100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!

9 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 1c pod opieką wychowacy  Pani Anny Wróbel przygotowala przepiękny montaż słowno-muzyczny pt. "Dla Niepodległej". Tego samego dnia uczniowie klas humanistycznych uczestniczyli w prelekcji o Ignacym J. Paderewskim, którą wygłosił dr Ireneusz Wojewódzki z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas prelekcji o godz. 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji wspólnie odśpiewaliśmy polski hymn. Zobacz zdjęcia.
Dzień wcześniej nauczyciele języka polskiego zaprosili uczniów na "Dzień Języka Polskiego", w ramach którego odbyły się m.in. dyktando, konkurs i przedstawienie. Zobacz zdjęcia.
Warto również przyłączyć się do obchodów rocznicowych w mieście: 
"Świętujemy 11 listopada."

 

 

Martyna Kucharska - w ortograficznej czołówce w Polsce!

"Martynyna Kucharska (2e) zajęła V miejsce w "O!Błędnym Dyktandzie" - ogólnopolskiej akcji, której organizatorem była firma Pilot Pen Polska, a dyktando prowadził znany dziennikarz Maciej Kurzajewski. Pierwszy etap (ponad 6500 os) odbył się online. Na finał do Warszawy zaproszono 500 uczestników w dwóch grupach wiekowych. W przedziale 13-19 lat rywalizowało ok. 200 osób. W dyktandzie można było zdobyć 300 pkt, Martyna mając 5 miejsce uzyskała 295,5 pkt". Gratulujemy! 
Zobaczcie tekst dyktanda:
"URODZINOWY KOGEL-MOGEL Żartowniś z tego naszego druha. Humor dopisuje chichoczącym się gościom wśród fantasmagorycznego lapidarium. Przy hebanowym stole, który uginał się od wiktuałów, świergotało żartobliwe gremium. Pośrodku stołu w brytfannach piętrzyły się bażanty, antrykoty, eskalopki, turboty w beszamelu, żelatynowe suflety, a także miód pitny i soczysty topinambur. To jedynie niewielka ilość z dwustu pięćdziesięciu trzech odmian dań. Jarzyny to tylko przystawki obok korzennych destylatów z owoców jeżyny i czerwonopomarańczowej jesiennej jarzębiny, hortensji, hiacynta czy hebe, które z lekką dezynwolturą serwował kuchmistrz. Goście żywią się pochlebstwami, harcami i krotochwilą. Podnóżki podłóżcie im pod nóżki i przykryjcie szkarłatnym abażurem. Ogólna degrengolada i barbaryzm z tymi kosmopolitami. Mitrężyli czas na ożywioną i pretensjonalną dyskusję o ambiwalencjach językowych. Nie należy się zżymać, żeby zjeść jarzynę lub jeżynę. Gość solenizanta z zadzierzystością śpiewał urodzinowy hymn z innymi, ale nie mógł zdzierżyć nuty o moździerzach, o rachitycznych chartach, które czmychały i powodowały konfuzję. Aż tu nagle do świętujących przybył w drelichach pewien frenetyczny absztyfikant, który przyniósł korespondencję w bladozielonej kopercie. To egzaltowany nieprzesadnie reżyser zaproponował mu korzystny obopólnie angaż w reklamie długopisu marki Pilot, który tu i ówdzie maże przeróżne napisy. Na przykład: „Uwaga! Człowiek przez sen wchłania osiem pająków w ciągu całego życia. Przykładowo Australijczyk, u którego pająków jest w bród, zje i do trzydziestu sztuk, Boliwijczyk – nawet pięćdziesiąt, Irakijczykowi wystarczy dwie trzecie ilości z trzech ósmych wymienionych, a mieszkaniec Antarktydy nie zje w ogóle”. Okazało się jednak, że to był tylko humbug i konfabulacja ortograficznych zasad, gdyż aranżer uwielbiał humor mowy."

 

Święto Języka Polskiego w I LO!

