Stypendium Prezesa Rady Ministrów

10 grudnia we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Co roku typowany jest jeden uczeń, który osiągnął najwyższe wyniki w nauce, odnosił sukcesy w konkursach czy zawodach sportowych oraz angażował się w życie społeczne szkoły. Niewątpliwe wszystkie te kryteria spełnił Stypendtysta 2018/19 - uczeń klasy II d Szymon Buras. Naszemu uczniowi na uroczystości towarzyszył dyrektor szkoły Pan Jóżef Marciniszyn , a wyróżnienie wręczał Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

„Ten dzień pamięta niejeden. Zapisał się w historii Polski, taki inny i zmienny – to stan wojenny.” – to fragment wiersza A. Burszewskiego – Wyszyna, którym uczniowie naszego liceum rozpoczęli swój występ 13 grudnia 2018r. podczas uroczystości organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Lubinie z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nasi artyściMonika Miedziak 1b, Nicol Langier1b, Julia Chlipała 1c, Dawid Kawka 1c, Karolina Sadowska 1c, Alicja Semeniuk 1d, Maciej Matusiak 1f, Zachariasz Adamski 2a, Adrian Kiwak 2b, Aleksandra Sołtysiak 2b, Szymon Buras 2d, Klara Zimna 3c i Krzysztof Polański 3c zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „Był to stan od wszystkich stanów odmienny” poświęcony pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce. Młodzież zaprezentowała zebranym w kościele pw. M. B. Częstochowskiej utwory poetyckie, których autorami byli m.in. uczestnicy wydarzeń grudnia 1981r. Poruszające deklamacje zostały wzbogacone niezwykłymi interpretacjami utworów muzycznych, takich jak: „Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż”, „Miejcie nadzieję” oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. W obchodach uczestniczył także poczet sztandarowy 1 LO, który wziął udział we mszy świętej i ceremonii przy Pomniku „Pamięci Ofiar Lubina’82”. Zobacz zdjęcia.„ Pszczoły – niezwykłe owady”.

"30 listopada odbyło się w naszej szkole  kolejne Międzyszkolne Forum Ekologiczne. Tym razem pod hasłem „ Pszczoły – niezwykłe owady”. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć  się  wielu interesujących faktów o pszczołach i ich życiu. Wystąpienia na ten temat przygotowali uczniowie klasy IId.  Uczniowie kl. Id przygotowali dekoracje i plakaty pokazujące te niezwykłe owady i ich pracę. 
Gościem specjalnym był  pan Marian Basz, prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Wińsku. Opowiedział wszystkim zgromadzonym o pracy pszczelarza. Można było też zajrzeć do prawdziwego ula, zobaczyć strój pszczelarza i narzędzia, których używa.
Bardzo ciekawą prezentację przedstawił Maciej Rapa uczeń kl. IId, a z zainteresowania  i pasji również pszczelarz. Maciej zwrócił uwagę na produkty pracy pszczelej rodziny i i ch wykorzystanie.
Dowiedzieliśmy się co to jest APITERAPIA  i jak można ją wykorzystać  w  codziennym  życiu. W przerwie uczestnicy Forum mogli skorzystać z bufetu, w którym serwowano min. herbatę z miodem i cytryną, ciasteczka, babeczki i chipsy, oczywiście z miodem. Stoisko to przygotowali uczniowie kl. IIId.
Tego dnia obchodziliśmy też „ Andrzejki”. Mogliśmy więc  „zajrzeć w przyszłość”, lejąc prawdziwy pszczeli wosk. Wróżby andrzejkowe przygotowali uczniowie klasy II d.
Impreza zakończyła się konkursem z nagrodami.  Najwięcej prawidłowych odpowiedzi podali uczniowie SP nr. 10.
Forum zostało przygotowane pod kierunkiem pani Lucyny Powały i pani Barbry Klajn." Zobacz zdjęcia.


