taki egzamin, po to aby wszyscy wiedzieli jak w praktyce poradzić sobie z czasem, stopieniem trudności i odpornością na stres w obecności "obcego" egzaminatora. Poszło nieźle, wyniki mogą satysfakcjonować już teraz, bo wszyscy zdali:) - ale zawsze można coś poprawić - nawet, jeśli otrzymało się maksymalny wynik:)

 


JĘZYKI OBCE W PRAKTYCE

 Od 8 stycznia uczniowie mieli okazję szlifować języki obce: niemiecki i angielski z "nativami". Po raz trzeci gościliśmy pana Michaela Heiba (dyrektora szkoły muzycznej oraz managera grupy the Young Americans w Europie), który przyjeżdżaspecjalnie dla nas, aby porozmawiać z młodymi ludźmi o wszystkim o czym chcieliby mówić:) Nasz gość śmiało może być nazwany "obywatelem świata", który patrzy na człowieka przez pryzmat uniwersalnych wartości, a nie jedynie narodowości. Stąd spotkania z nim to zawsze dużo więcej niż rozmowy o Niemcach i ich kraju. Tradycyjnie już  nasz gość odwiedził Gimnazjum nr 4.
Przypominamy przy okazji, że będziemy mieli okazję spotkać się z p. Heibem ponownie w czerwcu (13-15.06), kiedy to przyjedzie z the Young Americans na piąte warsztaty językowo-artystyczne.


Drugą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych były warsztaty ze studentkami z międzynarodowej organizacji AIESEC. To również kolejne już spotkanie naszych uczniów w ramach zajęć z "przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie" po angielsku. W tym roku gościliśmy studenki: z Brazylii  - Gabrielę Maia i Dianę Sheboldai - Eva z Ukrainy. Warsztaty będę trwały 5 dni, a spotkania z AIESECiem są kolejną okazją do przełamywania stereotypów o ludziach i świecie. W ten sposób rozwijamy nie tylko umiejętności językowe, ale poszerzamy wiedzę wuczniów z zakresu geografii, kultury, historii - a wszystko w przyjaznej formie interaktywnych zajęć.

 

POTYCZKI JĘZYKOWE cz.2
no: poniedziałek, 14, styczeń 2013 21:51

14 stycznia 2013r. odbył się II etap Potyczek Językowych. Pytania z polskiego nawiązywały do tematu: „Na dworze biskupim ‘księcia poetów’- Ignacego Krasickiego”, a z języka angielskiego, poza testem gramatyczno-leksykalnym, gimnazjaliści musieli wykazać się znajomością geografii USA oraz wiedzą o najważniejszych prezydentach w historii USA. Oto zdjęcia oraz wyniki po drugim starciu drużyn:


Szkoła

Języka angielski

( max 50 pkt)

Język polski

( max 50 pkt)

Pkt w II etapie

( max 100 pkt)

Po I i II

(max.200)

Gimnazjum nr 2

34

33

67

130

Gimnazjum nr 4

33,5

27

60,5

140,5

Gimnazjum nr 5

30,5

28

58,5

135

Gimnazjum Integracyjne

41

33

74

171

Gimnazjum Salezjańskie

37

36

73

152,5

Następny etap Potyczek odbędzie się we wtorek, 19.03. 2013 roku.


WIADOMOŚCI SPORTOWE

16 stycznia 2013r. zakończyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Siatkową. Rewelacyjnie zagrały nasze dziewczęta, które w finale pokonały faworyta rozgrywek - reprezentację ZS nr 2 i zajęły II miejsce. Przypominamy, że takiego wyniku nie było od wielu lat!
 Tym razem zabrakło odrobiny szczęścia reprezentacji chłopców. Mimo ogromnego zaangażowania i dobrej gry, nasi panowie zajęli ostatecznie IV miejsce.
Gratulujemy i dziękujemy obu drużynom!
 Oto składy drużyn:
Dziewczęta:                                                                  Chłopcy:
1. Karolina Szuszkiewicz (3e)                                     1. Marek Pomykała  (3e)
2. Jadwiga Borsuk (3e)                                               2. Oktawian Jurczyk (3c)
3. Renata Przydatek (3e)                                            3. Maciej Cichosz (3d)
4. Eliza Olech (3e)                                                     4. Wojciech Rutkowski (3a)
5. Natalia Masłowska (2e)                                           5. Czerniawski Robert (3a)
6. Katarzyna Jasiukiewicz (2e)                                    6. Robert Tarka (2f)
7. Paulina Bakalarz (1d)                                             7. Patryk Skawiński (1b)
8. Agata Stanisławska (1d)                                         8. Andrzej Gabryjelski (1e)
                                                                                9. Bartek Bicz (1a)


STAN CZYTELNICYTWA - I SEMESTR
Biblioteka szkolna prowadzi statystyki czytelnicze - po każdym semestrze ogłaszany jest stan czytelnictwa klas. W I semestrze 2012/13 zdecydowanym zwycięzcą jest klasa 3g, co nikogo nie powinno dziwić, boż to human! Ale już kolejne dwa miejsca mogą zaskoczyć! Zobaczcie sami tutajZAWSZE POMAGAMY!
13 stycznia 2013r. odbył się 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku grała na rzecz najłmłodszych i najstarszych. Jak co roku nasi uczniowie zaangażowali się w tą niezwykłą akcję zbierając pieniądze i grając na koncertach.
Dziękujemy! Zobacz co działo się w mieście.


W odpowiedzi na prośbę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wolontariat szkolny zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt. Zebraliśmy sporo karmy, zwłaszcza dla kotów - o pomoc którym szczególnie prosili organizatorzy akcji. W ich imieniu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i pomogli!


KSIĄŻ PO RAZ ÓSMY!

26 stycznia 2013r. na 101 dni przed maturą maturzyści "Kopernika" bawili się na Studniówce, która już po raz ósmy odbyła się w pięknych wnętrzach zamku Książ. Jak zwykle atmosfera i przestrzeń zamku zrobiły swoje. Studniówkowicze świetnie się bawili i na pewno będzie to niezapomniana noc! Zobaczcie fantastyczne zdjęcia w relacji fotograficznej na e-legnickie.pl!
I tak w  dzień po studniówce zaczynamy odliczanie równo 100 dni do matury, która z pewnością też będzie niezapomniana (i tak samo udana!).


FERIE!!!

Wreszcie doczekaliśmy się upragnionych ferii. Bez względu na aurę życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku. Relaksujcie się i ładujcie akumulatory na kolejny semestr!

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information