Wspominaliśmy już o cyklu imprez z języka polskiego, ale mamy już wyniki wszystkich przeprowadzonych konkursów.
"8 listopada 2018 roku w naszej szkole miało miejsce Święto Języka Polskiego. Podczas uroczystości Amatorskie Koło Teatralne pod egidą p. Teresy Menzler przedstawiło spektakl pt. „Bal”. Następnie p. Agnieszka Dziamba podyktowała arcytrudne dyktando. Jak giętki jest nasz język przekonywali uczniowie klas pierwszych pod wodzą p. Grzegorza Witeckiego. Zaś znajomością języka mogli się wykazać uczestnicy Turnieju Językowego przeprowadzonego przez p. Lilianę Wiśniewską-Korzeniewicz. Na koniec pan dyrektor Józef Marciniszyn wręczył nagrody zwycięzcom, a oto wyniki:
DYKTANDO
I miejsce – Aleksandra Herda   3e,
II miejsce – Wojciech Grodzki  1d,
III miejsce – Jakub Kozłowski  1a,
IV miejsce – Katarzyna Randak  3c.
TURNIEJ JĘZYKOWY
I  miejsce – Julia Macioszczyk  1c, Gaspar Holewa  1e,
II miejsce – Kinga Sykulska  3a, Aleksandra Kosiorowska  2d,
III miejsce – Adrianna Kowalska  1d, Kacper Solecki  3b.
Gratulujemy i zapraszamy za rok! Przypominamy zdjęcia:)


"Co może design?" - wykład dr Agnieszki Jacobson - Cieleckiej

15 listopada uczniowie klasy 1a oraz kilkunastu uczniów z klas 2a i 2b uczestniczyli w wykładzie otwartym "Co może design", który prowadziła dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Kuratorka licznych wystaw, krytyk designu, dziennikarka i publicystka pokazała nam zupełnie inny wymiar projektowania. Korzystając z okazji, uczniowie Kopernika mogli również obejrzeć tę niezwykłą szkołę "od środka". Zobacz zdjęcia.
"Gdzie pracują projektanci? Wyobrażamy ich sobie w malowniczym studio lub otoczonych kreatywnym nieładem warsztatach, w których tworzą piękne i potrzebne przedmioty. To tylko część prawdy. Projektanci przede wszystkim pracują z ludźmi. Przedmioty, które tworzą, są wynikiem skomplikowanych procesów. Często jest tak, że konkluzją procesu jest brak przedmiotu. Projektowanie rzeczy: krzeseł, naczyń, znaków, plakatów i ubrań to zaledwie niewielki ułamek możliwości, które daje zawód projektanta. O zawodzie projektanta opowiada dr Agnieszka Jacobson-Cielecka – dyrketor programowa i artystyczna School of Form Uniwersytetu SWPS. dr Agnieszka Jacobson-Cielecka – współautorka programu nauczania w School of Form Uniwersytetu SWPS , obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m. in. Unpolished, Polished Up, Moderna (razem z Pawłem Grobelnym), Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne). Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu. Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 DesignAlive Awards."

 

I miejsce w szachach!

"23 listopada, na obiekcie RCS w Lubinie zostały rozegrane w ramach Licealiady, Mistrzostwa Powiatu Lubińskiego w Szachach. Nasza reprezentacja w składzie: Natalia Solecka (3d), Natalia Dąbrowska (1e), Maciej Isztwan (3a) i Dawid Kawka (1c) bez szczególnych problemów pokonała drużyny II LO, ZS nr1 i ZS nr2 i ostatecznie zajęła I miejsce". 
Serdecznie gratulujemy!
"Sonata dusznicka „drugiej E” bez prądu