Klasa psychologiczna w swoim żywiole

"04.12. – w naszej szkolnej kronice odnotowujemy wizytę klasy 1e (humanistycznej z wystrojem psychologicznym) w pracowni badań psychologicznych Miedziowego Centrum Zdrowia. Zespół pań psycholożek odkrył przed młodymi fanami tej pasjonującej dziedziny spod znaku Kopernika mniej znane jej zastosowania: po wykonaniu stosownych psychotestów wiadomo już, kto z naszych namaszczony jest do kariery rewolwerowca, kto z brawurą mógłby powozić ciężkim sprzętem budowlanym i to na trasie slalomu specjalnego, a komu ze względu na umowną szybkość transdukcji (przemiany bodźca na impuls nerwowy) raczej pisane są sukcesy przy szachownicy. Te predyspozycje potwierdzono wykonując iście kocie ruchy przy aparaturze, przed którą nic się nie ukryje. Ponadto mamy rozeznanie, jakie sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych preferujemy: niektórzy skłaniają się ku pierwszemu chwytowi judo (nogi za pas), ale niektórych - hołdujących bezkompromisowości - chyba trzeba się obawiać – profil humanistyczny wybrali dzięki poczuciu humoru… . I tego dobrego humoru życzymy całej społeczności Kopernika w całym grudniu - mimo deficytów melatoniny i serotoniny w związku z obowiązującym o tej porze roku oszczędnym trybem naświetlania słonecznego."

Nasi „prawnicy” na wydziale prawa

"5 grudnia 2018r. klasy 1c i 2c wyruszyły do Wrocławia. Głównym punktem naszego wyjazdu była wizyta na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z historią uczelni zapoznał nas dziekan wydziału prof. dr hab. Karol Kiczka. Do studiowania prawa i innych pokrewnych mu dziedzin zachęcał dr Rafał Cieśla z katedry kryminalistyki. Ponadto mieliśmy okazję zajrzeć do biblioteki i czytelni wydziałowej oraz zapoznać się z najnowszymi metodami pracy uczelni w Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, aby obejrzeć koronę, zapinki i inne kosztowności skarbu średzkiego. Swój pobyt we Wrocławiu zakończyliśmy spacerem po rynku wśród kramów i kramików świątecznego jarmarku.
Wczesną wiosną ponownie zawitamy do Wrocławia, bowiem otrzymaliśmy specjalne zaproszenie na „drzwi otwarte” Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UW."

 

"Historia naszego miedziowego świata 1957 - 2017"

"Klaudia Borkowska, Magdalena Demczak, Julia Kurowska i Klaudia Hartlieb są współautorkami publikacji pt. "Historia naszego miedziowego świata 1957 - 2017"! Dziewczęta wykorzystały liczne źródła historyczne w postaci dokumentów, fotografii, wspomnień, listów i pamiętników, aby w ciekawy sposób opowiedzieć niezwykłą historię zwykłych ludzi...Książka jest już w zbiorach szkolnej biblioteki, a my dziękujemy pani Małgorzacie Życzkowskiej - Czesak, panom Jerzemu Tenerowiczowi i Pawłowi Markowskiemu za doprowadzenie do jej wydania w roku naszego siedemdziesiątego jubileuszu."Etap okręgowy z geografii!

Maciej Hładuń z klasy 3b zakwalifikował się do okręgowego etapu Olimpiady Geograficznej - zawody II stopnia. Zmagania do kolejnego, wyższego etapu odbędą się na początku lutego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej!

Do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznejzakwalifikowali się: Jakub Kozłowski 1a, Natalia Czerep 3a, Marek Hajduk 2b, Michał Kamiński 2b, Maciej Edelman 2b, Adrian Sudenis 2a oraz Piotr Komarnicki 2b."
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!!! 
Etap okręgowy Olimpiady Języka Angielskiego

"13.11. 2018 w całym Dolnym Śląsku odbył się szkolny etap OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO. W naszej szkole z arkuszem olimpiady zmierzyło się 58 uczniów. Do etapu okręgowego, który odbędzie się we Wrocławiu 7 stycznia 2019 r. zakwalifikowało się dwóch uczniów (jedyni z powiatu lubińskiego!) Szymon Romanek oraz Francisco Osuna."
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie!Sukcesy w konkursach z języka niemieckiego!

