XVI DNI KULTURY
Uczymy, Inspirujemy, Poszerzamy Horyzonty!!! to nie tylko slogan DK, to nasza szkolna rzeczywistość!
 Dni Kultury to projekt realizowany w I LO szesnasty rok, którego celem jest wszechstronny rozwój uczniów, rozwijanie ich talentów,  oraz prezentacja dorobku zarówno uczniów, nauczycieli, absolwentów jak i zaproszonych gości.
DK w I LO są od trzech lat również możliwością zaprezentowania projektów społecznościowychi realizowanych w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Fakt zajęcia przez I LO I miejsca w Polsce w rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości w dużej mierze wynika z zaangażowania naszych uczniów w działania, których bezpośrednią inspiracją są Dni Kultury.  
W ciągu trzech dni nasze liceum przeistacza się w prawdziwe centrum kultury i nauki. Szkoła staje się  miejscem spotkań, warsztatów i dyskusji. To doskonała okazja, aby zobaczyć i posłuchać ludzi, którzy pasjonują się różnymi dyscyplinami nauki, sztuki czy np. biznesu. Pokazujemy, że szkoła to nie tylko miejsce edukacji, a sama edukacja to znacznie więcej niż nauka. 
Dniom Kultury po raz jedenasty towarzyszył ogólnopolski konkurs fotograficzny „Piękno”, który pozwala każdemu uczestnikowi nie tylko wyrazić się poprzez fotografię, ale również tworzyć przestrzeń wizualną szkoły, ponieważ efektem konkursu jest wystawa prac w „kominie”. 

Od pięciu lat program DK został rozszerzony o bogatą ofertę warsztatów tematycznych, których celem jest uatrakcyjnienie i rozszerzenie oferty edukacyjnej I LO. W XVI edycji DK odbyło się blisko 50 warsztatów, wykładów i spotkań tematycznych, których zakres obejmował m.in.: literaturę, fotografię, filmoznawstwo, ekonomię, filozofię, zdrowe odżywianie, przedsiębiorczość, biznes, sinologię, islam, prawo, psychologię, sztukę autoprezentacji, aktorstwo, tworzenie studia nagrań, taniec, fantastykę, brydża, matematykę, programowanie, design thinking czy linoryt … 
Za prolog XVI DK z pewnością można uznać wykład naszej absolwentki, Profesor Joanny Maj, Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii i Wenerologii, który odbył się 16 marca. Wszystkich naszych gości łączy jedno – ogromna pasja do tego co robią i chęć dzielenia się z innymi - i za to wszystkim dziękujemy! 
23 marca podczas Gali DK na naszej scenie gościliśmy Chór Cantabile z Polkowic pod przewodnictwem Pani Joanny Aurelii Kący.
Ogłosiliśmy wyniki konkursów: fotograficznego "Piękno", Sceny Dla Każdego oraz modowego Runway. 
PROGRAM XVI DK

Zobacz zdjęcia: dzień 1dzień 2dzień 3artykuł na stronie miastawyniki konkursów XVI DK

OPISY GOŚCI XVI DK
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim gościom XVI DK, którzy poprowadzili tegoroczne warsztaty/ wykłady/ prezentacje, a byli to:
p. Ada Augustyniak, p. Waldemar Babarowski , p. Dorota Banaszak, p. Anna Bączkowska, p. Agnieszka Chojnacka , p. Karol Deka, p. Tomasz Foryś, p. Krzysztof Gumienny , p. Bartek Grędysa, p. Jakub Izdebski, p. Jacek Jazy , p. Justyna Jazy, p. Cyprian Jędrkowiak, p. Marek Kowalik, p. Katarzyna Krawiec, p. Lucyna Krawiec, p. Justyna Lach, p. Piotr Malski, p. Daniel Martins, p. Teresa Menzler, p. Olga Osadczuk, p. Lucyna Powała, p. Michał Satława, p. Joanna Stasina , p. Wojtek Wdowiak, p. Anna Wiśniewska, p. Anna Woźniak , p. Berenika Ziąber, p. Małgorzata Życzkowska – Czesak, p. Elżbieta Żyrek, Lubiński Klub Fantastyki
Uczniowie:
Mateusz Banaszak i Maciej Herbut – Klub Streetworkout Lubin, Julia Kochańska, Maciej Herbut, Paweł Prusisz , Katarzyna Sitek 
Wystawa prac plastycznych w Galerii Dni Kultury:
Julia Kochańska, Oliwia Kaczmarek, Kinga Jaworska, Roksana Wandzio.