"Duszniki, których przytulności strzegą okalające je Góry Bystrzyckie, Orlickie i Stołowe, powitały nas 30.10. wylewnym słońcem i wiatrem o sile wichrzącej nawet fryzury opiekunów, którzy bujnością owłosienia nikogo na wznak nie powalą. Za to wicher powalił wiele drzew, które z kolei cofnęły miasteczko do czasów sprzed Alessandro Volty: transfer energii elektrycznej zamarł, bo z drzewami solidarnie padły słupy trakcji. Dzięki temu pierwszy punkt programu (zwiedzanie zabytkowej papierni i czerpanie papieru) zrealizowano w stosownych okolicznościach czyli w półmroku i bez wspomagania elektrycznego. Następnie przy dźwiękach łudząco podobnych do sapania zdobyliśmy schronisko Pod Muflonem, wkomponowane gustownie między Góry Ptasią i Nową. Łupów jednak nie było, gdyż z wciąż tej samej przyczyny meteorologicznej w schronisku serwowano jedynie piękne widoki (patrz – zdjęcia). Runęliśmy zatem w dolinę, gdzie w międzyczasie pracowite służby zasłużyły na swoją wypłatę - usłyszeliśmy szum rzeki Bystrzycy i elektronów w kablach. To oznaczało, że zaznajomimy się z poezją lokalnych lokali:
Lux hot dogi
Pizza z pieca
Cud pierogi
I co kelner nam poleca 😉 
(taki niemiecki żart)
Wzmocnieni kalorycznie oddaliśmy hołd wielkiemu Fryderykowi Chopinowi, który jako szesnastolatek spędzał w Dusznikach wakacje i gdzie zachwycał letników koncertami w miejscowym dworku, dziś zwanym Dworkiem Chopina – jakie to logiczne!. Dla upamiętnienia tego zaszczytu odbywa się tu rokrocznie Festiwal Chopinowski. I oto spójrzcie – o festiwalu opowiedziała nam pani Jadwiga Merkur, wraz z mężem, Andrzejem Merkurem, wieloletnia współorganizatorka festiwalu, która o tym muzycznym wydarzeniu wie wszystko a nawet trochę więcej. Dziękujemy i pozdrawiamy!
I czy dziwi, że wracając aleją parku zdrojowego, słyszeliśmy w szumie Bystrzycy dźwięki etiud, mazurków, scherz, sonat, że unosiło nas maestoso, uspokajało larghetto i znów pobudzało rondo vivace koncertu fortepianowego? Otóż odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie, nie dziwi. Odwiedzajcie Duszniki Zdrój, słuchajcie muzyki Chopina!" - a o wszystkim donosi wychowawca klasy 2e p.Piotr Malski.

 

GruBiKo czyli zaklinacze deszczu

"Jeśli GruBiKo (Grupa Biegowa Kopernika) bierze udział w biegu charytatywnym, to tego dnia schylcie nisko głowy – nie z szacunku, lecz niemal pewne jest, że niebo zasnuje ołowiany stratus; można czapką zawadzić, gdyż są to chmury lubiące czuć bliskość Ziemi, a parasole należy trzymać w pogotowiu. Tak się znów złożyło 03.11. gdy sekcja pobiegła w Oborze (dawniej Obir, Ober, Obra, Oberau – może konkurs na najpiękniejszą nazwę?) w charytatywnych zawodach „Dla Krzyśka”, udrapowanych niepodległościowo choć z pepeszą… Zatem nie był to bieg zaduszkowy, chociaż kalendarz mógłby tego chcieć, lecz przeciwnie – dla zdrowia i życia. I przyznać trzeba – wzorowo przeprowadzony. Miejscowość, której narodziny datowane są na XIIIw. (!) oraz jej urzekające listopadowym pejzażem okolice, zwiedzili w przyspieszonym tempie Ola Serafin 1a, Marta Czerwień 1d, Dawid Kawka 1c, Ola Rajczakowska 2e, Klaudia Wnuk 2d, Klaudia Zontek 3e, Michał Stępkowski i Mateusz Pisek 3a. A najszybciej zwiedzała Klaudia Wnuk, za co wzięła dyplom, gdyż w silnej stawce przybiegła na metę na 4. miejscu! GruBiKo zaczyna istnieć w publicznej przestrzeni, a to nie jest nasze ostatnie słowo. Dodajmy, że w tzw. „generalce” złoto zawisło na szyi Piotra Ławickiego, absolwenta Kopernika, obecnie członka kadry Polski w triathlonie".