Michał Drążek IIIc zakwalifikował się do II etapu Olimpiady Języka Niemieckiego, natomiast w "Turbolandeskunde - Austria" konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli J. Niemieckiego, w którym biorą udział drużyny 3 osobowe najlepsi byli:
I miejsce - Michał Konieczny IIa z Michałem Drążkiem IIIc (nie mieli trzeciej osoby),
II miejsce - dwie drużyny: Kasia Pietruszewska, Julia Kaźmierska, Martyna Woźniak z klasy IIc  oraz Piotr Romański, Monika Miedziak, Jakub Kermes z klasy Ib,
III miejsce -  Agata Klamer, Ola Wyrwa, Oliwia Surkont IIc.
Gratulujemy!

"Niemiecki na szóstkę" 2018 - I etap

W dniu 28. 11. 2018 odbył się I etap tegorocznego konkursu "Niemiecki na szóstkę". Obowiązywała tematyka "Wohnen". Do konkursu przystąpili uczniowie z klas Ia,b,c,d,e,f; IIa,b,c oraz IIIa i c. Najlepiej zaprezentowali się:
 Klasa I :
I miejsce: Maria Makowska Ib
II miejsce: Karolina Sadowska Ic i Igor Lech Ia
III miejsce: Jakub Kozłowski Ia i Dawid Nicke If
 Klasa II :
I miejsce: Michał Konieczny IIa
II miejsce: Katarzyna Pietruszewska IIc
III miejsce: Mikołaj Jaszczyszyn IIb i Katarzyna Hanaś IIb.


Przedświąteczne spotkania z absolwentami

Zawsze z ogromną przyjemnością gościmy naszych absolwentów, którzy odwiedzają szkołę, żeby podzielić się doświadczeniami z młodszymi kolegami. Okres przed świętami to doskonały czas na spotakania ze studentami, którzy zjeżdżają do domu na święta:) Uczniowie klas: 1a, 1e, 1b, 1f, 2b, 2d,  3c i 3f mieli możliwość spotkać się w minionym tygodniu z trzema absolwentami Kopernika:
Rafałem Remiśko - absolwentem kilku prestiżowych szkół wyższych: Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego i Toulouse Business School (Grande école). Obecnie stażysta w niemieckiej spółce KID Systeme należącej do koncernu Airbus - światowego lidera branży lotniczej i kosmicznej. Staż odbywa się w ramach francuskiego programu Le Volontariat International en Entreprises (V.I.E), 
Michałem Paluszkiewiczem - studentem III roku prawa na University of Bedfordshire oraz współwłaścicielem firmy Friends Advisers East Midlands w Wielkiej Brytanii, 
Mateuszem Banaszakiem – studentem I roku informatyki na uczelni Erhvervakadem w Dani.
Dziękujemy za czas i bardzo cenne uwagi! Zobacz zdjęcia.


II d we Wrocławiu na wycieczce edukacyjnej.

"Pierwszym punktem programu wycieczki klasy 2d było zwiedzanie wrocławskiego ZOO. Z zachwytem oglądaliśmy Afrykarium i niezwykłe zwierzęta, które tam zgromadzono. Zwiedziliśmy też pozostałą część ogrodu, gdzie podziwialiśmy żyrafy, kangury, nosorożce , tygrysa  i urocze surykatki. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Pana Tadeusza, które jest oddziałem Ossolineum Wrocławskiego. Uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych okresowi romantyzmu w literaturze. Poznaliśmy ciekawe fakty z życia i twórczości Adama Mickiewicza i obejrzeliśmy autentyczny  rękopis dzieła naszego wieszcza „ Pan Tadeusz”. Zajęcia zakończyły się lekcją kaligrafii przy pomocy gęsich piór, co było dla nas dużym wyzwaniem. Po zajęciach edukacyjnych mogliśmy chwilę pospacerować po wrocławskim jarmarku przedświątecznym. Ozdoby choinkowe, zabawki, słodycze i zapachy przedświąteczne wprowadziły  nas w bardzo miły nastrój oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia.
Wycieczka była bardzo udanym przedsięwzięciem, gdzie nasza klasa mogła kolejny raz przeżyć wspólnie ciekawy i integrujący wszystkich dzień."


