12 października był w tym roku dniem bardzo szczególnym w szkolnym kalendarzu. Obchodziliśmy jubileusz 75-lecia naszej szkoły oraz towarzyszący mu Dzień Edukacji Narodowej. Nie można też pominąć trzeciej okazji jaka towarzyszyła jubileuszowi  - w 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika - naszego patrona. 
Tegoroczne obchody miały charakter symboliczny. Zależało nam na pokazaniu niezwykłej atmosfery I LO ujętej w galeriach zdjęć i nastrojowym wystroju szkoły, tak, aby przez cały rok każdy mógł choć na moment przenieść się w przeszłość będąc w szkole AD 2023:). Jednak Kopernik, choć leciwy, jest bardzo nowoczesny i otwarty na zmiany - aby tchnąć w szkolne mury powiew świeżości, z okazji urodzin szkoły powstał nowy mural - projektu naszych absolwentek: logo stworzyła Mirosława Markowska a projekt całości Klaudia Jędrak.
Punktem kulminacyjnym była okolicznościowa akademia, na której wśród zaproszonych gości znalazła się była dyrektor I LO, Pani Barbara Tokarska - jedna z pięciu dyrektorów w historii szkoły.
Zaproszenie przyjęli również: Starosta Lubiński, Pan Paweł Kleszcz, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, Pani Jadwiga Musiał, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie: Pan Tomasz Górzyński, Pan Marian Węgrzynowski i Pan Dariusz Jankowski oraz naczelnik wydziału oświaty w lubińskim magistracie, Pan Andrzej Pudełko. 
W części oficjalnej uroczystości, oprócz okolicznościowych przemówień, dyrektor wręczył nauczycielom nagrody i wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną rozpoczęła krótka kronika filmowa, po której wystąpili zaproszeni goście, absolwenci oraz Grupa Kopernika. Gościem specjalnym był Kopernik we własnej osobie:)
Z okazji 75lecia powstała książka autorstwa Pana Piotra Malskiego pt.: "Najbrzydsze miasto świata" oraz pamiątkowa tarcza.
"Brylantowy Jubileusz" Kopernika przeszedł do historii, ale przecież jak głosi motto 75-lecia:
"Człowiek może wyjść z I LO, ale I LO nie wyjdzie z człowieka":)
Zobacz zdjęcia. Przeczytaj artykuł.