"Biegowa Pielgrzymka GruBiKo"

Nasi  biegacze mają na swoim koncie kolejny sukces!
"17.11. Grupa Biegowa Kopernika oddelegowała trio długodystansowe do pierwszego biegu z cyklu ZGPZM. Wykorzystanie maszyny szyfrującej Enigma pozwala ustalić, że chodzi o Zimowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego. 6-kilomterową trasę zawodów wytyczono nie bez pewnej dozy okrucieństwa w krainie wygasłych wulkanów, rozciągającej się na obszarze Pogórza Kaczawskiego, którego krajobraz zdobi Ostrzyca, zrodzona z ognia i skały, nazywana Śląską Fudżijamą. Ci, co widzieli obydwa szczyty, dostrzegli podobieństwa, ufajmy, że są. Start i metę biegu z pokutniczym podbiegiem wyznaczono w miejscowości o nieprzypadkowej nazwie Pielgrzymka. Nie wiemy, jakie ciężkie grzechy ciążą na sumieniach naszych GruBików, ale postarali się o win odpuszczenie: Klaudia Wnuk 2d przekroczyła linię mety jako druga w kategorii wiekowej i jako czwarta w „generalce”! Michał Stępkowski 3a czwarty, Dawid Kawka 1c piąty w kategorii. Świetny prognostyk na kolejne starty w cyklu. Tu kończymy opis, bo brakuje słów, by wyrazić satysfakcję! Wielkie gratulacje!" Opiekun . Piotr Malski

Kolejne sukcesy GruBiKo!

"24.11. - oznaczony w kronikach tą datą dzień Klaudia Wnuk 2d, Michał Stępkowski 3a i Dawid Kawka 1c będą kiedyś wspominać ... swoim wnukom: oto w warunkach głogowskiego błotnego poligonu podjęli heroiczne ale niehigieniczne wyzwanie 2. etapu Grand Prix Zagłębia Miedziowego w biegach długodystansowych. Z dumą i uroczyście ogłaszamy zwycięstwo naszej "nimfy bagiennej" 😉 - Klaudia zajęła w swojej kategorii wiekowej pierwsze miejsce! (Po raz pierwszy dla GruBiKo w historii sekcji). Dawid i Michał zamienili się miejscami: tym razem Dawid był czwarty, a Michał piąty w swojej klasie. Tu kończymy relację, by umożliwić sympatykom długą standing ovation dla naszych twardzieli".

 

 

Gloria Klughardt - VI miejsce w Pucharze Europy!

"W miniony weekend , uczennica naszej szkoły Gloria Klughardt (1d), wystartowała w Pucharze Europy w szpadzie kobiet, który odbył się w Heidenheim (Niemcy). W zawodach uczestniczyło 237 osób z całej Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Gloria dotarła do finału, gdzie z zawodniczką Czech przegrała jednym punktem walkę o podium. Nasza uczennica ostatecznie zajęła VI miejsce". 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Terror" według 3c

"Gdzie kończy się prawo, a gdzie zaczyna sprawiedliwość? Na to filozoficzne pytanie starały się odpowiedzieć klasy IC i IIC z pomocą IIIC, oglądając adaptację przedstawienia „Terror” autorstwa F. v. Schiracha w reżyseriiMichała Drążka. W kontrowersyjnym procesie wydali wyrok na kapitana Marcina Warzyńskiego, który zestrzelił porwany samolot... 
W roli głównej wystąpił Michał Szydłowski, wspierany przez swojego obrońcę, granego przez Oskara Mikę, który ścierał się retorycznie z prokuratorem, Alicją Karaban. Skład sędziowski znalazł się pod bezstronnym przewodnictwem Adriana SzumaKrzysiek Polański zeznawał jako przedstawiciel sił zbrojnych, a Inez Kasieczka dostojnie prezentowała się jako policjantka. Michał Drążek nie tylko zmobilizował swoje klasowe koleżeństwo do przygotowania przedstawienia dla młodszych klas, ale także przybliżył uczniom autora i dzieło, z którego korzystał, tworząc scenariusz.
Serdecznie dziękujemy widowni za pilne śledzenie rozprawy oraz wydanie wyroku uniewinniającego, praktycznie jednogłośnie". Zobacz zdjęcia.

 

SU 2018/2019

Przedstawiamy skład Samorządu Uczniowskiego I LO na rok 2018/19:
Szymon Buras (2d) - przewodniczący,
Dominika Tatarynowicz (2d) - zastępca,
Aleksandra Koptyńska (2d) - zastępca,
Piotr Żabiński (2d) - skarbnik,
Katarzyna Olejarczyk (2e),
Urszula Kłobus (2e),
Opiekunem SU jest Pani Agnieszka Nowacka.
Życzymy powodzenia w realizacji wszystkich pomysłów!

 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information