Ia i pierwsza akcja "Kopernik ShareSpace"

Klasa Ia zaprosiła wszystkich do udziału w akcji zainspirowanej przez Projekt Po-Dzielnia z Poznania, gdzie powstał pierwszy "darmowy sklep" w Polsce.  "Po-Dzielnia, podobnie jak giveboksy, jest miejscem, w którym zostawiamy niepotrzebne nam już rzeczy w dobrym stanie i zupełnie za darmo możemy zabrać te, które nam posłużą. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów."
Idąc za tym zacnym przykładem i pozwoleniem wykorzystania pomysłu na szkolnym gruncie, udało się stworzyć naszą przestrzeń dzielenia się - czyli Kopernik ShareSpaceZasady były bardzo proste - każdy mógł przynieść rzeczy w dobrym stanie: ubrania, gry, książki, akcesoria, których już nie używa, a których nie chciał wyrzucić:) I tak w dniach 17-19 grudnia w auli na przerwach każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wziąć sobie to całkiem za damo!  
Mamy nadzieję, że społeczność Kopernika pokocha tę inicjatywę i będzie to dopiero początek naszego wspólnego udziału w walce z wszechobecnym konsumpcjonizmem i jednocześnie zadbamy o środowisko, a wszystko dzieląc się tym co mamy z innymi! Wydarzenie wzbudziło spore zainteresowaniem, a największym powodzeniem cieszyły się książki!
Klasa 1a promowała też swoje wydarzenie muzycznie:) Kolejny raz zaplanowano na wiosnę! Zobacz zdjęcia.
Mistrzostwa Powiatu w Tenisa Stołowego

"11 grudnia w naszej szkole, w ramach Licealiady, zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Tenisa Stołowego. Do zawodów przystąpiło siedem reprezentacji dziewcząt i sześć reprezentacji chłopców: I LO, II LO, III LO, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespół Szkół nr1, Zespół Szkół nr2, Liceum Salezjańskie i MCKK.
Przedstawiamy wyniki rywalizacj:
dziewczęta: 
I miejsce - ZSP, II miejsce - I LO, III miejsce - ZS nr2,
chłopcy: 
I miejsce - I LO, II miejsce - ZS nr1, III miejsce - MCKK."IV miejsce w piłce nożnej dziewcząt

"19 grudnia w II LO odbyły się powiatowe rozgrywki dziewcząt w piłce nożnej.Naszą szkołę reprezentowały: Domska Weronika, Garbaczewska Daria, Gil Agnieszka, Kołodziej Alicja, Łagoda Agnieszka, Milewska Dorota, Osiewalska Agnieszka, Pawłowska Julia, Puklicz Barbara, Sajak Karolina, Selwaniuk Anna, Szczepańska Joanna, Tatarynowicz Dominika oraz Kasieczka Inez. Po ciężkich rozgrywkach dziewczęta uplasowały się na miejscu IV." 
Sukcesy na międzynarodowych zawodach karate!