SPONSORZY XVI DK, dzięki którym stać nas na coraz cenniejsze nagrody, a sama impreza nabiera coraz większego rozmachu!
W tym roku wsparli nas:

Pan Kazimierz Ziółkowski - Prezes PKS Lubin S.A
- Pani Małgorzta Życzkowska - Czesak, Dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie 
- Państwo Aneta i Daniel Gajewscy właściciele firmy Enforest Sp. Z o.o.
Aromaticon Eli Żyrek
- Karczma Poznaniak z Polkowic
- Fundacja Zjednoczonych Artystów FuZjA z Lubina
- Gabinet Specjalistyczny LawenDream
- Butik La Prada w Lubinie
- Gabinet Kosmetyczny Magdalena Januchta
- OPUS Credit Sp. Z o.o.
Rada Rodziców przy I LO
oraz inni darczyńczy, którzy pragną pozostać anonimowi.
Zapraszamy za rok!
Organizatorki:
Iwona Kita, Mariola Lech, Małgorzata Wójcik, Joanna MarciniszynPROFESOR JOANNA MAJ W SWOJEJ SZKOLE!!!
16 marca 2018r. odbyło się spotkanie Panią Profesor Joanną Maj z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wykład zatytułowany: "Co warto wiedzieć o chorobach skóry - prawdy i mity " skierowany był do wszystkich, ponieważ Pani Profesor m.in. wspomniała o tolerancji dla chorych, omówiła także błędne poglądy dotyczące trądziku, grzybicy i innych chorób, które dotykają ogromną część populacji. Nasz gość opowiedział o zagrożeniach związanych ze słońcem i ryzykiem rozwoju czerniaka. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądała ścieżka zawodowa naszej absolwentki od wyboru studiów do sprawowania funkcji Krajowego Konsultanta ds Dermatologii i Wenerologii. Choć piątkowy wykład skierowany był do każdego z nas - to dla przyszłych lekarzy (bez względu na specjalizację) ta wizyta powinna być prawdziwą inspiracją na przyszłość i wskazówką czym jest (czy powinien być) zawód lekarza...
Jeszcze raz pragniemy gorąco podziękować Pani Profesor Joannie Maj, która w natłoku obowiązków wynikających z pełnienionych przez nią funkcji oraz czynnej pracy lekarza, znalazła czas na spotkanie z nami! Jednak jak sama Profesor podkreśliła - spotkała się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami i nie ukrywała wzruszenia, gdy znalazłą się na scenie Kopernika... Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że w szeregeach naszych absolwentów mamy takie osobowści!
(Na zdjęciu z lewej Pani Profesor w zeszłym roku po uroczystości nadania tytułu profesora przez Prezydenta; po prawej na piątkowym na spotkaniu z młodzieżą) 

SUKCESY MATEMATYCZNO-FIZYCZNE KOPERNIKA!!!
"W sobotę i w niedzielę odbyły się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego finały dwóch konkursów, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Do pierwszego z nich II Memorialu Urszuli Marciniak (czyli mistrzostwach Dolnego Śląska w łamigłówkach) zakwalifikowali się Marek Hajduk i Jakub Dobrzański, ale Kuba zdecydował się na uczestnictwo tylko w drugim konkursie – VII Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sudoku, w którym był jedynym reprezentantem naszej szkoły. 
Obaj uczniowie odnieśli w tym tygodniu jeszcze jeden sukces wraz z drużyną meczową. Nasza szkoła zmierzyła się w poniedziałek z drużyną II Liceum Ogólnokształcącego z Dzierżoniowa. Mecz zakończył się zwycięstwem naszych reprezentantów (33:19), zbliżając ich tym samym o kolejny krok do finału Dolnośląskich Meczów Matematycznych. W rundzie półfinałowej mamy do rozegrania jeszcze jeden pojedynek z I LO z Bolesławca".
Trzymamy kciuki!


"1 marca 2018r dwóch uczniów z klasy Ia: Jakub Dobrzański i Kamil Włodarski reprezentowało naszą szkołę w XIV Międzyszkolnym Otwartym Konkursie Fizycznym im. B. Koronkiewicz. Konkurs jest organizowany przez X LO we Wrocławiu przy współudziale Politechniki Wrocławskiej i Instytutu Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Do finału, który odbędzie się 11 kwietnia zakwalifikował się Jakub Dobrzański. Zwycięzca otrzyma indeks Politechniki Wrocławskiej".
KLASA AKADEMICKA NA SGH
W dniach 9 - 10 marca uczniowie klasy 1b oraz kilkoro maturzystów klas 3a i 3b wzięłi udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy zorganizowanej przez p.Mariolę Lech. Dwa dni w stolicy wypełniał bardzo intensywny program. Rozpoczęło sie od wizyty na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczniowie mat-fizu najpierw dowiedzieli się, co może zapewnić dostanie się na studnia w najlepszej uczelni technicznej w Polsce. Po spotkaniu z przedstawicielką Biura ds. Promocji i Informacji, Biuro Karier przedstawiło prezentację pt. "Czy masz smykałkę inżynierską". Wizytę na Politechnice zakończył wykład i krótkie zajęcia  w laboratoriach na Wydziałe  Elektroniki i Technik Informacyjnych. Kolejnym punktem programu była wizyta w nowopowstałym biurze Twoje Studio Pracy IKEA, w którym uczniowie dowiedzieli się o nowych sposobach rekrutacji pracowników i poznali znaną szwedzką firmę od zupełnie innej strony. Wizyta w Studio była możlwa dzięki naszej absolwentce, Dorocie Banaszak, pełniącej bardzo odpowiedzialną funkcję w IKEA, a z którą będzie okazja się spotkać podaczas XVI DK! 
Drugi i ostatni dzień wizyty w Warszawie przebiegł pod hasłem SGH. I LO należy do projektu "Klasa Akademicka SGH", stąd m.in udział 1b w drzwiach otwartych w Szkole Głównej Handlowej - najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce. Uczniowie uczestniczyli w kilku wykładach oraz mieli możliwość zwiedzić uczelnię. Tym razem nie było czasu na program turystyczny, ale na pewno wszyscy dostali sporą dawkę danych do przemyślenia na przyszłość? 
Na szczęście to dopiero pierwsza klasa! Zobacz zdjęcia.HISTORIA
Wracają do naszej zbiorowej pamięci…
"1 marca podsumowaliśmy nasz udział w konkursach historycznych poświęconych partyzantom antykomunistycznego podziemia. Z jak najlepszej strony pokazały się drużyny reprezentujące Liceum Ogólnokształcące nr 1 w turniejach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe i Liceum Salezjańskie. Zachariasz Adamski (1a), Jakub Bajus (2a), Piotr Kołpa (2a), Marek Kurowski (2a), Aleksandra Herda (2e), Adrian Szum (2c) i Krzysztof Polański (2c) wrócili do szkoły z tarczą. Dyplomy, nagrody, wywiady dla lokalnych mediów mile połechtały samopoczucie naszych reprezentantów, więc czas poświęcony nad historycznymi książkami nie był stracony…. Pozostali licealiści z zainteresowaniem obejrzeli film o słynnym majorze Hieronimie Dekutowskim, pseudonim „Zapora”". Więcej na stronie miasta.

 

 

DESIGN THINKING ZE SCHOOL OF IDEAS
Tuż przed świętami trzy klasy (1b, 1e i 3a) uczestniczyły w warsztatach "design thinking" - nowatorskiej metodzie pracy projektowej, coraz częściej używanej na różnych uczelniach oraz stosowanej w wielu firmach w praktyce. Warsztaty prowadziły p. Paulina Boruc z Uniwersytet SWPS w Warszawie oraz p. Laura Pawlicka - studentka School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Prowadzące były pod wrażeniem pracy wszystkich trzech klas. Podkreślały ich olbrzymi potencjał i efekt końcowy pracy - wszystkim udało się zrealizowalizować cel ćwiczeń, co nie jest (jak się dowiedziliśmy) takie częste!
Dziękujemy i już nie możemy się doczekać obiecanej wizyty studyjnej w School of Form!