"8 grudnia w Legnicy odbyły się międzynarodowe zawody karate Arashi Cup. Karate Goju Ryu Shuseikan Poland reprezentowali Łukasz Kuziak (2a) i Mateusz Kuziak (1b).
Łukasz Kuziak zdobył brązowy medal w Kumite Indywidualnym Juniorów u18 w kategorii wagowej +76 kg i brązowy medal w Kumite Indywidualnym Mężczyzn u21 w kategorii wagowej - 84 kg. Natomiast Mateusz Kuziak wywalczył srebro w Kumite Indywidualnym Juniorów u18 w kategorii wagowej -55 kg."
Weihnachtsmarkt in Görlitz

"Zjednoczone siły klas 1f i 1b przetarły nowy szlak na jarmark bożonarodzeniowy; tym razem nie zapuszczaliśmy się nad Łabę, do Drezna, lecz sforsowaliśmy Nysę Łużycką, na brzegu której ok. pięćdziesięciotysięczne Görlitz, zwiedziawszy się, że przybywamy (jak???), godnie się na naszą wizytę przygotowało: tutejszy jarmark rozrósł się i wypiękniał; ukłony od Drezna… Ale przecież nie on sam (tzn. jarmark) zwabił nas w te strony. Stacje spaceru po zniewalająco pięknej starówce to kościoły o interesującej historii, tchnące dawnym bogactwem miasta 2 rynki, zdobne fasady ratusza, starej apteki, giełdy, ponoć najpiękniejszego domu towarowego w Niemczech przy Marienplatz, który swoją secesyjną urodą przekonał już kilku reżyserów i producentów do osadzenia akcji filmów w jego wnętrzach, rozmigotany odświętnie pasaż Strassburga – sanktuarium miejscowych zakupoholików i wreszcie Muzeum Przyrodnicze – dla swojej ekspozycji godne polecenia wszystkim profilom klasowym. Można w nim bowiem przejrzeć się w szklanych oczach po mistrzowsku spreparowanych zwierząt z całego globu ziemskiego i wyobrazić sobie dawne przygody ich właścicieli, poobserwować z bliska żywe okazy, przestudiować kształtne formy czaszek różnych kreatur (niektórzy z nas zauważyli, że nie ma się czego wstydzić w porównaniu z orangutanem czy gorylem i poczuli zachętę, by zostać donatorem własnego czerepu – kiedyś, gdy wypełni się czas…), a także zagłębić się par excellance w ziemi: demonstrowane przekroje fragmentów naszej planety, okazów skał, fosylii (cóż to takiego? – SKAMIENIELINY! Proszę powtórzyć dla utrwalenia: – SKA-MIE-NIE-LI-NY! ) stanowią ofertę dla miłośników nauk z przedrostkiem „geo- ”. Wprawdzie nie zażądano od nas ani centa za wstęp do muzeum, ale darmo nie ma dziś nic, więc w ramach zapłaty trzeba było zaśpiewać pracowniczkom placówki „Przybieżeli do Betlejem”. Rzec można: Grupa Kopernika w eksperymentalnym składzie na zagranicznych występach. A na koniec, podczas drogi powrotnej – największa atrakcja: burger-king przy autostradzie! I jak tu nie kochać wycieczek szkolnych?" - a wszytko to opowiedziane w niepowtarzalnym stylu korespondenta p. Piotra Malskiego.


Wesołych Świąt!

Zawsze czekamy na ostatni dzień przed świętami... Chociaż zmęczenie daje się wszystkim we znaki, to jednak to, co dzieje się wtedy w naszej szkole jest nagrodą za cały semestr, a klimat w Koperniku jest naprawdę niepowtarzalny! Tradycyjnie zapraszamy wszystkie klasy na Świąteczny Koncert przygotowywany co roku przez Grupę Kopernika. W tym roku szkolni artyści mieli dla nas dwie propozycje - teatralną i wokalno-muzyczną. Wszystko zakończył klip-niespodzianka przygotowany przez nauczycieli:) Belfernik na Gwiazdkę 2 pokazał belfrów Kopernika w nieco innym świetle:), a występy uczniów potwierdziły, że szkoła tętni życiem i mnóstwem talentów! Dzień skończyliśmy na spotkaniach wigilijno-noworocznych w klasach, gdzie było mnóśtwo pierogów:), prezentów, życzeń, rozmów, wspólnego kolędowania i świetnego nastroju! 
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i fantastycznego Nowego Roku!!!
Zobacz zdjęcia.

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information