 
 

MISTRZ KARATE!
"W dniu 17.03.2018 r. w Burkhardtsdorf w Niemczech, odbyły się Międzynarodowe Zawodowy Karate WKF „13 Zwolitztalpokal. Łukasz Kuziak (1a) zajął I miejsce w konkurencji Kumite Indywidualne U18 Junior +76 kg, II miejsce w konkurencji Kumite Indywidualne U18 Junior -76 kg
I miejsce w konkurencji drużynowej Kumite Team U18 Junior. 
W zawodach brało udział 509 zawodników z 61 klubów z 6 państw Niemiec, Anglii, Włoch, Polski, Węgier oraz Czech. Głównymi celami tego turnieju było wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach oraz popularyzacja karate olimpijskiego".  
SUKCESY PŁYWACKIE
"12 marca na basenie ZS nr 2 w Lubinie odbyły się drużynowe Mistrzostwa Szkół Ponagimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców w Pływaniu. Reprezentacje dziewcząt i chłopców naszej szkoły zajęły I miejsca zarówno w sztafecie jak w ogólnej klasyfikacji !!! 
Drużyna dziewcząt: Dziedziulo Aleksandra, Hartlieb Klaudia, Klupś Magdalena, Kotwas Monika, Kuźnik Maja, Nowak Gabryjela, Osiewalska Agnieszka i Wnuk Klaudia.
Skład chłopców: Adamczak Jakub, Woźny Wiktor, Gellert Aleks, Osiński Kamil, Płuciennik Jakub, Szum Adrian,Pisek Mateusz i Zając Gracjan. Dziękujemy i gratulujemy obu naszym drużynom!"
Pozostałe lokaty: (dziewczęta)- 2 miejsce II LO; 3 miejsce ZS nr 2; (chłopcy) - 2 miejsce ZS nr 1; 3 miejsce ZS nr 2.


SUKCESY W SZERMIERCE
"Wspaniały występ Tomka Kałuzińskiego na Mistrzostwach Europy w Soczi . Tomek wywalczył dziewiąte miejsce w turnieju . Jest to początek sportowej imprezy, przed nim turniej drużynowy i start w kategorii junior". 
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

 

NIE TYLKO PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY! 
21 marca to nie tylko pierwszy dzień Dni Kultury ale również pierwszy dzień wiosnypielgrzymka maturzystów do Częstochowy i Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do światowych obchodów, do których "potrzebne są tylko dwie różne skarpetki. Zakłada się je na cześć osób z zespołem Downa, które mają 3. chromosom w 21. genie nie do pary. Zdjęcia w kolorowych skarpetkach oznaczaliśmy #WDSD (World Down Syndrom Day)". Dziękujemy!!!

 

SUKCESY ARTYSTÓW KOPERNIKA
16 marca 2018r. odbył się finale XII Ponadregionalnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Wołowie, do którego zostało zakwalifikowanych dwoje uczniów Kopernika. 
Ostatecznie Krzysztof Polański (2c) zajął II miejsce, a Mirka Markowska (1e) została wyróżniona! 
Gratulujemy!!!


6 marca 2018r. w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy odbył się etap rejonowy 
XII Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej “Moją ojczyzną Polska jest…” 
Krzysztof Polański (2c) został zakwalifikowany do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się we Wrocławiu do 14 kwietnia. 
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap!"Na scenie teatralnej znów króluje Kopernik! Dwie nasze uczennice po raz kolejny pokazały klasę na I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się dzisiaj w CK Muza! Pokonały one rywali z dużą przewagą, tym samym zajmując - Gabriela Basz - II miejsce, a Patrycja Franczak - III miejsce w kategorii "Recytacja"! Jury konkursowe zdecydowało się nie przyznawać nikomu I miejsca:) Dodatkowo Patrycja dostała wyróżnienie w kategorii "Poezja Śpiewana"! Tym samym dziewczyny dostały się do drugiego etapu, który odbędzie się 22 kwietnia w Legnicy! Za nimi - zwycięstwo, przed nimi - dużo pracy! 
Trzymamy kciuki i... Niech los zawsze wam sprzyja!"
Gratulujemy!!!


8 MARCA
Jak Dzień Kobiet to tylko w Koperniku:) 
8 marca nieodłącznie kojarzy nam się z dwoma rzeczami: tulipanami i występem w związku z Dniem Kobiet:) Niespodzianka przygotowana przez naszych chłopaków rozbawiła wszystkie dziewczyny do łez! A ileż nowych talentów objawiło się dziś na scenie Kopernika! Stroje i różnorodność zrobiły na dziewczynach ogromne wrażenie! Były torty, kwiaty, czekoladki i fantastyczna atmosfera! Dziękujemy i już czekamy na kolejny Dzień Kobiet!  Zobacz zdjęcia.

 

Serwis wykorzystuje ciasteczka. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information